reklama

Desatero péče o ledničku: Chce to ocet, teplotu do 5 °C a pravidelnost

redakce Prima Zoom
18. února 2019
Umíte si svůj život představit bez ledničky? Asi už těžko, bereme ji jako naprostou samozřejmost. Právě proto si zaslouží správnou péči.
reklama

Lednička je jeden z nejpřevratnějších domácích vynálezů, které nenápadně formují a ovlivňují náš život. Můžeme vněm skladovat potraviny, některé úspěšně mrazit, vyrábět led, chladit pivo, maso a jogurty. Kam zamíříte ráno nejdříve? A večer, když vás honí mlsná? Zkrátka a dobře, lednice je základ spokojené domácnosti. Pak je také potřeba o vaši bílou krásku pořádně pečovat.

Máte samoodmrazovací?

Ještě nedávno se lednice musely pravidelně odmrazovat a nebyla to zrovna oblíbená práce. Teď jsou běžně v obchodech k dostání lednice, které jsou takzvaně samoodmrazovací. Což zní sice příjemně, ale automaticky to nemusí znamenat, že se o takovouto lednici nemusíme nijak starat. I samoodmrazovací lednici je třeba pravidelně čistit a odborníci se shodují, že by to mělo být alespoň jednou do měsíce.

Ráj pro bakterie

Do lednice dáváme logicky ty nejchoulostivější potraviny. Maso, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Na všem zmíněném žijí bakterie a ty se rády množí a způsobují kažení potravin. V lednici jim to jde trochu hůře než na světle a teple, ale i tak je vaše lednice rájem pro bakterie a mikroby.

Podle některých odborníků dokonce v lednici najdeme srovnatelné množství nebezpečných bakterií, jako na toaletě!

Jak to dělat správně?

Asi nikdo nestojí o zapáchající ledničku plnou plesnivých „pokladů” a rušného mikroživota. Nedá se nic dělat, pravidelné čištění je jediným řešením, jak lednici udržet hygienicky čistou a nezávadnou.

Následujte toto desatero:

  1. Lednici vymyjte alespoň jednou do měsíce, i když je samoodmrazovací.
  2. Pokud není, musíte ji opravdu celou odmrazit. Pomůže vám hrnec s horkou vodou, který proces tání urychlí.
  3. Lednici můžete vymývat roztokem sava nebo, chcete-li na to jít přírodněji, roztokem vody a octa.
  4. Výborným pomocníkem při čištění lednice je jedlá soda. Soda vodu změkčí a díky svým alkalickým vlastnostem pomáhá snadněji odstraňovat nečistoty.
  5. Lednici před vymýváním opravdu celou vystěhujte. Nikdy nepřesunujte věci z regálu do regálu. Čisticí prostředky by se mohly dostat do potravin.
  6. Nezapomeňte na všechna zákoutí, včetně malých zásuvek a neškodně vypadajících poliček. Bakterie nevidíte, ale jsou tam!
  7. Pokud budete udržovat teplotu v lednici do 5 °C, nebude v ní tolik bakterií.
  8. Potraviny proberte a vše staré, prošlé a nehezké nemilosrdně vyhoďte.
  9. Respektujte pokyny výrobce na uspořádání potravin v lednici. Obrázky tam nejsou jen tak, ukazují, kde vám jaké potraviny vydrží nejdéle.
  10. Pokud lednice pořád páchne, opakujte proces vytírání octovou vodou několikrát po sobě, i několikrát do týdne. Můžete také použít misku plátků citronu nebo s octem či jedlou sodou, které pach pohlcují.

ku

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama