Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Potíže s pozemkem? Řešením je dům na domě

Jak postavit dům na pozemku, k němuž je příjezd podstatně výš než zahrada? V Mníšku si poradili.
Vydáno: 03.04.2017
Jen zdánlivě samostatný malý domek je součástí pod ním skrytého rodinného domu

Jakým způsobem navrhnout dům s maximálním kontaktem se zahradou a ještě k tomu dostát regulaci vyžadující sedlovou střechu? Mladý pár vlastnící pozemek v Mníšku pod Brdy se obrátil na pražskou architektonickou kancelář Edit! s přáním postavit malý dům s velkou zahradou. Podívejte se, jak se to podařilo:

 

Posezení na terase před domem je v relativním soukromí
Posezení na terase před domem je v relativním soukromí
archiv ČCA

Potíž byla v samotném pozemku, který leží na dvou různých výškových úrovních. Vzhledem k tomu, že příjezdová cesta je právě vyvýšená, nabízelo se situovat vchod do horního podlaží. Třebaže součástí projektu jsou i venkovní schody vedoucí od silnice dolů na zahradu, vstup do domu je tedy nahoře.

Dvoupodlažní dům architekti situovali na severní hranu pozemku, kde je většina obytné plochy umístěna ve spodním podlaží v přímém kontaktu s terasou a zelení. Terasu kryje přesah střechy, který zároveň stíní převážnou část jižní fasády. Nahoře, v domečku se sedlovou střechou, se nachází již zmíněná vstupní část a jedna obytná místnost orientovaná na jih do zahrady. Výhledům dominuje mohutná památná lípa u potoka na jihu pozemku. „Klid, lípa, ovce na louce, zámek...“ vyjmenovávají klady bydlení autoři projektu s jistým zadostiučiněním.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, Rodinný dům, novostavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama