Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Trendy ve svatebních kyticích

Růže jsou pro svatební kytice naprostá klasika. Ale co třeba lisianthus?
Vydáno: 27.06.2014

Pojďme si představit ty nejoblíbenější svatební květiny a typy kytic. Jednak čtěte dál, ale nezapomeňte si pustit video v úvodu článku, kde vás světem svatebních kytic provede Jirka Dvořák z květinářství Serafin. Jirka je odborník každým coulem a na svém kontě má desítky svateb, pro které zajišťoval kompletní květinovou výzdobu.

První, po čem nevěsta sáhne, jsou růže. Samozřejmě nejžádanější jsou bílé až bílozelené, ale i růžové a žluté. Další oblíbenou květinou je kala, kterou si mnozí lidé pletou s anturií. Kaly se nádherně hodí na převislé kytice, protože jsou velmi pružné, dobře se vážou. Hodně se používají pro tzv. špalky – to znamená, že se květy kal vážou hodně na husto. Špalek se tomu říká proto, že se nechávají docela dlouhé stonky až 40–50 centimetrů, které se pak začistí bílou stuhou nebo stuhou v barvě nevěstiných šatů. Vznikne tak jakýsi špalek, který je velmi efektní. Dělá se i například z růží.

Další velmi oblíbenou květinou je lisianthus neboli eustoma, také se jí říká japonská, čínská, asijská růže. To je hrachorovitá, poměrně trvanlivá květina zbarvení bílého, krémového, je i zelená až brčálově zelená, fialová, panašovaná (jinak zbarvené okraje). Většinou se používá jako doplňková květina, třeba s fréziemi a růžemi.

Moc se pro svatební kytice nepoužívají květiny s velkými květy – gerbera či slunečnice. "Když už ji nevěsta chce, tak doporučuju použít jen jeden květ a doplnit ho jinými květinami. Z více velkých květů by vznikl velký koláč a to nevypadá dobře. Navíc většinou mají tendenci si takové květiny vybírat drobné nevěsty a pak to vypadá velmi humpolácky, vysvětluje Jirka Dvořák z květinářství Serafin.

Další oblíbenou květinou je gipsofila – česky šáter buď ve variantě drobnokvěté nebo velkokvěté. Dnes je trendem kytice z gipsofily a do ní jen 1–2 květy třeba orchideje.

Růžovofialové růže, levandule
Růžovofialové růže, levandule
Karolína Šťastná/archiv květinářství Serafín

Velkou renesanci zažívá karafiát – klasický velkokvětý i drobnokvětý. Ten se používá do mixů. Z toho velkokvětého se dají dělat obrovská kouzla, vznikne krásně kompaktní kytice, kterou můžete dozdobit štrasem, perličkami, kamínky – tím, co má nevěsta na svatebních šatech. Kytice z karafiátů ani nevyjde draho a vydrží opravdu dlouho, i 14 dnů.

Dnes je trendem vázat kytice bez zeleně, jen samotné květy, neprokládají se zelení, ta se používá do venkovských kytic.

Kamera a střih: Jindřich Kodíček
Text: Markéta Žídková

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama