Jak ušetřit

9. listopadu 2022 09:35

Lenka Valjentová

Past na škvory, pohlcovač pachů, mulč i žehlicí prkno. Mrkněte na 11 tipů, jak využít staré noviny!

Kupujete tištěné noviny a po přečtení se vám v bytě kupí? Každý přebytek novin řeší po svém, někdo jimi podpaluje v kamnech, jiný je dává do tříděného odpadu nebo postaru do sběru. Klasické noviny, ale nikoli lesklé a barevné časopisy, ještě můžete zajímavě zužitkovat v domácnosti nebo na zahradě. Možností, jak využít dobré vlastnosti novinového papíru, je doslova nepřeberné množství, a tak i my přispějeme svou troškou do mlýna.

1. Čištění a leštění oken i zrcadel novinami

Chcete mít perfektní okna beze šmouh? Prababička by vám zřejmě poradila použít zmuchlaný denní tisk. Tak to vyzkoušejte! Klasické noviny namočené v teplé octové vodě (voda a ocet v poměru 1 : 1) vám pomohou taky vyleštit zrcadla v bytě, a to i stará a zašlá.

2. Sesbírání skleněných střepů

Každý někdy rozbil něco skleněného. Bezpečný způsob, jak sesbírat všechny střípky, když jste už ty velké odstranili, je setřít plochu vlhkými novinami. Drobné úlomky se nabodají do papíru a ten pak stačí jen opatrně donést do odpadků.

3. Balení skla a porcelánu před stěhováním

Stěhujete se nebo jen balíte sklo a porcelán na dlouhodobé uložení? K zabalení skleniček, talířů, misek a dalších křehkých věcí použijte vlhký novinový papír. Před balením do krabic ho nechte uschnout. Novinový papír při zasychání ztuhne a kolem zabalených předmětů udělá ochranný obal.

4. Novinový papír proti zápachu

O novinovém papíru se ví, že umí velmi dobře pohltit pachy. Využijte toho k odstranění pachu z tašek a kufrů, dřevěných a plastových kontejnerů, starého nábytku, plastového nádobí, termosek apod. Nacpěte do nich zmačkaný novinový papír, dobře uzavřete a nechte ho tam zhruba čtyři až pět dnů. Pokud je to nutné, ještě jednou postup zopakujte.

5. Podložka do odpadkového koše

Dříve lidé dávali staré noviny na dno odpadkového koše běžně. Vyhozené zbytky nešpinily samotnou nádobu a zároveň pohlcovaly nepříjemné pachy v koši. A vyplatí se to i dnes. Pokud dáte novinový papír na dno sáčku na odpadky, navíc ještě zabráníte jeho protržení.

6. Staré noviny vysuší mokré boty

Když venku prší nebo sněží, boty nepříjemně navlhnou a je potřeba, aby co nejrychleji vyschly. Kdo nemá doma elektrický vysoušeč bot, ocení obyčejné noviny. Novinový papír totiž úžasně absorbuje vlhkost. Do bot nacpěte suché noviny zmačkané do malých kuliček. Nechte boty při pokojové teplotě, aby mohl papír pomalu absorbovat vlhkost. Při větším promočení je nutné novinový papír několikrát vyměnit vždy, když zvlhne.

7. Improvizované žehlicí prkno

Nechce se vám rozkládat žehlicí prkno kvůli několika kouskům oblečení, jednoduše naplňte povlak na polštář silnou vrstvou novin. Pak ho položte na stůl a můžete žehlit. Improvizované žehlicí prkno oceníte i na cestách.

8. Mulč proti plevelu

Staré noviny ocení i majitelé zahrad. Novinový papír je dobrým mulčem pro zeleninu a květiny. Velmi dobře vstřebává vlhkost a zároveň dusí plevel, protože neumožní jeho semenům vyklíčit. Než začnete sázet sazenice, naskládejte na záhon navlhčené a složené noviny (i několik vrstev novinového papíru). Důkladně zalijte. Na noviny pak dejte 5–7 cm silnou vrstvu mulčovací kůry.

9. Noviny v kompostu

Přidáte-li do kompostu domácího i na zahradě přiměřené množství mokrých, na malé kousky nastříhaných novin s černým tiskem, levně a bezpečně snížíte zápach a ještě nabídnete žížalám další chutné sousto.

10. Past na škvory ze starých novin

Máte na zahradě přemnožené škvory s ostrými klíšťkami na zadečku? Tak srolujte noviny do těsné ruličky, zajistěte ji gumičkou s dejte na místo, kde jste škvory viděli a nechte ji tam přes noc. Ráno dejte srolované noviny plné škvorů do igelitového sáčku, zavažte a vyhoďte.

11. Podklad pod kola auta

Pokud vaše auto nemá náhon na všechna čtyři kola, je dobré mít v zimě v kufru balíček novin. Předejdete tak uvíznutí na ledu nebo ve sněhové břečce. Když dáte něco novinových papírů pod každé zadní kolo nebo pod přední, má-li vaše auto přední náhon, s velkou pravděpodobností vám to pomůže dostat se z prekérní situace.

Zdroj: Neobyčejná užití obyčejných věcí, (Reader´s Digest Výběr)


Přečtěte si také