Bydlení

1. září 2015 05:00

Markéta Zídková

Rodina hudebních nadšenců si doma vytvořila výbornou akustiku. Stačily perforované desky

Inspirujte se bytem s trojicí akustických zón.

Hudebně založená rodina plná nadšení pro hru na klavír, kytaru a na bicí nástroje bongo si nechala zařídit byt s perfektní akustikou

Architekti na specifické zadání reagovali návrhem úprav loftového bytu ve Venezuele, v němž rozvrhují různé akustické zóny. Zjednodušeně řečeno obložili stěny a stropy různými panely zlepšujícími akustiku se zřetelem na to kde, na jaký nástroj a jak moc členové rodiny budou hrát. Podle toho rozdělili část bytu na akustické zóny uzpůsobené různé míře hraní. Součástí každé z těchto zón jsou pak i čidla hluku, která mají členům rodiny usnadnit domluvu na vzájemném soužití. Nejhlasitější hudbě je vyhrazena část haly s klavírem nazvaná Piano bar. Zvuk nástroje vylepšuje členité dřevěné obložení stěn a stropní laťový rošt. Středně silnému zvuku je uzpůsobena zóna zařízená jako obývací a relaxační část s kuchyní. Stěny jsou tu obložené perforovanými deskami. Zónou s předpokládanou minimální hudební aktivitou jsou ložnice. Architekti v nich ponechali hladké stěny či je opatřili jemnými textilními tapetami.

Odlišnou povahu jednotlivých akustických zón podtrhují různé typy osvětlení, neutrální či výrazné barevné odstíny stěn nebo styl nábytku.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také