Bydlení

29. prosince 2015 05:31

Markéta Zídková

Loď pro skvělé dýchání aneb Stylový zvlhčovač vzduchu

Poděkují vám sliznice i oči.

Suchý vzduch v zimě ve vytopených místnostech výrazně dráždí naše sliznice. Proto je dobré, přiměřeně vzduch v místnostech zvlhčovat. V Japonsku se s podobným problémem také setkávají. Oproti našemu řešení s vlhkým ručníkem nebo se zavěšenou keramickou nádobou na radiátoru se ale nechali inspirovat přírodou a využívají schopnost přírodních materiálů.

Celodřevěný zvlhčovač se skládá z podlouhlé nádobky na vodu a z víka, v němž jsou zasazeny tenké dřevěné pláty. Celé takřka umělecké dílko vypadá jako loď, ostatně podobně se v překladu i jmenuje Stožárový Ohashi zvhlčovač. Vyrobený je z voňavého japonského cypřiše.

Pláty japonského cypřiše jsou sešity, a tak se do podstavce, kde je nádržka s vodou, vsouvají snadnou a najednou

Výhodou tohoto cypřišového dřeva je to, že je odolné vůči hnilobě, a tak mu voda nevadí. Navíc prostor provoní přirozenou citrónovou vůní. Odolnost dřeva jej dokonce předurčila k tomu, že se s ním často potkáte v japonských lázních.

Přírodní zvlhčovač funguje díky tomu, že tenké dřevěné pláty jsou schopny do sebe absorbovat vodu ze spodní zakryté vaničky a postupně ji vypařují do vzduchu. Rychlost vypařování je prý až šestkrát rychlejší, než kdybyste si na stůl postavili jen otevřenou nádobu s vodou.

Zvlhčovač ve tvaru lodi navrhl designér Shin Okada a jedna japonská firma jej zatím především pro domácí trh vyrábí ve třech velikostech.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také