Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Krok za krokem: Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku? Přehled výhod a nevýhod všech materiálů

Pracovní deska je nepostradatelná součást každé kuchyně. Měla by mít dlouhou životnost a něco vydržet. Zpravidla se totiž nejedná zrovna o lacinou záležitost. Poradíme vám, podle čeho ji správně vybrat a který materiál zvolit.
Vydáno: 29.05.2018
Jak vybrat desku?
Jak vybrat desku? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na trhu je nespočetné množství různých materiálů, ale jak vybrat ten, který se hodí zrovna pro vaši pracovní desku? V současné době se těší největší oblibě laminát, který je zároveň i nejvíce finančně dostupný. Každý materiál má určité výhody i nevýhody. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti při výběru té pravé pracovní desky do vaší kuchyně.

Laminát

Laminát je nejpoužívanější materiál pro výrobu pracovních desek. Na dřevotřískovém jádru je nalisována vrstva tvrzeného vysokotlakého laminátu se zaoblenou přední hranou. Tento materiál má vysokou tepelnou odolnost a jeho velkou předností je cenová dostupnost. Nejčastěji se vyrábí v tloušťce 38 mm v různých dekorech dřeva, kamene a dalších. Výhodou je, že stejný materiál lze použít také jako obkladovou desku kuchyně v menší tloušťce. Materiál je snadno udržovatelný.

Nevýhodou tohoto materiálu je snadné poškození například poškrábáním nožem a do pracovní desky se tak může dostat voda. Jádro je vyrobeno z dřevěných třísek a při špatné montáži dřezu mohou vzniknout mezery, do kterých může zatékat a deska pak nabobtná. Dřez musí být vždy umístěn s horní montáží.

3d65c780bfa1bcf69ba6de879cb18d58 Foto: Foto: Pinterest / Jill Smith

Masivní dřevo

Zastánci masivního dřeva si určitě vyberou dřevěnou pracovní desku. Vyrábí se z lamel slepených do desky o rozměrech v hloubce 600 mm a délce 1225 mm nebo v hloubce 150 mm a délce až 4000 mm. Obvykle se pro tento účel využív velmi tvrdé dřevo, například dub nebo buk. Desky jsou lepeny vodovzdorným lepidlem na přírodní bázi a jsou dodávány broušené a oboustranně ošetřené olejem proti vlhkosti. Tyto nátěry je však třeba opakovat. Povrch lze ale upravit například i pomocí epoxidových pryskyřic, jejichž aplikace se opakovat nemusí.

Nevýhodou dřeveněkých materiálů je však větší riziko vniknutí vlhkosti či poškrábání nožem. Dřevu nejvíce ublíží právě dlouhodobé působení vody. Na masivní dřevo není vhodné pokládat ani teplé hrnce. Časem materiál změní svoji barevnost, a proto po určité době je tak vhodné jej obrousit a znovu přelakovat. Cenově se masivní desky pohybují kolem 4000 Kč za metr.

dřevená deska Foto: Dřevená deska. Foto: Pinterest/Rock my Style

Přírodní kámen (žula)

Přírodní kámen, který je nejvhodnější pro použití na kuchyňskou desku, je žula. Má nízkou nasákavost, a je tak odolná vůči vniknutí vody či oleje a kyselých látek. Kuchyňské pracovní desky z přírodní žuly jsou krásné, velmi pevné a tvrdé, takže perfektně odolávají běžnému provozu. Vyznačují se i velmi snadnou údržbou – stačí je omýt teplou vodou nebo saponátem. Povrch je opatřen impregnací, jež by se měla opakovat jednou za půl roku. Desky jsou nabízeny v hloubce  50–600 mm a délce 150–3000 mm. Na trhu je na výběr nepřeberné množství barev a dekorů žulových desek. Výhodou je jejich vysoká životnost a nehrozí jim poškrábání nožem. Tyto desky navíc působí luxusním dojmem.

Nevýhodou leštěného povrchu je zanechávání otisků a také vyšší pořizovací cena, která se může pohybovat od 15 000 Kč do 100 000 Kč podle druhu materiálu, tvaru, výřezů na dřez či varnou desku a podobně. Tuto cenu však opět kompenzuje vysoká životnost materiálu. Je velmi pravděpodobné, že vás žulová deska dokonce přežije.

istock-495394208 Foto: Foto: istock.com

Keramická deska Neolith

Keramické pracovní desky jsou vyráběny z přírodního materiálu v rozměrech 3600 x 1200 mm nebo 3200 x 1500 mm. Výhodou je teplotní odolnost, takže nehrozí poškození při odkládání horkých hrnců. Keramika má také nenasákavý povrch, který zaručuje maximální hygienu a snadnou čistitelnost. Díky vysoké kvalitě, tvrdosti materiálu a nadčasovému designu neztrácí svůj atraktivní vzhled. Výhodou je i možnost instalace dřezu se spodní montáží. Pláty lze použít i jako obklad za pracovní desku. 

Nevýhodou je relativně vysoká pořizovací cena, která se může vyšplhat až na 100 000 Kč v závislosti na velikost pracovní plochy, avšak kvůli její vysoké životnosti se tato investice vyplatí.

e5e96c49ed1809d50cf9a72a0808e955 Foto: Foto: Pinterest/Pam Emery

Umělý kámen

Umělý kámen je velmi odolný materiál vůči každodennímu opotřebení a zároveň je možné ho různě tvarovat. Spoje bývají neviditelné, a jelikož se jedná o neporézní materiál, nehrozí zde riziko poškození vlivem vlhkosti. Díky tomu nachází uplatnění jak v domácnostech, tak v komerčním prostředí, jako jsou například hotely, zdravotnická zařízení, obchody nebo administrativní centra. K dispozici je ve více než 100 barevných odstínech. Lze ho řezat, opracovávat jako dřevo a navíc je tvarovatelný při vysoké teplotě. Možnosti jeho zpracování jsou téměř neomezené. Umělý kámen může být tvarován tak, aby dokonale odpovídal požadavkům zadání projektu. Povrch z umělého kamene je teplý, příjemný na omak a velice jednoduše se udržuje. Desky z umělého kamene jsou také snadno opravitelné. Materiál lze použít také jako jednotný materiál na dřez i odkapávací plochu. Na trhu je několik výrobců umělého kamene, kde se cena může lišit. Nejdražší variantou je umělý kámen firmy DuPont, Corian®. Dalšími výrobci jsou například LG a jeho Hi-Macs, Silgranit a další. Nevýhodou je jeho vysoká pořizovací cena, která se pohybujee okolo 8000 Kč za metr, avšak to je opět vyváženo dlouhou životností.

b0ec5d3fab3c629fda9fb6e13b4636ff Foto: Foto: Pinterest/ChristopherBurdick

Nerezový plech

Nerezový plech se dříve používal převážně v kuchyních restaurací a stravovacích zařízeních. V současnosti se používán i v soukromých interiérech. Nevýhodou je cena, která se pohybuje kolem 20 000 Kč/bm a také jeho údržba, jelikož vyžaduje časté leštění.

5ae829223c5593a0eb2d9b264a7e5458 Foto: Foto: Pinterest/CamillaAugustssonistock-657488726 Foto: Foto: istock.com

Článek je zařazen v: kuchyně , kuchyňská linka , materiál , umělý kámen , jak vybrat , pracovní deska , laminát , masivní dřevo , nerez , žula , neolith
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama