18. dubna 2014 01:56
Iva KropáčkováBegónie hlíznatá / Begonia tuberhybrida
Křížením rostlin vznikly nespočetné barevné a tvarové kultivary. Rostou begónie s jednoduchými i plnými květy. Dokonce se podařilo vypěstovat i převislé kultivary hodící se do truhlíků a keramických misek.
Původ:
Hlíznaté begónie vznikly zdruhů rostoucích vhorských oblastech Peru a Bolívie.
Pěstování:
Přežití rostliny vobdobí sucha umožňuje podzemní hlíza.
Květní stvoly hlíznatých begónií jsou silné, šťavnaté a nesou poměrně těžké květy. Proto se snadno lámou. Rostlinám pomůže vyvazování khůlkám. Zejména se to vyplatí udělat u plnokvětých begónií.
Hlíznaté begónie dobře rostou vpůdě svysokým obsahem rašeliny, nesnášejí však trvalé přemokření. Potom může dojít kzahnívání kořenů.
Pozor dejte rovněž na prudké slunce, které dokáže nepěkně popálit listy. Lépe je umístit na přistíněné místo.
Na konci sezóny vyjměte rostliny způdy i shlízami, po zavadnutí nadzemní části a očištění hlízy přezimujte vmrazu prosté místnosti a na jaře cyklus opět opakujte.
Množení:
Množí se semenem, bylinnými řízky a dělením hlíz. Semenem se množí rostliny spíše vzahradnických firmách, protože semeno je velice drobné a předpěstování sadby je velice náročné.
Chcete – li si předpěstovat begónie zhlíz, zasaďte je vúnoru až březnu do květináčů s rašelinou a umístěte je do teplé a světlé místnosti a pomalu zvyšujte zálivku. Po vyrašení prvních listů rostliny za slunečného počasí stínujte a postupně otužujte.
Na záhony rostliny vysazujte až vdruhé polovině května.
Begónie hlíznatá/Begonia tuberhybrida - detail, Foto: Jindřich Votýpka