reklama

Návod: Vyrobte si s dětmi originální vánoční ozdoby ze slaného těsta. I pro mrňata

klára beščecová
11. prosince 2015
Všechno, co je na tyto ozdobičky potřeba, máte zaručeně doma. Vyjde vás to levně, postup je jednoduchý a vaše děti budou nadšené.
reklama

Pokud jste přemýšleli o tom, jak zapojit děti do předvánočních příprav, máme pro vás jeden super tip. Zmouky a soli připravte těsto a nechte svoje děti vytvořit vlastní ozdoby na stromek. Zapojte školáky, ale i dvouleté prcky, po svém to zvládne každá věková skupina. Navíc tímto způsobem můžete připravit originální dárečky pro všechny babičky, tetičky a dědečky.

Co budete potřebovat na těsto:

1 hrnek soli1 hrnek hladké moukypřibližně 1 hrnek vody

Dále si můžete nachystat: pečicí papír, pomůcky na pečení (vykrajovací formičky, váleček a vál), brčko, něco na dozdobení (akrylové barvy, třpytky, koření, lepidlo, případně bezbarvý lak)

Jak na to:

Připravte těsto – nejdříve smíchejte sůl a hladkou mouku (už tady můžete zapojit děti) a postupně přidávejte vlažnou vodu. Vzniklou směs nechte děti ručně vypracovat. Těsto by mělo být tak akorát na vyválení a nemělo by se lepit. Kdyby se vám zdálo příliš řídké, nebojte se ho zahustit hladkou moukou. Hotové těsto můžete zabalit do fólie a nechat při pokojové teplotě odpočinout do druhého dne. Není to bezpodmínečně nutné, ale stěstem se pak lépe pracuje.

Na vále si připravte placku, ale dávejte pozor, aby nebyla moc vysoká, ozdoby by pak špatně vysychaly. Ideální tloušťka je zhruba 0,5 centimetru. Teď mohou děti konečně vykrajovat tvary. Doporučujeme volit menší formičky, velké ozdoby by mohly být na stromek příliš těžké. Do každé ozdůbky nezapomeňte vytvořit brčkem dírku na protáhnutí stužky.

Vykrájené těsto vyskládejte na pečicí papír a nechte několik dní schnout u radiátoru. Pokud doma máte vlhko, zvolte raději sušení vtroubě, počítejte, že to bude trvat zhruba 3 hodiny při teplotě 100 ºC.

Řádně vysušené a vychladlé výtvory připravíme dětem na dozdobení. Vprvní fázi je mohou obarvit – ideální jsou akrylové barvy. Až barva uschne, můžete ozdoby přetřít bezbarvým lakem, případně trochou lepidla, které posypete třpytkami. Na závěr dírkou provlékněte úzkou stužku nebo ozdobný motouzek a můžete se pustit do strojení stromku.

Jde to i takto:

Těsto můžete samozřejmě nabarvit už při hnětení, pěkný odstín získáte například přidáním skořice, sladké papriky, kurkumy, případně potravinářského barviva. Při přípravě tvarů se nemusíte omezovat jen na vykrajovátka, starší děti mohounožem, rádýlkem nebo nůžkami připravit vlastní tvary. Na povrch těsta vyryjte špejlí ornamenty, menší děti mohou zkusit otisky razítek a zdobit můžete samozřejmě i kořením. Pokud budete chtít originální ozdoby schovat i pro příští Vánoce, popište je zezadu datem (abyste neztratili přehled, kdy byly vyrobeny) a uložte je odděleně od ostatních ozdob vextra těsnící krabičce nebo uzavíratelném sáčku.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: hrnekVánocevánoční ozdobytěsto
reklama