Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Encyklopedie

Špaleta

Čeština tento výraz převzala z italského spalletta – okenní výklenek.
Vydáno: 23.01.2015
Špaletové okno – jeho vnější křídla se otevírají ven, vnitřní do místnosti
Autor: thinkstockphotos.com Špaletové okno – jeho vnější křídla se otevírají ven, vnitřní do místnosti

Špaleta je postranní a vrchní plocha okenního nebo dveřního otvoru. V souvislosti se špaletou se můžeme setkat i s výrazem ostění (svislá plocha špalety), nadpraží (rovný horní díl), případně klenba. Spodní plocha otvoru se nazývá parapet.

 

Špalety se používaly u staveb se silnějšími zdmi, někdy může být jejich líc vůči líci zdi šikmý tak, aby se do místností dostalo více světla. V tom případě hovoříme o špaletách rozevřených. Špaletové okno je okno s vnějšími a vnitřními křídly, mezi nimiž je dřevěné ostění a prostor, kde naše babičky s oblibou pěstovaly muškáty.

 

Ve starých domech, hradech nebo zámcích s opravdu silnými zdmi bývaly okenní špalety velice hluboké. Vzniklo tak světlé zákoutí se stolkem a lavicemi připevněnými na špaletových zdech, kde se vykonávaly převážně ženské ruční práce.

Článek je zařazen v:

reklama