Bydlení

3. září 2015 05:30

Klára Beščecová

Největší sauna světa vypadá jako pyramida. Kolik se sem vejde lidí?

Postavili ji až za polárním kruhem, nabízí překrásný výhled na moře a vejde se do ní až 120 lidí.

Forma relaxace, cesta k obnovení fyzických a duševních sil, léčebná metoda zvyšující odolnost organismu nebo jednoduše zábava a společenská událost. To vše může představovat sauna. Samotný pojem sauna je původem finské slovo. A saunování k severským národům neoddělitelně patří. Příliš vás asi nepřekvapí, že největší saunu na světě postavili právě seveřané. Norové ji otevřeli letos v létě u příležitosti uměleckého a hudebního festivalu SALT. Nazvali ji Agora a vejde se do ní naráz až 120 lidí.

Pro výraznou stavbu zvolili autoři odpovídající umístění. Postavili ji za polárním kruhem, na pláži při pobřeží Norského moře na ostrůvku Sandhornøy. Konstrukce stavby sice připomíná pyramidu,původní inspirace má lokálnější kořeny. Tvar by měl odkazovat na tradiční regály na sušení ryb.

Jak samotný název napovídá, Agora nemá pouze jediný účel. Ano, v první řadě slouží jako sauna. K tomuto účelu byla vybavena čtyřmi kamny. Čelní prosklená stěna je orientovaná směrem k moři, takže návštěvníkům nabízí krásný výhled na pláž, vodu a nebe, což má celý proces saunování ještě o stupeň zpříjemnit. Celou atmosféru dokresluje ambientní hudba, která hraje jako příjemná zvuková kulisa, a znásobuje tak relaxační účinky samotného saunování.

Vedle toho je možné prostor sauny využívat skutečně jako agoru v původním významu tohoto slova. Tedy jako místo, kde se lidé shromažďují a věnují se například diskuzím. Konají se tu také různé semináře a koncerty v rámci festivalu.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také