Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Může kamenná budova viset ve vzduchu?

Ve vzduchu visící historická budova fascinovala kolemjdoucí. Za dokonalou iluzí byla práce stovky lidí různých profesí a jednoho umělce.
Vydáno: 25.11.2014
Je to opravdu původní budova, nebo replika?
Autor: archiv Alex Chinneck Je to opravdu původní budova, nebo replika?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Překvapení v podobě zdánlivě levitující historické budovy nachystal Londýňanům a návštěvníkům města britský umělec Alex Chinneck. Doslova ve vzduchu visící 180 let stará budova tržnice v turisty hojně navštěvované čtvrti Covent Garden vzbuzovala po několik týdnů tento říjen zájem tisíců kolemjdoucích. Dokonalou iluzi Chinneck vytvořil s pomocí 14 tun vážící skryté ocelové konstrukce a tuny barvy. Fantastický výjev držel nad zemí nenápadný stánek a pod ním čtyři tuny protiváhy. Dílo, které si vyžádalo 500 hodin práce bylo jinak z polystyrénu, do něhož reliéf vyřezala počítačem řízená fréza. Povrch umělé hmoty byl opatřený kamenným práškem a teprve potom nabarvený.

Mistr architektonické iluze, Alex Chinneck, doposud obrátil budovu vzhůru nohama, jinou nechal stéct na chodník, další rozpustit se, jinou zbavil fasády.

Iluzorní výjev, který jeho autor nazval „Vezmi si můj blesk, ale nekraď mi mou bouřku,“ měl lidi bavit a probouzet jejich představivost. Na díle pracovalo více než sto lidí, mezi nimi architekti, inženýři, scenáristé i truhláři. Sám autor, který je nejmladším členem Královské britské sochařské společnosti, se při jeho instalaci podle svých slov mnohému přiučil. Složitá byla zejména po logistické stránce, kdy na frekventovaném malém náměstí pracovalo najednou deset bagrů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

 

Dům je v životní velikosti

V centru Londýna se pomalu rozpustil dům z vosku

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Článek je zařazen v:
Reklama