Bydlení

11. prosince 2016 06:00

Markéta Zídková

Varování: 26 běžných věcí špinavějších než váš záchod. Raději si na to sedněte

Varování: 26 běžných věcí špinavějších než váš záchod. Raději si na to sedněte

Umýt si ruce po použití toalety? Běžná věc! A co po telefonování nebo psaní na počítači? To se jde rovnou na oběd, protože klávesnice, která obsahuje 200 x víc bakterií než toaleta, vadí málokomu. Až ve výčtu níže zjistíte, co všechno je špinavější než toaleta, váš život už možná nebude nikdy takový, jako doposud. Následující skutečnosti opravdu vyznívají krutě, ale o to důležitější je mít se před nimi na pozoru. A nejde zdaleka jen o kuchyňské prkénko nebo umolousanou tyč v prostředcích hromadné dopravy. Skutečně zákeřné věci jsou totiž nevinné jak čerstvě padlý sníh nebo – kostka ledu v restauraci!

Led

Led podávaný v řetězcích rychlého občerstvení obsahuje více bakterií než voda v toaletách týchž zařízení. Zjistil to americký deník Daily Mail v provozovnách tří různých řetězců včetně Mc Donnald´s nebo Burger King. K výše uvedenému závěru dospěl u vzorků ze šesti testovaných provozoven z deseti. Deník zkoumal jen množství bakterií a pomíjel jejich druhy.

Chladnička

Většina chladniček obsahuje podle testů bakterie E. coli.

Klávesnice

Klávesnice mohou být až 200krát špinavější než vaše záchodové sedátko.

Mobilní telefon

Na mobilních telefonech běžně ulpívá víc špíny než na toaletě.

Menu v restauracích

Menu v restauracích – který z hostů by je nevzal do ruky, a který číšník by je po inkasování u vedlejšího stolu neodnesl s sebou? Každý, naprosto každý, a tak není divu, že jídelní lístky jsou až 100krát znečištěnější než záchod.

Koberce

Ale fuj! Koberce bývají až čtyři tisíce krát špinavější než většina toalet.

Nákupní taška

Už se v ní vystřídaly šunka, ryby, vejce, sýr, květák nebo brambory – za které jste občas platili i hotovostí (kterou jste předtím vybrali z bankomatu). Pak ale není divu, že nákupní taška k opětovnému použití obsahuje víc bakterií než vaše spodní prádlo.

Televizní ovladač

Televizní ovladač je ta nejšpinavější věc, kterou vlastníte.

Matrace

Řečeno s nadsázkou, po deseti letech používání vaše matrace pod náporem odumřelé tkáně, roztočů a potu zdvojnásobí svou hmotnost. Ještě chcete tu matraci z aukra?

Peníze

Jakákoli bankovka může hostit až 200 000 bakterií.

Dámská kabelka

Dámská kabelka je učiněným semeništěm bakterií. Konec konců obsahuje bankovky i ten zpropadený mobilní telefon.

Veřejné záchodky

Veřejné záchodky jsou mimořádně frekventovaným místem, což jejich špinavou podstatu jen násobí. Na každém čtverečním centimetru se tam proto sejdou až dva miliony bakterií. Než sahat na jejich zpravidla vlhkou kliku je lepší počkat, až někdo půjde, i kdyby vám měl mezitím ujet vlak či uletět letadlo.

Pracovní stůl

Ani na pracovišti se enormnímu náporu bakterií nevyhnete. Váš pracovní stůl je pravděpodobně špinavější než váš porcelánový trůn (až čtyřistakrát, abychom byli přesní).

Syrové maso

Syrové maso obsahuje více koliformních bakterií (ve vodě přítomnost tohoto druhu ukazuje na míru jejího fekálního znečištění) než vaše toaleta, což z kuchyňských prkýnek činí nejznečištěnější věc v celé kuchyni.

Kartáček na zuby

Při spláchnutí toalety bakterie cestují až do výšky půl druhého metru a v koupelně tak snadno ulpí i na vašem kartáčku na zuby.

Ruce

Vaše ruce jsou jednou z nejšpinavějších částí vašeho těla. Však také s jejich pomocí otvíráte dveře.

Vypínač

Totéž platí o vypínačích, na nichž běžně ulpívá na 100 bakterií na centimetr čtvereční.

Dřez

Asi vás nepřekvapí, že ve dřezu bývají zastoupeny snad všechny známé bakterie. Což by nebylo tak zlé, nebýt toho, že tam nejspíš myjete nádobí.

Nákupní vozíky

Nákupní vozíky snášejí denně mnoho doteků a naopak se jim dostává jen málo očisty. Jídlo tak doslova vykoupete v bakteriích ještě dřív než je přinesete domů.

Bankomat

Každé tlačítko bankomatu bývá domovem v průměru 1200 bakterií. Zadáním PIN kódu si tak ušpiníte ruce dřív než jimi uchopíte stejně znečištěné bankovky.

Volant u auta

Během typického dne vyhrazeného různým pochůzkám ulpí na volantu vašeho auta bakterie z obchodu, bankomatu a vašeho oblíbeného občerstvení i z kliky jeho toalet.

Houba na nádobí

V pórech vaší kuchyňské houbičky je dost místa na bakterie, které v kombinaci vlhka, špíny a tepla náramně prosperují.

Vana

Vaše vana vám nemusí napomáhat k čistotě až do té míry, jak si možná myslíte. Jen si představte, jak uléháte na plochu, jejíž každý čtvereční centimetr pokrývá na tisíc bakterií.

Polštář

Nenechte si kazit sny jen proto, že ta věc pod vaší hlavou obsahuje výtrusy plísní, roztoče, mrtvé kožní buňky a tělesné tekutiny.

Miska pro psa/kočku

Miska vašeho domácího zvířete může být domovem až 1000 bakterií. Na každém čtverečním centimetru.

Sprchová hlavice

Velké množství bakterií může přitahovat i vaše sprchová hlavice – to jen poznámka na okraj, abyste se příliš neoddávali falešnému pocitu čistoty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také