Bydlení

3. dubna 2017 06:00

Jana Brass

Potíže s pozemkem? Řešením je dům na domě

Jak postavit dům na pozemku, k němuž je příjezd podstatně výš než zahrada? V Mníšku si poradili.

Jakým způsobem navrhnout dům s maximálním kontaktem se zahradou a ještě k tomu dostát regulaci vyžadující sedlovou střechu? Mladý pár vlastnící pozemek v Mníšku pod Brdy se obrátil na pražskou architektonickou kancelář Edit! s přáním postavit malý dům s velkou zahradou. Podívejte se, jak se to podařilo:

Potíž byla v samotném pozemku, který leží na dvou různých výškových úrovních. Vzhledem k tomu, že příjezdová cesta je právě vyvýšená, nabízelo se situovat vchod do horního podlaží. Třebaže součástí projektu jsou i venkovní schody vedoucí od silnice dolů na zahradu, vstup do domu je tedy nahoře.

Dvoupodlažní dům architekti situovali na severní hranu pozemku, kde je většina obytné plochy umístěna ve spodním podlaží v přímém kontaktu s terasou a zelení. Terasu kryje přesah střechy, který zároveň stíní převážnou část jižní fasády. Nahoře, v domečku se sedlovou střechou, se nachází již zmíněná vstupní část a jedna obytná místnost orientovaná na jih do zahrady. Výhledům dominuje mohutná památná lípa u potoka na jihu pozemku. „Klid, lípa, ovce na louce, zámek...“ vyjmenovávají klady bydlení autoři projektu s jistým zadostiučiněním.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také