Bydlení

19. srpna 2016 06:00

Jana Brass

Za humny je… vesnické stavení s velkým oknem

I na našem venkově se staví účelně a pěkně. Tento poklad najdete nedaleko Ústí nad Labem.

Pojďme se tedy k pokladu prokopat. V našem případě ale spíš zaklepat na vstupní dveře. Přijet k domečku můžete vozem a budete mít dost místa pro parkování. Tak vyřešilo architektonické studio 3+1 architekti nevýhodnou polohu vjezdu na pozemek do stoupající zatáčky v obci. Jednoduše dostatek prostoru nejen pro parkování, ale také k bezpečnému zabočení k domu, nebo odjezdu z pozemku.

Pod dřevěný přístřešek se vejdou až tři vozy. Jeho stěna pak zároveň slouží jako plot a ze strany od domu je na něj napojena kůlna/sklad a dřevník. To už jsme ale na kamenném dvorku a můžeme vejít do malého domku, který svou jednoduchou architekturou nijak neruší okolní zástavbu.

Vhled na pozemek chrání vpravo kůlna a dřevník, Foto: 3+1 architekti

Na první pohled byste řekli, možná útulné bydlení, ale malé. A právě v tu chvíli objevíte poklad! Když projdete vstupní halou s pěknou starou almarou, ocitnete se v úchvatném obývacím prostoru, který vám nabízí nepřekonatelně velký výhled do okolní přírody. Je samo sebou, že je tu dostatek denního světla a účet za elektřinu tedy osvětlení místnosti příliš nezvyšuje.

Z venku navazuje na kůlnu a dřevník zakryté parkovací stání pro až tři vozy. Místa je tu ale dost i pro auta početnější návštěvy, Foto: 3+1 architekti

Na opačné straně rozlehlého „okna“ je kuchyň s menším okýnkem, které světlo v obývacím pokoji rozmnožuje a zároveň zpříjemňuje přípravu jídla. Na prosklený obývák navazuje jedna z ložnic a pochopitelně také příjemná veranda. Další ložnici najdete hned za stěnou vstupní haly a v prvním patře pod střechou.

Naše vesnice tedy nemusí hyzdit ani podnikatelské baroko, ani nejlevnější kostky v unifikované nabídce stavebníků. Stačí nápad a pěkné bydlení nerušící okolí a zároveň umožňující bydlet moderně a příjemně je tu.

(fis)

Foto: Pavel Plánička, 3+1 architekti

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také