Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Olomoucký dům ozvláštnila kukátka v betonu

Jednoduchý rodinný dům brněnských architektů překvapuje nápaditými detaily.
Vydáno: 18.05.2016
Trojice křídel půdorysně tvoří písmeno „U“, čímž své obyvatele dokonale chrání před zraky cizích lidí

Na rovinatém pozemku tři křídla domu půdorysně tvoří písmeno „U“, čímž své obyvatele dokonale chrání před zraky cizích lidí. Atrium je pak orientované k zahradnímu pavilonu s venkovním bazénem přiléhajícím k jižní hranici pozemku. Ve východním křídle se nachází vstupní hala, zázemí domu s garáží a pracovna s rohovým oknem do ulice. Navazující severní křídlo domu představuje hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou a otevírá se jižním směrem do atria velkoformátovým prosklením s posuvným křídlem. Výhled do stran se naskýtá z výklenku s lavicí.

Dřevěný obklad stěn ve vstupní hale s průhledy do obytného prostoru
Dřevěný obklad stěn ve vstupní hale s průhledy do obytného prostoru
archiv ČCA

Klidovou a obytnou část domu propojuje chodba, která prosvětluje interiér a je z ní vidět do atria se zahradou. Ložnici s koupelnou a šatnou autoři z ateliéru JVArchitekt pojali jako samostatný uzavřený blok mezi obytnou a klidovou zónou.

Na pohled střízlivě až stroze pojatý dům ozvláštňuje vchod v zapuštěném závětří a výklenek vybíhající šikmo z obytného prostoru. Netypické jsou i plasticky omítnuté stěny. V jedné části si říká o pozornost perforovaná železobetonová stěna se skleněnými tvarovkami, přivádějícími světlo do interiéru. Nepřipomíná vám to kukátka?

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Větší z koupelen dominuje kruhové zrcadlo pomyslně zaseknuté do dřevěné police ze staré fošny

Mladý pár si v Praze na Vinohradech zařídil byt inspirovaný Londýnem

Jižní pohled s okrasným záhonem

Z přízemního domu Elipsa v Radonicích u Prahy lze z pokojů jít přímo na zahradu

Reklama
Článek je zařazen v: dům, Olomouc, novostavba, ateliér JVArchitekt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama