Bydlení

5. července 2018 12:42

Tereza Javorová

Levný nábytek z palet: 13 nápadů, jak bude vypadat luxusně

Levný, nápaditý a krásný, takový je nábytek z palet, když se budete jen trochu snažit. Navíc budete bydlet udržitelně! Podívejte se na 13 tipů, jak skvěle může nábytek z palet vypadat.

Proč si pořídit nábytek z palet?

V první řadě proto, že je nesmírně levný! Jednu paletu můžete sehnat od 100 Kč nebo dokonce zadarmo, když budete pátrat po rodinných pokladech nebo na internetu, kde občas někdo přenechá palety za odvoz.

Nemusíte mít nutně hluboko do kapsy ani být s bandou ve studentském bytě. Paletový nábytek je opravdu krásný, variabilní a skoro by se dalo říci „sexy“, když své nápady dobře uchopíte.

Také zdůrazníte svojiimage člověka, kterému není fuk, jak to bude s planetou! Tím, že máte doma nábytek z palet, krásně recyklujete materiál a žijete udržitelně!

Kde palety získat?

Pokud se vypravíte do velkovýroby, moc toho nezmůžete. Tam prodávají palety v ohromném množství pro kamionovou přepravu a nějaké malé odběry logicky neprovozují.

Lepší a rychlejší najít si ve svém okolí výkupnu palet, kam se nepotřebné palety svážejí a vy si můžete vybrat kusy přímo pro sebe. Dbejte na to, aby nebyly zpuchřelé nebo poškozené, vybírejte kvalitní a především pevné jedince.

Jedna paleta vás přijde na stovku, hodně pěkná a nová až na 250 Kč, ale i to je skvělá cena!

Jaké můžete mít?

Tuzemské i zahraniční, to je na vás. Setkáte se se čtyřmi rozměry, které bývají v našich končinách běžné a to: 60 x 40 cm, 80 x 60 cm, 120 x 80 cm a 120 x 100 cm. Někdy se vám může poštěstit najít nějaký zakázkový atyp, pokud je v pořádku, rozhodně ho ve výkupně nenechávejte.

Co s doma s nimi?

Nejprve budete potřebovat plán. Ujasněte si, co budete od palet chtít a jaký kus nábytku z nich hodláte vyrobit. Možná se na to necítíte, tak se domluvte se šikovnými kamarády nebo tatínky, kteří to pro vás za dobrý oběd rádi udělají.

• Sežeňte si podrobný obrázek, návrh, ideu, které chcete dosáhnout. Palety pak sestavte a pusťte se do díla.

• Musíte je zbavit hřebíků, svorek a třísek! Budete pilovat, hoblovat, šmirglovat a tupit hrany. Bezpečnost především!

• Na palety rozhodně přijde impregnace i v případě, že jim chcete nechat přírodní a surový vzhled. Pokud se na nich má sedět nebo ležet, zvažte nosnost a rozhodně připravte adekvátní matrace, polštáře a futony, samy od sebe by nebyly moc pohodlné.

Pro inspiraci si prohlédněte naši pestrou galerii a pusťte se do díla!

(ku)


Přečtěte si také