Bydlení

29. června 2017 07:00

Iva Kropáčková

Nový život pro nábytek s duší. Jak namíchat starožitnosti s moderním designem

Je vám blízká doba minulá? Dejte starožitnému nábytku ve svém domově prostor na to, aby se mohl znovu nadechnout a vypovědět svůj příběh...

V interiéru je důležitá rovnováha stylů, kombinace tvarů a barev i zachování určitých proporcí. Máte-li rádi moderní design a zároveň milujete staré věci, rozhodně se nebojte předměty z obou těchto protichůdných časových pólů nakombinovat. Takový mix stylů pokoj osvěží, navodí příjemnou, kolikrát až vzrušující atmosféru a dodá interiéru zajímavý kontrast. A ve výsledku dosáhnete tolik zásadní rovnováhy. Míchání stylů je skutečně skvělý způsob, jak vytvořit jedinečný prostor a probudit v něm váš individuální styl.

Ať vypoví svůj příběh...

Většina zachovalého starožitného nábytku pochází z období od konce 17. až do začátku 20. století. Pozornosti se těší jak městský, tak venkovský nábytek. Možná vás oslovilo zajímavé křeslo v obchodu se starožitnostmi, možná vám leží na půdě úžasně zdobený stůl po babičce. Pokud máte takový nějaký kousek nábytku, který má pro vás duši, ve svém, byť jinak moderně pojatém bytě s nimi můžete určitě počítat. Namíchejte ale nábytek různých stylů s citem, aby měl každý své jedinečné místo a mohl vyniknout.Poskytněte mu prostor na to, aby se mohl znovu nadechnout a vypovět svůj příběh. Platí i zde pravidlo, že věci se mají používat, abyste je vrátili zpátky do života.Tady jsou konkrétní tipy, jak můžete takovou kombinaci starého zdobeného kousku v moderním interiéru vhodně vyřešit.

1. Starožitný stůl

Rustikální jídelní stůl s moderními hliníkovými (nebo i jinými) židlemi vytváří úžasný kontrast, stejně tak vypadají velmi dobře moderní lavice, které jsou připravené k sezení u zdobeného stolu. Moderní židle pasují i ke kulatému stolu ve stylu Anglie či Francie.Na starožitný stůl či stolek můžete umístit také ultramoderní lampy nebo naopak.

Starožitný stůl v jinak moderní kuchyni vypadá naprosto úchvatně! Foto: Pinterest.com

2. Zdobené zrcadlo

Ozdobené zrcadlo z doby Ludvíka XIV. (nebo jakékoliv jiné dekorativní zrcadlo ve starobylém stylu) vypadá nadmíru také skvěle v ultra moderním pokoji. Třeba i v koupelně...

Zdobené zrcadlo a čistý design koupelny. Kombinace, která bere dech... Foto: Pinterest.com

3. Křišťálový lustr

Moderní, například i skleněný jídelní stůl obklopený židlemi ve stejném stylu je ohromující, když je doplněn ozdobným křišťálovým lustrem a starožitným stříbrným zrcadlem.Zdobená svítidla v jinak moderním pokoji dají ještě více vyniknout vlastnostem současného stylu.

Moderní obývák, nad nímž visí lustr jako ze zámku... Foto: iStockKřišťálový lustr doplňuje ultramoderní jídelnu... Foto: iStock

4. Křeslo/židle ze starožitností

Staré zdobené křeslo může krásně doplnit moderní pohovku. Nebo mu vyhraďte samostatné místo a zařiďte si třeba čtecí koutek, kam umístíte starožitnou židli a vedle ní moderní stoleček nebo i stoleček v podobném stylu.

Čtecí koutek ve stylu, který dýchá historií... Foto: iStock

5. Starožitný pokoj doplní moderna

Stačí jen kousek moderního umění (obraz, instalace, váza apod.) v místnosti plné starožitností – a působí to na pohled výborně. Úžasný pohled je i namoderní svítidlo visící v místnosti plné rustikálních starožitností.

Nostalgicky vyladěný interiér doplňují drobné designové kousky, například váza... Foto: iStock

Co sluší městskému bydlení?

Pokud jde o starožitnosti, nejvyhledávanější pro městské byty jsou komody a dobová křesla, které jsou v současném interiéru často předváděny jako solitér. Velmi se hodí zakomponovat právě i malé sezení, kdysi sloužící k podávání kávy a malého občerstvení. Chcete-li ale vytvořit vzhled, který vypadá, jako by se časem vyvíjel, skutečně počkejte, dokud nenajdete ty správné starožitné poklady, které ve vašem domově zajistí i odpovídající funkci. Nepořizujte si starožitnost jen proto, že jí je. Nemusí to pak úplně fungovat...

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také