Kuchyně

18. února 2019 12:35

redakce Prima Zoom

Desatero péče o ledničku: Chce to ocet, teplotu do 5 °C a pravidelnost

Umíte si svůj život představit bez ledničky? Asi už těžko, bereme ji jako naprostou samozřejmost. Právě proto si zaslouží správnou péči.

Lednička je jeden z nejpřevratnějších domácích vynálezů, které nenápadně formují a ovlivňují náš život. Můžeme vněm skladovat potraviny, některé úspěšně mrazit, vyrábět led, chladit pivo, maso a jogurty. Kam zamíříte ráno nejdříve? A večer, když vás honí mlsná? Zkrátka a dobře, lednice je základ spokojené domácnosti. Pak je také potřeba o vaši bílou krásku pořádně pečovat.

Máte samoodmrazovací?

Ještě nedávno se lednice musely pravidelně odmrazovat a nebyla to zrovna oblíbená práce. Teď jsou běžně v obchodech k dostání lednice, které jsou takzvaně samoodmrazovací. Což zní sice příjemně, ale automaticky to nemusí znamenat, že se o takovouto lednici nemusíme nijak starat. I samoodmrazovací lednici je třeba pravidelně čistit a odborníci se shodují, že by to mělo být alespoň jednou do měsíce.

Ráj pro bakterie

Do lednice dáváme logicky ty nejchoulostivější potraviny. Maso, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Na všem zmíněném žijí bakterie a ty se rády množí a způsobují kažení potravin. V lednici jim to jde trochu hůře než na světle a teple, ale i tak je vaše lednice rájem pro bakterie a mikroby.

Podle některých odborníků dokonce v lednici najdeme srovnatelné množství nebezpečných bakterií, jako na toaletě!

Jak to dělat správně?

Asi nikdo nestojí o zapáchající ledničku plnou plesnivých „pokladů” a rušného mikroživota. Nedá se nic dělat, pravidelné čištění je jediným řešením, jak lednici udržet hygienicky čistou a nezávadnou.

Následujte toto desatero:

  1. Lednici vymyjte alespoň jednou do měsíce, i když je samoodmrazovací.
  2. Pokud není, musíte ji opravdu celou odmrazit. Pomůže vám hrnec s horkou vodou, který proces tání urychlí.
  3. Lednici můžete vymývat roztokem sava nebo, chcete-li na to jít přírodněji, roztokem vody a octa.
  4. Výborným pomocníkem při čištění lednice je jedlá soda. Soda vodu změkčí a díky svým alkalickým vlastnostem pomáhá snadněji odstraňovat nečistoty.
  5. Lednici před vymýváním opravdu celou vystěhujte. Nikdy nepřesunujte věci z regálu do regálu. Čisticí prostředky by se mohly dostat do potravin.
  6. Nezapomeňte na všechna zákoutí, včetně malých zásuvek a neškodně vypadajících poliček. Bakterie nevidíte, ale jsou tam!
  7. Pokud budete udržovat teplotu v lednici do 5 °C, nebude v ní tolik bakterií.
  8. Potraviny proberte a vše staré, prošlé a nehezké nemilosrdně vyhoďte.
  9. Respektujte pokyny výrobce na uspořádání potravin v lednici. Obrázky tam nejsou jen tak, ukazují, kde vám jaké potraviny vydrží nejdéle.
  10. Pokud lednice pořád páchne, opakujte proces vytírání octovou vodou několikrát po sobě, i několikrát do týdne. Můžete také použít misku plátků citronu nebo s octem či jedlou sodou, které pach pohlcují.

ku


Přečtěte si také