Bydlení

27. června 2014 09:41

Markéta Zídková

Trendy ve svatebních kyticích

Trendy ve svatebních kyticích

Růže jsou pro svatební kytice naprostá klasika. Ale co třeba lisianthus?

Pojďme si představit ty nejoblíbenější svatební květiny a typy kytic. Jednak čtěte dál, ale nezapomeňte si pustit video v úvodu článku, kde vás světem svatebních kytic provede Jirka Dvořák z květinářství Serafin. Jirka je odborník každým coulem a na svém kontě má desítky svateb, pro které zajišťoval kompletní květinovou výzdobu.

První, po čem nevěsta sáhne, jsou růže. Samozřejmě nejžádanější jsou bílé až bílozelené, ale i růžové a žluté. Další oblíbenou květinou je kala, kterou si mnozí lidé pletou s anturií. Kaly se nádherně hodí na převislé kytice, protože jsou velmi pružné, dobře se vážou. Hodně se používají pro tzv. špalky – to znamená, že se květy kal vážou hodně na husto. Špalek se tomu říká proto, že se nechávají docela dlouhé stonky až 40–50 centimetrů, které se pak začistí bílou stuhou nebo stuhou v barvě nevěstiných šatů. Vznikne tak jakýsi špalek, který je velmi efektní. Dělá se i například z růží.

Další velmi oblíbenou květinou je lisianthus neboli eustoma, také se jí říká japonská, čínská, asijská růže. To je hrachorovitá, poměrně trvanlivá květina zbarvení bílého, krémového, je i zelená až brčálově zelená, fialová, panašovaná (jinak zbarvené okraje). Většinou se používá jako doplňková květina, třeba s fréziemi a růžemi.

Moc se pro svatební kytice nepoužívají květiny s velkými květy – gerbera či slunečnice. "Když už ji nevěsta chce, tak doporučuju použít jen jeden květ a doplnit ho jinými květinami. Z více velkých květů by vznikl velký koláč a to nevypadá dobře. Navíc většinou mají tendenci si takové květiny vybírat drobné nevěsty a pak to vypadá velmi humpolácky, vysvětluje Jirka Dvořák z květinářství Serafin.

Další oblíbenou květinou je gipsofila – česky šáter buď ve variantě drobnokvěté nebo velkokvěté. Dnes je trendem kytice z gipsofily a do ní jen 1–2 květy třeba orchideje.

Velkou renesanci zažívá karafiát – klasický velkokvětý i drobnokvětý. Ten sepoužívá do mixů. Z toho velkokvětého se dají dělat obrovská kouzla, vznikne krásně kompaktní kytice, kterou můžete dozdobit štrasem, perličkami, kamínky – tím, co má nevěsta na svatebních šatech. Kytice z karafiátů ani nevyjde draho a vydrží opravdu dlouho, i 14 dnů.

Dnes je trendem vázat kytice bez zeleně, jen samotné květy, neprokládají se zelení, ta se používá do venkovských kytic.

Kamera a střih: Jindřich KodíčekText: Markéta Žídková


Přečtěte si také