Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Už rostou! Ale ne všude. Na severovýchodě Prahy není nic. Poradíme, kam vyrazit

Houby oproti minulému týdnu rostou už nejen na Šumavě.
Vydáno: 15.08.2014
Hřib koloděj
Autor: Archiv MW Hřib koloděj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

SITUACE K 15. SRPNU 2014:

Do osobního vlaku na trase Mariánské Lázně – Karlovy Vary nastoupil ve čtvrtek ráno muž s plným košem krásných hub. Dominantou byla čtveřice nádherných křemenáčů. Sklidil obdiv přítomných, ale na otázku, zda rostou, konstatoval, že zatím ne, protože kdyby rostly, tak by měl alespoň dva koše zcela plné.

Na Zlínsku se zase dvojice houbařů chlubila stovkami pravých hříbků, které měla nasbírána za chvilku. Na houby se na Valašku prý může chodit s kosou.

Jak to tedy doopravdy je, rostou, nebo nerostou? Už je ta pravá houbařská sezona tady? Na to jsme se zeptali předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy.

KDE ROSTOU:
vyšší polohy (Šumava, Krušné hory, Vysočina)
jihozápadní Čechy
střední a východní Morava (Zlínsko)
NEROSTOU:
střední Čechy
severovýchod od Prahy (Nymbursko, Mladoboleslavsko)

„Růst hub je stále nerovnoměrný na celém našem území. Situace se ale zvolna zlepšuje tím, jak ubývá suchých míst. Po vyšších polohách v předchozích týdnech je již citelné zlepšení i v oblastech jihozápadních Čech, na střední a zejména východní Moravě. Nicméně střední Čechy a zejména severovýchod od Prahy zatím nehlásil příliš povzbuzujících zpráv. S nadcházejícím ochlazením v nejbližších dnech však očekáváme, že se situace v růstu hub opět posune spíše poněkud k lepšímu,“ uvedl náš přední mykolog.

Chodíte rádi na houby? Staňte se členy České mykologické společnosti. Za 100 Kč ročně budete mít v sezóně každý týden v mailu aktuální mapku růstu hub.Jak ukazuje mapa růstu hub, kterou pro své členy vydává Česká mykologická společnost v sezoně růstu hub, ubyla bílá nevyplněná místa především na Moravě. Jak se ukazuje, houby už nerostou jen na Šumavě, ale také v Krušných horách, na Vysočině a především na Zlínsku a situace se zlepšila i v jiných regionech. Špatný růst hub je i nadále především ve středních Čechách (Nymbursko, Mladoboleslavsko), což odpovídá nižšímu stavu srážek a přetrvávajícímu suchu v posledních týdnech. Zda četnější srážky a ochlazení přinesou i tady zlepšení, ukážou následní dny.

Zajímavosti o houbách najdete také v naší Encyklopedii.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) - někdy ji lidé zaměňují s žampiony

POZOR! Právě rostou víc jedovaté houby než jedlé. Poznejte je


Článek je zařazen v:
Reklama