29. března 2014 20:52
Markéta ZídkováVše, co jste chtěli vědět o stěrkách v koupelně
Stěrky nejsou jen krásné, jsou i praktické. Díky nim vaše koupelna získá neotřelý luxusní vzhled a tam, kde není dobré odvětrání, přestanete bojovat s plísní. Přesvědčíme vás, že je lze použít, i pokud chcete vytvořit koupelnu ve stylu anglického venkova.
Opravdu nic proti obkladům (lidově dlaždičkám), mozaikám, dokážou rozehrát neuvěřitelné hry se světlem, navodit ten správný pocit čistoty a relaxace, který od koupelny čekáte.
Ale s plísní se relaxuje špatně. A kde jsou spáry, vlhko a naopak není čerstvý vzduch, tam se samozřejmě plíseň zabydlí velmi rychle a vy pak s kartáčkem na zuby v jedné ruce a savem ve spreji v druhé objíždíte spáru po spáře a rvete si vlasy, že jste aspoň nepoužili šedou spárovací hmotu.
Nemusíte volit hned stěrky, spáry v podstatě eliminujete, pokud použijete moderní velkoformátové obklady, které se pokládají tzv. na sraz, to znamená tak, že mezi nimi není žádná spára. Je to elegantní moderní řešení, které ovšem s ohledem na plísně pořád zůstává u filozofie "chytré horákyně" – i tady vám zůstanou miniaturní spáry, do kterých může vnikat vlhkost. Spár se zcela zbavíte, pokud použijete místo obkladů stěrku.
Stěrky jsou nejen praktické, ale je to materiál, se kterým se můžete v interiéru vyřádit. Dokážou sjednotit koupelnu, takže krásně vyniknou doplňky a zařizovací předměty.
Foto: isifa.com
Je možné je probarvovat, takže co se týče odstínů, vaší fantazii se meze téměř nekladou. Barvu stěn a podlahy v koupelně můžete řešit individuálně podle svých přání, nejste limitovaní výběrem kolekcí obkladů– lze s nimi vykouzlit i retro koupelnu, záleží na doplňcích a zařizovacích předmětech. Výhodou je i to, že je lze nanést v podstatě na jakýkoliv podklad, který ovšem musí být rovný (podklad se vyrovnává lepidlem).
Na trhu najdete dva druhy stěrek, které se hodí do mokrých povrchů:
1. Pryskyřičné – výhodou je vysoká pružnost, není potřeba stěrku na povrchu ošetřovat lakem
2. Cementové – dokonale imitují přirozený vzhled betonu, lze je použít i v místech, kde byste technicky beton nemohli aplikovat.
Nevýhodou je vyšší cena. Betonové stěrky stojí kolem 1500 za m2, pryskyřičné jsou ještě dražší. Také to není materiál, se kterým byste si poradili sami. Stěrky by vám měla aplikovat odborná firma, která garantuje i správnou technologii.
Na trhu najdete také velmi tvrdou epoxidovou stěrku BETONEPOX, která je i bez lakování odolná vůči vodě. Lak je dobré použít jen na podlaze kvůli snadnější údržbě.
Pokud se pro stěrky rozhodnete, vězte, že si pořizujete povrch, který je odolný jako kámen, a když se o něj budete dobře starat, zůstane ještě vnoučatům – vždyť dodnes obdivujeme prvorepublikové teracco.
(mar)