reklama

Zachovalé plzeňské interiéry od Adolfa Loose lákají turisty i milovníky designu

redakce Prima Zoom
6. května 2017
Plzeň láká na jedinečné komentované prohlídky Loosových interiérů. Každý z nich má svůj osobitý příběh a nabízí možnost nahlédnout do způsobu bydlení ve 30. letech 20. století.
reklama

Jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity, je soubor osmi dochovaných bytových interiérů. Kromě jedinečného prvorepublikového designu umožňují komentované prohlídky Loosových interiérů zajímavý pohled do způsobu bydlení tehdejší židovské komunity. Každý z interiérů má navíc svůj osobitý příběh, v němž se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím samotném průběhu i v období vlády komunistického režimu.

V kontextu evropské architekruy 20.století mají plzeňské Loosovy interiéry mimořádnou hodnotu, kterou dokládá i to, že jedině ve Vídni se dochoval větší počet Loosových realizací. Výsledky Loosova působení v Plzni se řadí mezi jeho další významná díla, jako je například Müllerova vila v Praze, dům Tristana Tsary v Paříži či vídeňský obchodní dům Goldman & Salatsch.

www.adolfloosplzen.cz

(iva)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama