Bydlení

1. ledna 2018 06:00

Iva Kropáčková

Kokosový ořech na 7 způsobů. Úžasné dekorace nebo šperky ze skořápek, které vyrobíte sami!

Tropické plody, které jsou zdravé a dobré, mohou být i velmi praktické při zdobení. Respektive jejich skořápky. Zkrášlí byt i vás...

Máte rádi kokos? Možná si kupujete ořech jako takový, ne jen ve formě nasušených plátků nebo nastrouhané drti. Právě teď o vánočním čase jako by patřil do mísy s ovocem. A kdo by neznal kokosky nebo čokoládové kousky obalené v kokosu – cukroví, které dotvoří pravou atmosféru plnou vůní a skvělých chutí. Pokud patříte mezi pravidelné, ale i jen občasné konzumenty kokosové vody a dužiny v čerstvém stavu, určitě nevyhazujte skořápku. Pokud ji zvládnete pomocí pilky a vrtáku otevřít, můžete kutit i po konzumaci jedlé části kokosu, a obal ořechu tak proměnit v neuvěřitelně krásné a praktické dekorace, nebo dokonce šperky. Máme pro vás skvělou inspiraci...

Květináč

Úžasně vypadá závěsný květináček na drobnou pokojovku nebo sukulent. Pokud máte víc kokosových skořápek, můžete si vyrobit i několikapatrový originál. V podstatě stačí provrtat potřebný počet děr, kterými provlečete provázek či lanko. A vlastně to jde i bez vrtání – pokud z provázku uvážete "úložný prostor", do kterého květináč usadíte. Chcete-li, můžete si pohrát i se vzhledem skořápky – obrousit ji, nalakovat, vyřezat zvolené tvary, polepit stuhou a podobně.

V kokosové skořápce to nejvíc sluší sukulentům... Foto: Pinterest/Barfuss.im.november

Svícen

Kokosová skořápka může být i efektním svícnem, resp. svíčkou. Buď můžete přímo do skořápky usadit knot a zalít voskem, nebo vysypat skořápku ozdobnými předměty, jako jsou například korálky, a do nich naaranžovat samostatnou svíci.

Svíčky ze skořápek ozdobené stuhou... Foto: istock.com

Miska na drobnosti

Vytřete rozpůlený kokos lepidlem a vysypte drobnými, různobarevnými korálky. Vytvoříte si mističku na drobnosti – například prstýnky. Polovina kokosu může být i v přírodním stavu originální závěsnou vánoční dekorací, pokud ji vyplníte svátečními ozdobami.

Vánoční variace misky. Foto: istock.com

Poháry či hrnky

Velmi netradičním doplňkem do kuchyně, respektive pro zahradní párty, může být hrneček vyrobený z kokosové skořápky. Materiál může zůstat v surovém stavu nebo ho lze více opracovat pomocí pilky či brousku.

Hrneček třeba na zahradní párty. Foto: Pinterest/Gardentenders.com

Mýdlenka

A co si vyrobit mýdlenku? Trochu více řezání a obrušování, také vrtání či lepení, ale přírodní držák na mýdlo za to možná stojí. Jen je lepší celý výrobek přelakovat, aby ho nezačala brzy napadat plíseň.

Mýdlenku je lepší ošetřit proti vlhkosti... Foto: Pinterest/Etsy.com

Hodiny

Trochu víc práce, trochu víc ořechů a jeden zakoupený hodinový strojek. A můžou vzniknout netradiční hodiny na stěnu.

Zajímavé hodiny s exotickým nádechem. Foto: Pinterest/Andrea and Tony Rioles

Šperky

S pomocí pilky, smirkového papíru a pilníku můžou vzniknout i krásné šperky či spony do vlasů. Některé velmi jednoduše, jiné vyžadují více zručnosti a více náčiní. Stačí pořídit kůžičku na krk nebo jinou vhodnou šňůru a originální šperk na ni navázat. Takové „klenoty“ se hodí k obyčejnému bílému triku, ale i halence...

Takový šperk není vůbec těžké vyrobit... Foto: Pinterest/Etsy On Sale

Další inspirace v galerii:

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také