Bydlení

28. dubna 2014 05:50

Markéta Zídková

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Jen máloco za posledních 20 let zdražilo v takové míře jako voda.

Cenu za vodu, respektive vodné a stočné, vodárny za posledních dvacet let zvýšily o osm set procent. Nárůst vodného z 80 halířů za m3 v roce 1990 na letošní průměrnou hodnotu v ČR téměř 78 Kč (v Praze 76 Kč) volá po protiakci. Spotřebu vody, ale i energie na její ohřev, lze snížit okamžitě.

Zásadní změnu přinese pouhá výměna zastaralých typů vodovodních baterií a sprchových hlavic za nové. Ty mají snížený průtok, který ovšem kompenzují tím, že do vody přimíchávají vzduch. Páka s vícero polohami pomůže zažehnat návyk pouštět vodu pokaždé na maximum (například tzv. klik kartuš výrobce Ideal Standard), tlačítkem na sprchové hlavici lze zas bez natahování ruky kdykoli vypnout vodu (Oras Natura).

Dobrovolná šikana ve spršeTermostatická sprchová baterie Oras Eterna se u uživatele aktivně zasazuje o co nejkratší dobu sprchování. Tlačný ovladač u této baterie ukazuje ideální dobu sprchování s ohledem na spotřebu vody a energie. Na zmíněném tlačítku bliká zelená kontrolka. Pokud je sprcha do 2 minut zastavena, zelená signálka bliká jako indikace ekologického sprchování. Pokud sprchování trvá déle než 2 minuty, bliká při zastavení sprchy červená kontrolka. Při 3 minutách začne červená kontrolka blikat nepřetržitě. Po dosažení 4 minut se baterie automaticky uzavře. Úspora ale není zadarmo. Tlačný ovladač je napájen 2x1,5 V litiovými AA bateriemi a baterie spolu se sprchovým setem Oras Natura (s tlačítkem na hlavici) stojí 13 700 Kč.

Šetří i termostatická armatura, která přesně namíchá vodu na nastavenou teplotu, takže odpadá zdlouhavé hledání ideální teploty pákou. Podle výrobců armatur je se starou baterií k umytí rukou zapotřebí bezmála pět litrů vody, zatímco s novou baterií k témuž úkonu stačí pouhého půldruhého litru. I kdyby údaje o polovinu nadsadili, půjde pořád o znatelný rozdíl. Extrémní řešení ztělesňuje elektronická armatura Eterna finské firmy Oras, která se na domnělého nehospodárného uživatele červeně rozbliká popřípadě mu samočinně vypne vodu (viz box Dobrovolná šikana ve sprše).

Hlavně nedoplácet na sousedy

V činžovním domě účet za vodu dramaticky sníží i vodoměry instalované v každém bytě a stoupačce. Je to jediný beztrestný způsob, jak se vypořádat s obyvateli, kteří parazitují na sousedech tím, že nepřihlašují své partnery nebo spolubydlící, případně nechávají po léta protékat splachovadlo. To byl i případ jednoho domu ve správě domovního bytového družstva Praha 2. Podle evidence se spotřeba vody v tomto domě s dvacítkou bytů blížila ke 3000 m3 ročně. Po instalaci vodoměrů však tentýž dům už šestým rokem vystačí s 1400 m3, což v daném případě při současných cenách představuje roční úsporu přesahující 2000 Kč na byt.

Další úsporné technologie

Termostatické armatury

Termostaty předcházejí plýtvání tím, že nastaví požadovanou teplotu rychleji, než by to zvládl uživatel. Bezpečnostní tlačítko navíc omezuje maximální teplotu a eliminuje tak nebezpečí opaření. Vnější povrch těla některých baterií (např. Ideal Standard) si bez ohledu na teplotu vody zachovává pokojovou teplotu.

Polohovatelná páka

Bezpečná a snadno použitelná funkce, která vám poskytne úsporu množství i teploty vody a pomůže kontrolovat průtok vody. Páka přizvednutá do její střední polohy pouští pouze 50 % průtoku vody.

Regulace průtoku

Omezovače průtoku snižují objem vody distribuované vysokotlakými systémy a tím zajišťují, že do zařízení je přivedeno jen skutečně potřebné množství vody.

Provzdušňovače průtoku

Speciální perlátory vhánějí do odtoku baterie vzduch. Tím vzniká provzdušněný proud – sprej, který šetří vodu.

(dah)

Sdílejte článek
Štítky dům sprcha betonářská výztuž

Přečtěte si také