Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Návod: Vyrobte si s dětmi originální vánoční ozdoby ze slaného těsta. I pro mrňata

Všechno, co je na tyto ozdobičky potřeba, máte zaručeně doma. Vyjde vás to levně, postup je jednoduchý a vaše děti budou nadšené.
Vydáno: 11.12.2015
Třpytky děti milují a ozdoby díky nim vypadají opravdu luxusně.
Třpytky děti milují a ozdoby díky nim vypadají opravdu luxusně. Autor: theimaginationtree.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud jste přemýšleli o tom, jak zapojit děti do předvánočních příprav, máme pro vás jeden super tip. Z mouky a soli připravte těsto a nechte svoje děti vytvořit vlastní ozdoby na stromek. Zapojte školáky, ale i dvouleté prcky, po svém to zvládne každá věková skupina. Navíc tímto způsobem můžete připravit originální dárečky pro všechny babičky, tetičky a dědečky.

Co budete potřebovat na těsto:

1 hrnek soli
1 hrnek hladké mouky
přibližně 1 hrnek vody

Dále si můžete nachystat: pečicí papír, pomůcky na pečení (vykrajovací formičky, váleček a vál), brčko, něco na dozdobení (akrylové barvy, třpytky, koření, lepidlo, případně bezbarvý lak)

Jak na to:

Připravte těsto – nejdříve smíchejte sůl a hladkou mouku (už tady můžete zapojit děti) a postupně přidávejte vlažnou vodu. Vzniklou směs nechte děti ručně vypracovat. Těsto by mělo být tak akorát na vyválení a nemělo by se lepit. Kdyby se vám zdálo příliš řídké, nebojte se ho zahustit hladkou moukou. Hotové těsto můžete zabalit do fólie a nechat při pokojové teplotě odpočinout do druhého dne. Není to bezpodmínečně nutné, ale s těstem se pak lépe pracuje.

Vánoční ozdoby 2015

Návod: Vyrobte si letos vánoční ozdoby sami

Na vále si připravte placku, ale dávejte pozor, aby nebyla moc vysoká, ozdoby by pak špatně vysychaly. Ideální tloušťka je zhruba 0,5 centimetru. Teď mohou děti konečně vykrajovat tvary. Doporučujeme volit menší formičky, velké ozdoby by mohly být na stromek příliš těžké. Do každé ozdůbky nezapomeňte vytvořit brčkem dírku na protáhnutí stužky.

Vykrájené těsto vyskládejte na pečicí papír a nechte několik dní schnout u radiátoru. Pokud doma máte vlhko, zvolte raději sušení v troubě, počítejte, že to bude trvat zhruba 3 hodiny při teplotě 100 ºC.

Řádně vysušené a vychladlé výtvory připravíme dětem na dozdobení. V první fázi je mohou obarvit – ideální jsou akrylové barvy. Až barva uschne, můžete ozdoby přetřít bezbarvým lakem, případně trochou lepidla, které posypete třpytkami. Na závěr dírkou provlékněte úzkou stužku nebo ozdobný motouzek a můžete se pustit do strojení stromku.

Na dobarvení použijte akrylovou barvu, ale pozor na vodu, mohla by ozdoby rozmáčet.
Na dobarvení použijte akrylovou barvu, ale pozor na vodu, mohla by ozdoby rozmáčet.
theimaginationtree.com

Jde to i takto:

Těsto můžete samozřejmě nabarvit už při hnětení, pěkný odstín získáte například přidáním skořice, sladké papriky, kurkumy, případně potravinářského barviva. Při přípravě tvarů se nemusíte omezovat jen na vykrajovátka, starší děti mohou nožem, rádýlkem nebo nůžkami připravit vlastní tvary. Na povrch těsta vyryjte špejlí ornamenty, menší děti mohou zkusit otisky razítek a zdobit můžete samozřejmě i kořením. Pokud budete chtít originální ozdoby schovat i pro příští Vánoce, popište je zezadu datem (abyste neztratili přehled, kdy byly vyrobeny) a uložte je odděleně od ostatních ozdob v extra těsnící krabičce nebo uzavíratelném sáčku.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Připravte vánoční výzdobu z toho, co dům dá, a z drobností, které najdete na procházce.

15krát vánoční dekorace co dům dal. Jde to rychle, levně a ekologicky

Řekli byste, že to jsou víčka od plechovek?

Návod: Vyrobte si vánoční ozdoby ze starých CD nebo víček od plechovek


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama