Jak na to

19. února 2024 16:04

Komerční sdělení

Cvičení během menstruace: Proč je důležité a jak na něj

Cvičení během menstruace může být pro mnoho žen výzvou. Některé se cítí vyčerpané a nemají na cvičení energii, zatímco jiné si myslí, že udržení fyzické aktivity jim pomůže zvládnout nepříjemné symptomy s měsíčky spojené. Je to individuální volba, ale existuje mnoho faktorů, které by měly být zváženy při rozhodování se, zda cvičit během menstruace.

Cvičení během menstruace může být pro mnoho žen výzvou. Některé se cítí vyčerpané a nemají na cvičení energii, zatímco jiné si myslí, že udržení fyzické aktivity jim pomůže zvládnout nepříjemné symptomy s měsíčky spojené. Je to individuální volba, ale existuje mnoho faktorů, které by měly být zváženy při rozhodování se, zda cvičit během menstruace.

V tomto článku se podíváme na důležitost cvičení během menstruace a poskytneme tipy, jak správně cvičit v tomto období.

Proč cvičit během menstruace?

Cvičení během menstruace může mít mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl. Jedním z hlavních důvodů je úleva od menstruačních křečí a bolesti. Během cvičení dochází k uvolnění endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které mohou snížit vnímání bolesti a zlepšit náladu.

Dále cvičení zvyšuje průtok krve, což může pomoci snížit otoky a pocit nadýmání, které často doprovázejí menstruaci. Mnoho žen také zaznamenává zlepšení spánku a celkové pohody po cvičení během menstruace.

Výhody cvičení během menstruace

Cvičení během menstruace může mít mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl. Zde jsou některé z hlavních výhod:

 • Snížení intenzity menstruačních křečí a bolesti: Pravidelná fyzická aktivita může pomoci snížit intenzitu bolestivých symptomů spojených s menstruací.
 • Zlepšení nálady: Cvičení uvolňuje endorfiny, což může zlepšit náladu a pocit pohody během menstruace.
 • Snížení otoků a pocitu nadýmání: Zvýšený průtok krve během cvičení může pomoci snížit otoky a pocit nadýmání spojené s menstruací.

Jaká cvičení jsou nejlepší během menstruace?

Není žádné univerzální pravidlo pro to, jaké cvičení je nejlepší během menstruace, protože každý cyklus je jiný. Nicméně, existují některé druhy cvičení, které jsou obecně považovány za vhodné během menstruace.

Jedním z nich je lehké aerobní cvičení, jako je chůze, jízda na kole nebo plavání. Tyto aktivity poskytují mírný pohyb a zvyšují průtok krve, což může pomoci uvolnit svalové napětí a snížit bolest. Další možností jsou cvičení zaměřená na sílu a flexibilitu, jako je jóga, pilates nebo tai chi. Tyto aktivity pomáhají posilovat svaly, zlepšovat držení těla a snižovat stres.

Tipy pro cvičení během menstruace

Pokud se rozhodnete cvičit během menstruace, je důležité poslouchat své tělo a respektovat jeho signály. Některé ženy mohou mít během menstruace nižší energii nebo se cítit vyčerpané, a proto je důležité nechat si dostatek času na odpočinek a obnovu.

Pokud máte během menstruace bolestivé křeče nebo jiné nepříjemné symptomy, můžete zvážit snížení intenzity cvičení nebo zvolení jemnějších forem pohybu, jako je protažení nebo meditace. Důležité je také hydratovat se dostatečně a sledovat svou stravu, abyste poskytli tělu potřebné živiny pro zvládnutí menstruačního cyklu.

Cvičení doma v pohodlí

V raných fázích menstruace mnoho žen preferuje zůstat doma kvůli svému přirozeně introvertnímu stavu mysli a fyzickému nepohodlí. Pro tyto ženy může cvičení doma být ideální alternativou k návštěvě posilovny nebo venkovního prostředí.

Zakoupit si alespoň základní domácí cvičební vybavení, jako jsou pružné gumy na protažení, činky nebo jóga podložka, může být dobrým nápadem. Toto vybavení umožní provádět různé cvičení přímo z pohodlí domova, což může být výhodné zvláště v době menstruace, kdy je pohodlí a soukromí klíčové.

Zde je seznam základního cvičebního vybavení pro cvičení doma:

 • Yoga podložka: Poskytuje pohodlný povrch pro provádění různých cvičení na zemi a zabraňuje sklouznutí.
 • Hrazdy na protažení: Pružné gumové pásy nebo hrazdy jsou ideální pro protažení svalů a zlepšení flexibility.
 • Činky: Činky různých váhových kategorií jsou skvělým nástrojem pro posilování svalů horní části těla.
 • Cvičební míč: Velký cvičební míč poskytuje stabilní povrch pro cvičení, jako je rovnováha, posilování svalů břicha a posilování zadní části těla.
 • Skákací lano: Skákací lano je efektivní nástroj pro cvičení kardiovaskulárního tréninku a zlepšení kondice.
 • Posilovací pás: Posilovací pás umožňuje provádění cvičení na místě, jako jsou kliky a dřepy, pro posílení svalů celého těla.
 • Stepovací deska: Stepovací deska poskytuje výškovou variaci pro cvičení kardiovaskulárního tréninku a posilování nohou.
 • Cvičební kolo nebo rotoped: Cvičební kolo nebo rotoped jsou ideální pro cvičení kardiovaskulárního tréninku a zlepšení kondice bez nutnosti opouštět domov.

Jak se vyhnout nepříjemnostem

Při cvičení během menstruace je důležité vyhnout se aktivitám, které by mohly zhoršit nepříjemné symptomy. Například, pokud máte během menstruace silné krvácení nebo bolestivé křeče, můžete se vyhnout intenzivním cvičením jako je běhání nebo skákání. Místo toho zvolte jemnější formy pohybu, které nezatěžují vaše tělo příliš.

Důležité je také naslouchat svému tělu a respektovat jeho signály. Pokud se cítíte unavení nebo vyčerpaní, není nic špatného na tom, když si dáte od cvičení pauzu a dáte svému tělu čas na odpočinek a obnovu.

Závěrečné myšlenky o cvičení během menstruace

Cvičení během menstruace může být pro některé ženy výzvou, ale může mít mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl. Je důležité poslouchat své tělo a respektovat jeho signály.

Pokud se cítíte vyčerpaní nebo máte během menstruace bolestivé symptomy, není nic špatného na tom, když si dáte od cvičení pauzu a poskytnete svému tělu čas na odpočinek a obnovu. Nicméně, pokud se cítíte dobře a máte energii, může cvičení během menstruace být skvělým způsobem, jak udržet svou fyzickou aktivitu a zlepšit svou náladu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také