1. prosince 2015 05:22
Markéta ZídkováNávod: Vyrobte si originální svícen. Naučíme vás pracovat s polymerem
Práci s polymerem se naučíme se šperkařkou Martinou Buriánovou.
Svícínků je na trhu mraky, ale proč si nevyrobit vlastní, který vám třeba bude ladit s prostíráním nebo kterým uděláte radost svým blízkým.
Budete potřebovat:
skleničkaprůhledná (transparentní) polymerová hmotatekutý polymeralkoholové inkoustyakrylová barvařezací nůž, skalpelmalé vykrajovátko, jehla s tupou špičkousmirkový blokstrojek na nudle nebo skleněná lahevdlaždička nebo skleněná deska jako pracovní plochatroubapopř. na nanášení barvy starý zubní kartáček a rukavicevlhčené ubrousky
Zpracujeme polymerovou hmotu tak, aby byla měkká a vláčná. Projedeme několikrát ve strojku, nebo vyválíme pomocí lahve na dlouhý pás, vysoký asi jako naše sklenička. Nezapomeneme, že hmotu vždy vkládáme do strojku přehybem směrem k válcům. Předejdeme tím tvorbě bublinek ve hmotě.
Když máme hmotu propracovanou a upravenou do pásu, naneseme inkoustové barvy v pruzích nad sebou s mírnou mezerou. Necháme chvíli zaschnout. Poté přehneme pruh inkousty dovnitř. Vkládáme do strojku přehybem kolmo barevnými pruhy k válcům. Projíždíme strojkem a překládáme tak dlouho, až se nám barvy prolnou. Pozor! Musíme mít barevné pruhy stále kolmo k válcům a neměnit směr protahování
Poté co jsme spokojeni s prolínáním barev, zařízneme kraje do roviny. Skleničku celou z venku potřeme tekutým polymerem, který nám poslouží jako lepidlo. Natíráme pouze tenkou vrstvou. Přiložíme pruh polymerové hmoty a obalíme jím skleničku.
Dbáme na to, abychom hmotu řádně přitiskli a nevznikly nám pod pásem hmoty bublinky. Pokud se vytvoří, vymáčkneme je opatrně směrem ke krajům skleničky. Uhladíme spoj tak, aby nebyl vidět. Kraje stáhneme mírně směrem ke dnu a k okraji. Přehrneme přes horní okraj a po vnitřním obvodu ořízneme skalpelem do roviny. Zarovnáme i spodní okraj. Pracujeme opatrně, abychom si do hmoty neudělali zbytečné důlky a nerovnosti.
Pomocí malého vykrajovátka vykrojíme nepravidelně hvězdičky. Zůstanou-li na skleničce, opatrně je vyndáme pomocí špičky skalpelu. Mezi vykrojené hvězdy uděláme tupou (opačnou) stranou vykrajovátka pouze obrysy hvězdiček. Tupou jehlou vytvoříme shluky jemných důlků. Dáme upéct dle návodu na polymerové hmotě do trouby.
Na upečený a vychladlý svícen naneseme akrylovou barvu tak, aby se dostala do všech zářezů a důlků. Snažíme se nezatřít vykrojené hvězdičky. Pokud se tak stane, otřeme je ihned ubrousky. Po mírném zaschnutí barvy, přebytečnou barvu opatrně setřeme. Dáváme pozor, abychom ji nevytřeli i ze záhybů a důlků, kde chceme, aby zůstala. Po úplném zaschnutí barvy celý povrch svícnu přebrousíme jemným smirkovým blokem. Můžeme si pomoci broušením v mýdlové vodě. Docílíme tím jemnějšího vyleštění. Lze použít několik stupňů hrubosti od nejhrubšího k nejjemnějšímu, podle toho, jak chceme mít svícen hladký.
Hotový, vyleštěný svícen omyjeme pod tekoucí vodou. Případné usazeniny ve vykrojených hvězdách odstraníme skalpelem a jemným kartáčkem.
Vložíme čajovou svíčku a zapálíme. Díky průhlednosti hmoty je celý svícen prosvícen a vykrojené hvězdy září, zatím co zatřené reliéfy tvoří stíny.
Tímto způsobem, můžeme vytvořit různé varianty barev i vykrojených ornamentů.
Text a foto: Martina Buriánová
Mohlo by vás zajímat: