Bydlení

10. dubna 2014 05:54

Markéta Zídková

Pět rad, jak přežít rekonstrukci nebo stavbu

Zásadní filozofická otázka zní: rekonstrukce, nebo novostavba? Jedno i druhé je natolik stresující situací, že už rozvedla nejeden pár. Poradíme vám, jak jí proplout bezbolestně.

1. Buďte drsní Zapomeňte na knihy tipu "Jak získávat přátele a působit na lidi". Buďte tvrdí a nekompromisní a shovívavost si schovejte pro své děti. Existuje řada řemeslníků a stavařů, kteří jsou slušní a svou práci milují, ale obecně v této branži vládne zákon ostrých loktů. Musíte ukázat, kdo je pán – jedna rada říká, první zeď nechat dělníka zbourat, i kdyby byla seberovnější, jen aby pochopil, kdo je na stavbě pánem.

2. Stavební dozor Při větší stavbě si vezměte stavební dozor. Vy snad poznáte, která fólie je parovzdorná a která paropropustná, která pěna má jen tepelně-izolační vlastnosti a která zajistí, že nebudete slyšet odpad?

3. Zenový klid Než si začnete cokoliv se stavbou, začněte se zabývat filozofií nebo náboženskými systémy. Vše spojuje jedna myšlenka: tento svět je pomíjivý, nic netrvá věčně. Jakmile to pochopíte, dosáhnete stoického nazírání na svět a nic vás nerozhází. Plánovali jste rekonstrukci koupelny na 2 týdny, uběhly 3 a ještě pořád máte prach v celém bytě? Klid. Ono to jednou skončí, určitě. Jen počítejte s tím, že to bude trvat déle, než jste plánovali.

4. Plán je základ Dvakrát měř, jednou řež – je rada na zlato. Řadu věcí sice uvidíte až na místě, jako že vybouráte příčku, kterou jste původně chtěli posunout a najednou se před vámi otevře tak krásný prostor, že už žádnou nepostavíte. Na druhou stranu, čím víc věcí budete mít promyšleno, tím méně pak budete předělávat. Něco zbourat a postavit znovu stojí 2x tolik než stavět z jedné vody načisto. To je prostě zákon zachování energie. Není od věci bydlet třeba nějakou dobu v pronájmu a vyzkoušet si, jak velkou kuchyň opravdu potřebuju, než si pořídit megalinku, na které pak budete jen utírat prach.

5. Jak vybírat Zajděte si do knihovny a půjčte si pár starších časopisů o bydlení. Uvidíte, které barvy, tvary se vám líbí i po deseti letech, a které už jsou zcela pasé. Uvidíte, že výrazné barvy pominou stejně rychle jako kalhoty do zvonu. Barvy se dají ale změnit celkem rychle. Pokud máte napnutý rozpočet, investujte ale do prvků, které je těžké měnit. Pořiďte si dubové parkety, které jednou zdědí vaše děti a kuchyňskou linku si sežeňte za odvoz, za dva roky budete mít novou. Protože až úspěšně skončíte rekonstrukci, budete mít sílu víc pracovat, vydělat víc peněz a rozšoupnout se pěkným nábytkem.

Markéta Žídková

Sdílejte článek
Štítky rekonstrukce rada

Přečtěte si také