Bydlení

4. října 2016 06:00

Markéta Zídková

Načerno postavená sauna z přehrady funguje dodnes

Načerno postavená sauna na liberecké přehradě dlouho nevydržela. Parta mladých architektů je ale se svou guerillovou akcí i po letech spokojená. Lidé si saunu oblíbili a její nucená demontáž o to víc podnítila diskusi o využití veřejného prostoru.

Sauna uprostřed přehrady v libereckém Harcově byla postavena za týden a jeden den. „Lidé ji milovali. Byla bílá jako kostka cukru. Jen oranžové lampy se odrážely ve vodní hladině a intimně nasvětlovaly interiér,“ popisují zasněně autoři sauny z atelieru Mjölk architekti. Stavbou umístěnou na betonové věži vyčnívající asi dva metry nad hladinu liberecké přehrady chtěli ukázat, jak snadno lze kultivovat nevyužitý městský prostor. Po právní stránce šlo ovšem o ryze dobrodružný počin. O stavbě její autoři neřekli ani městu, jemuž patří pláže přehrady, ani společnosti Povodí Labe, jíž zas patří předmětná věž stejně jako celá přehrada. Svůj záměr právě v předtuše byrokratického přístupu úřadů tajili, a zřejmě jen díky tomu také sauna vznikla.

Zařízení příhodně situované jen pár desítek metrů od břehu veřejného koupaliště a promenády místní hojně využívali. Bylo to bezplatné, stačilo požádat o klíče v nedaleké kavárně. Užívali si ji ale jen tři měsíce. Poté „hromadu radosti a pozitivní energie překazilo úřední nařízení k odstranění objektu“, vzpomínají autoři na její osud. Ten ale má i svou světlou stránku. Sauna na svém novém místě – na koupališti v Kateřinkách – i po šesti letech funguje. Kdo by si ji chtěl vyzkoušet, jen si musí vyzvednout klíče v restauraci U dobráka a přinést si s sebou dřevo na otop.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také