Vše o houbách

19. července 2022 01:00

Lenka Valjentová

Je babka jedovatá houba? Není. Ovšem pozor si dejte na nepravou otravu

Hřib žlutomasý, lidově babka, se u nás těší velké oblibě a není snad houbaře, i příležitostného, který ty tuhle známou hřibovitou houbu nepoznal a neochutnal. A přece se o ní vedou diskuze, zda není jedovatá a dokonce, zda nezpůsobuje rakovinu. Jak to s hřibem žlutomasým je, vysvětluje zkušený mykolog Jaroslav Vanča. Poradíme, jaké babky sbírat, abyste se vyhnuli jakémukoli nebezpečí.

Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka (ve starších atlasech suchohřib žlutomasý) je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších hřibových hub. K její všeobecné popularitě přispívá hlavně fakt, že roste skoro všude od lesů listnatých, jehličnatých i smíšených až po parky, louky a zahrady od nížin až do hor.

Jak hřib žlutomasý neboli babku poznat

  • Babku bezpečně pozná i méně zkušený houbař. Hnědý, šedý, okrový nebo olivově zelený klobouk je na povrchu matný a suchý, rozpraskaný do malých políček.
  • Žlutý třeň je úzce válcovitý, dužina babky je měkká, žlutá, ve spodní části třeně je zpravidla načervenalá. Poškozená místa a otlaky se zbarvují do zelenomodra.
  • Babky jsou od nepaměti určeny pro rychlou spotřebu, hůře snášejí transport a rychleji než ostatní houby podléhají zkáze.
  • Nevýhodou babky je její velká červivost za suchého počasí a naopak sklon k plesnivění za počasí vlhkého.

Je babka jedovatá a může způsobit rakovinu?

Možná si ještě vzpomenete na houbařskou aféru, které proběhla před více než deseti lety, kdy se v médiích objevila zpráva o tom, že babky jsou jedovaté a způsobují rakovinu.

"Vyvolal ji tehdy svým poněkud černým humorem známý mykolog Jiří Baier, jenž babky označil za rakovinotvorné. Jeho nadsazená charakteristika byla následně a průběžně vyvracena vědeckými mykology i toxikology, ale i tak se rok co rok v houbařské sezoně stále objevuje,“ vysvětluje mykolog Jaroslav Vanča a pokračuje: „Ve skutečnosti i v dalších jedlých houbách žijí i jiné primitivnější houby, jejichž účinky namnoze ještě neznáme, a jež mohou způsobovat třeba jen hypotetickou možnost vzniku nádorového onemocnění. Nelze zpochybnit, že konzumace hřibu žlutomasého může být v některých případech riziková.“

„Dužina obsahuje vysoký podíl vody – a to je jádro pudla. Jednak rychle podléhá zkáze a hlavně bývá napadána plísněmi a dalšími houbami, především nedohubem zlatovýtrusým (Hypomyces chrysospermus), jenž vytváří metabolické mykotoxiny, které se v houbě hromadí a mohou způsobit tzv. nepravou (sekundární) otravu, tedy, že nepochází ze samotné plodnice, ale z jejího parazita,“ objasňuje mykolog.

Jak babku napadenou plísní poznat

Hřib žlutomasý na sobě má bělavý povlak, který časem mění barvu na žlutou až žlutohnědou. Určitý problém může být, že první stadia napadení nejsou pouhým okem rozeznatelná. Ačkoli se nedohubu zlatovýtrusému daří právě na babkách, protože jsou měkké, napadá i jiné hřiby.

Pravidla pro sběr hřiba žlutomasého

Pokud tahle základní dodržíte, konzumace babek se určitě bát nemusíte:

  • Rozhodně nesbírejte a nejezte houby, které jsou evidentně viditelně napadené plísní, neboť tak zvyšujete riziko tzv. nepravé otravy. Nestačí napadené části houby vykrojit. To platí u jakékoli jiné potraviny.
  • Sbírejte pouze mladé plodnice, na kterých nejsou stopy po nedohubu zlatovýtrusém a zároveň nejsou popraskané.
  • Babky zpracujte co nejrychleji, už proto, že se špatně suší a nedohub tak déle přežívá!

Vše, co chcete vědět o houbách najdete v našem speciálu zde

Zdroje: mykolog Jaroslav Vanča, cs.wikipedia.org, jimeto.cz, myko.cz


Přečtěte si také