Bydlení

12. listopadu 2014 05:47

Markéta Zídková

V New Yorku se otevřela nová budova Světového obchodního centra

První nájemci se stěhují do mrakodrapu 1WTC. Zda jde o nejvyšší mrakodrap západní polokoule, ale není jisté.

Do nejvyšší budovy na západní polokouli (což je sporný údaj) se stěhují první nájemci. Děje se tak 13 let po teroristických útocích ze září 2001, které zničily tehdejší dominantu New Yorku – dva mrakodrapy Světového obchodního centra přezdívané Twins (Dvojčata). „Výjimečná událost proběhla tím nejvšednějším možným způsobem,“ komentoval deník New York Times pondělní příchod zaměstnanců firmy Conde Nast do kanceláře. Pro obyvatele New Yorku se nicméně s otevřením 1WTC uzavírá jedna kapitola tragédie. Provázanost nové stavby s původními věžáky také symbolicky stvrzuje lobby obložené bílým mramorem pocházejícím z téhož lomu, jako kámen použitý v halách zřícených mrakodrapů.

Celkem 541 metrů vysoký mrakodrap navržený společností Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) je už po léta předmětem dohadů. Poslední z rozepří se týká právě výšky této budovy za 82 miliard korun. Je totiž otázka, zda do ní lze zahrnout i 124 m vysoký stožár. Těžko rozporovat však lze počet podlaží, a těch je 104.

Kancelářské monstrum se otevřelo jen několik dnů poté, kdy poblíž začala stavba nového Kostela svatého Mikuláše. Sakrální stavba architekta Santiaga Calatravy za 420 milionů korun bude stát v těsném sousedství památníku 11. září, kde nahradí původní kostel Řecké pravoslavné církve zničený při teroristickém útoku v roce 2001.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky New York mrakodrap The New York Times obchodní centrum Dvojčata polokoule Santiago Calatrava

Přečtěte si také