Dům ve svahu poskytuje relaxační výhledy

Mladou čtvrť Červený kopec nad severočeským Trutnovem charakterizuje rozmanitá zástavba rodinných domů. Autory několika z nich jsou Martina a Michal Rosovi. Před čtyřmi lety zde vyrostl další z rodinných domů, který ve svém architektonickém výrazu nezapře své tvůrce.

Architekturu domu pro mladou rodinu charakterizuje hmotově jednoduché řešení a nadčasový architektonický výraz pracující shladkými omítanými plochami vkombinaci svelkoplošným zasklením bez dalšího členění. Velkorysé hliníkové posuvné a okenní systémy Schüco propojují interiér snavazující zahradou a obyvatelům domu zajišťují ničím nerušené výhledy do okolní krajiny.

Úkolem architektonického návrhu bylo vyřešit osazení domu na poměrně úzký pozemek, který se výrazně svažuje směrem kjihu. Základní hmota domu, navržená na půdorysu 6,2 x 22,2 m, má sohledem na místní regulační plán sedlovou střechu a stojí na uliční čáře. Ze západní strany kní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády sjednocuje bílá omítka, jejíž čisté nečleněné plochy prolamují pouze okna vjednoduché kompozici. Jediný barevný akcent tvoří šedé odstíny hliníkových okenních rámů, střešní krytiny a kovového zábradlí terasy.

Funkční interiér sdostatkem slunečního světla

Do domu se vstupuje zeseveru vnejvyšším bodě pozemku, kde se nachází i garáž s prostorem pro umístění sportovního vybavení a technická místnost. Na prostornou vstupní halu navazuje šatna. Do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po přímém schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.

Obývací pokoj, jídelnu a kuchyň navrhli architekti jako jeden společný obytný prostor, jednotlivé zóny jsou zde však jasně definovány. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž. Další úložné prostory tvoří vysoké skříně a volně stojící americká lednice, obojí vestavěné do niky. Na kuchyň navazuje prádelna, vníž ústí praktický shoz na prádlo zhorní koupelny. Vtomto podlaží nalezneme rovněž pokoj pro hosty skoupelnou a samostatnou toaletou.

Hlavní obytný prostor se díky velkoplošnému zasklení sproskleným rohem opticky rozšiřuje o navazující terasu se zahradou. Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI přesvědčuje i excelentní zvukovou izolací a zajišťuje tichý a snadno ovladatelný přístup na terasu.

Ložnicovou část domu umístěnou na úrovni vstupního podlaží tvoří ložnice rodičů, dětský pokoj, šatna a koupelna. Autoři při návrhu dispozice uvažovali i o možném budoucím rozdělení dětského pokoje na dva samostatné pokoje. Obytnou plochu tohoto podlaží doplňuje ještě terasa přístupná zešatny a dětského pokoje. Současně tak tvoří zastřešení terasy osazené na terénu a navazující na obývací pokoj.

Autoři návrhu:

Použité okenní a dveřní systémy:

Dodavatel okenních systémů:

Sdílejte článek

Přečtěte si také