Jak správně vyprat džíny v pračce?

Původně měly džíny sloužit jako montérky, dnes je nosíme všichni. Odolná tkanina je ale náchylná na poškození během praní. Může se stát, že džínovina ztrácí barvu nebo se v bubnu pračky ošoupe. Poradíme vám, jak prodloužit životnost džínů, abyste nemuseli pořád kupovat nové.

Kdy džíny prát?

Někdo vám řekne, že džíny nepere vůbec (nevěříme tomu), někdo je šoupne do pračky po každém nošení. Ani jedna možnost není správná. Džíny bychom měli prát po třech a čtyřech nošeních. Tedy méně často než třeba trička, ale jednou za čas bychom jim lázeň vpračce dopřát měli. Budou pak vypadat lépe, protože znich odstraníte prach a nečistoty.

Jak vyprat džíny?

Ideální jeprát džíny vruce, na to ale mnohdy nemáme čas nebo se nám prostě nechce. Praní vpračce sice není pro džíny tak dobré, ale když uděláte pár ochranných opatření, pračka džíny neohrozí!

Abyste džíny co nejúčinněji uchránili před peklem, které je čeká vpračce, udělejte následující kroky:

  1. Obraťte džíny naruby
  2. Zapněte všechny knoflíky a zipy (omezíte tak, že se látka bude zachytávat za ostatní oblečení nebo buben pračky
  3. Použijte prací prášek sochranou stálosti barev
  4. Perte ve studené vodě (maximálně 30 stupňů)
  5. Zvolte jemný program, džínům pomůžete i menšími otáčkami nebo krátkým programem na třicet minut
  6. Pokud máte roztrhané džíny, díry sepněte třeba svorkami, které se používají na praní ponožek!

Jak sušit džíny?

Džíny nesušte vsušičce, mohly by se srazit a poškodit. Dejte přednost starému dobrému sušení na vzduchu. Nechte džíny naruby a pověste je ven. Nedávejte je ale na přímé slunce, aby nevybledly. Pokud si svých džínů opravdu ceníte, sušte je ve vodorovné poloze stejně jako svetry.

Další praktické tipy:

Sdílejte článek

Přečtěte si také