Bydlení

18. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Olomoucký dům ozvláštnila kukátka v betonu

Jednoduchý rodinný dům brněnských architektů překvapuje nápaditými detaily.

Na rovinatém pozemku tři křídla domu půdorysně tvoří písmeno „U“, čímž své obyvatele dokonale chrání před zraky cizích lidí. Atrium je pak orientované k zahradnímu pavilonu s venkovním bazénem přiléhajícím k jižní hranici pozemku. Ve východním křídle se nachází vstupní hala, zázemí domu s garáží a pracovna s rohovým oknem do ulice. Navazující severní křídlo domu představuje hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou a otevírá se jižním směrem do atria velkoformátovým prosklením s posuvným křídlem. Výhled do stran se naskýtá z výklenku s lavicí.

Klidovou a obytnou část domu propojuje chodba, která prosvětluje interiér a je z ní vidět do atria se zahradou. Ložnici s koupelnou a šatnou autoři z ateliéru JVArchitekt pojali jako samostatný uzavřený blok mezi obytnou a klidovou zónou.

Na pohled střízlivě až stroze pojatý dům ozvláštňuje vchod v zapuštěném závětří a výklenek vybíhající šikmo z obytného prostoru. Netypické jsou i plasticky omítnuté stěny. V jedné části si říká o pozornost perforovaná železobetonová stěna se skleněnými tvarovkami, přivádějícími světlo do interiéru. Nepřipomíná vám to kukátka?

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také