Bydlení

10. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Luxusní vila ve svahu se z ulice tváří jako nevinný domeček, ve skutečnosti...

Prostor i výhled, který tato vila nabízí, je naprosto úchvatný.

Úsloví o zdání, které klame, se dokonale naplňuje při čelním pohledu na bílou vilu v pražském Podolí. Stavba skrytá za srázem bývalého lomu z této perspektivy totiž ani trochu neprozrazuje, že by mohla skrývat mnohasetmetrové byty.

Vila stojí v příkré stráni bývalého vápencového lomu v pražské čtvrti Podolí a její dva byty se rozkládají hned na čtyřech z pěti podlaží. Každý z bytů má jinou zásadní přednost. Ten, který se nachází ve dvou nejnižších podlažích, má úctyhodnou plochu 260 m2 a přimyká se k obytné zahradě. Byt umístěný do dvou nejvyšších podlaží je ještě větší – jeho obyvatelé mají k dispozici plochu 348 m2 s další stovkou metrů teras. Horní byt, který na straně odvrácené od svahu stojí na nohách, skýtá daleké výhledy na celé pražské panorama i řeku Vltavu. Ty i usnadňují velké prosklené plochy.

Prostřední podlaží, které je příhodně takřka v rovině s ulicí, slouží jako vstup pro oba byty.

Tato vila širšího týmu architektů v čele s Josefem Pleskotem je zajímavá především tím, že bez jakékoli okázalosti, ba naopak, za strohým až skromně vyhlížejícím exteriérem s bíle omítnutou fasádou, ukrývá velké množství rozmanitých prostorů pro život velké rodiny.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky bydlení

Přečtěte si také