Zahrada

19. května 2015 11:28

Markéta Zídková

Návod: Jak si naaranžovat pivoňkovou kytici. A máte bezva dárek

Nejlepší dárek je květina. Pokud si tedy nevíte rady, co darovat, darujte kytici. Ta potěší každého!

Jak takovou krásnou a jednoduchou jarní kytici uvázat, poradila v pořadu Gondíci s. r. o. floristka Diana Shatatová. "Vybrali jsme si pivoňky, které právě kvetou a které má téměř každý na zahradě. Tyto nádherné květy můžeme jednoduše a s láskou uvázat. Vybereme si sedm symetrických květů, které očistíme od spodních listů. Počet květů není náhodný. Jeden květ dáme doprostřed kytice a zbylé budeme obtáčet kolem dokola,“ říká Diana Shatatová.

Pivoňky můžeme kombinovat s kalinou, u níž je po uříznutí potřeba provést na dřevnatém stonku dlouhý šikmý řez a ponořit je do hodně teplé vody z vodovodu, aby se mohly dostatečně napít. Tento postup je dobré provést obecně u všech květin. Hodinu před aranžováním tedy rostliny šikmo seřízněte a ponořte do vody. Rostliny jsou pak pružnější a lépe drží. Pod úvazem by měla být spodní část stonku očištěná od listů, aby se tyto části po ponoření do vody nekazily a neznečišťovaly vodu.

Při samotném vázání držíme středovou rostlinu, v tomto případě pivoňku, v ruce a křížem směrem doleva přes ni překládáme další rostlinu. Tvarově by nám tak měly vzniknout „přesýpací hodiny“. Další rostlinou, kterou do aranžmá zapojíme, jsou květy kaliny, celou kombinaci můžeme navíc zjemnit také kvetoucími travinami. „Pokud aranžujete květinu poprvé, může vám činit problém udržet kytici v ruce. Dokonce se může dostavit křeč, ale důležité je pořád držet jeden směr překládání stonků,“ usmívá se Diana Shatatová a dodává: „Poté pomalu svazujte provázkem či lýkem stonky přímo nad svým palcem.

V případě, že budeme chtít květinu někomu darovat, je vhodné ji dárkově zabalit. Nejprve si nastříháme dva čtverce z celofánu. Jejich velikost by měla zhruba odpovídat velikosti kytice. Stonky kytice pak dáme doprostřed, kolmo na celofán a začneme jej překládat kolem kytice. Tím stonky úplně zabalíme. Dovnitř pak lze nalít trochu vody, aby se uvnitř udrželo vlhko. Díky tomu nám vznikne taková cestovní váza, jak říká Diana Shatatová.

Vše o pořadu najdete na stránce Gondíci s. r. o.

Aby byl dojem z kytice dokonalý, lze v květinářství či na internetu pořídit netkanou textilii potištěnou články, takže vypadá jako noviny. Při jejím aranžování pak postupujeme stejně jako u celofánu. Tím celofánovou část zamaskujeme. Podobně nápaditě lze květiny zabalit do notového papíru v kombinaci s pečicím papírem. Luštitele křížovek lze zase originálně překvapit stránkami plnými křížovek.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také