reklama

Potíže s pozemkem? Řešením je dům na domě

bras
3. dubna 2017
Jak postavit dům na pozemku, k němuž je příjezd podstatně výš než zahrada? V Mníšku si poradili.
reklama

Jakým způsobem navrhnout dům s maximálním kontaktem se zahradou a ještě k tomu dostát regulaci vyžadující sedlovou střechu? Mladý pár vlastnící pozemek v Mníšku pod Brdy se obrátil na pražskou architektonickou kancelář Edit! s přáním postavit malý dům s velkou zahradou. Podívejte se, jak se to podařilo:

Potíž byla v samotném pozemku, který leží na dvou různých výškových úrovních. Vzhledem k tomu, že příjezdová cesta je právě vyvýšená, nabízelo se situovat vchod do horního podlaží. Třebaže součástí projektu jsou i venkovní schody vedoucí od silnice dolů na zahradu, vstup do domu je tedy nahoře.

K tématu

Dvoupodlažní dům architekti situovali na severní hranu pozemku, kde je většina obytné plochy umístěna ve spodním podlaží v přímém kontaktu s terasou a zelení. Terasu kryje přesah střechy, který zároveň stíní převážnou část jižní fasády. Nahoře, v domečku se sedlovou střechou, se nachází již zmíněná vstupní část a jedna obytná místnost orientovaná na jih do zahrady. Výhledům dominuje mohutná památná lípa u potoka na jihu pozemku. „Klid, lípa, ovce na louce, zámek...“ vyjmenovávají klady bydlení autoři projektu s jistým zadostiučiněním.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama