návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Je babka jedovatá houba? Není, ale pozor dejte na nepravou otravu!

Lenka Valjentová a Jaroslav Vanča , Aktualizováno: 13.09.2021
Je babka jedovatá houba a způsobuje rakovinu?
Autor: iStock Je babka jedovatá houba a způsobuje rakovinu?
Hřib žlutomasý, lidově babka, se u nás těší velké oblibě a není snad houbaře, i příležitostného, který ty tuhle známou hřibovitou houbu nepoznal a neochutnal. A přece se o ní vedou diskuze, zda není jedovatá a nezpůsobuje rakovinu. Jak to s hřibem žlutomasým je, vysvětluje známý mykolog Jaroslav Vanča. A poradíme, jaké babky sbírat, abyste se vyhnuli jakémukoli nebezpečí.

reklama

Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka (ve starších atlasech suchohřib žlutomasý) je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších hřibových hub. K její všeobecné popularitě přispívá hlavně fakt, že roste skoro všude od lesů listnatých, jehličnatých i smíšených až po parky, louky a zahrady od nížin až do hor. 

Je babka jedovatá houba? Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka (ve starších atlasech suchohřib žlutomasý) je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších hřibových hub.
Autor: iStock Je babka jedovatá houba? Hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka (ve starších atlasech suchohřib žlutomasý) je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších hřibových hub.

Jak hřib žlutomasý poznat

  • Babku bezpečně pozná i méně zkušený houbař. Hnědý, šedý, okrový nebo olivově zelený klobouk je na povrchu matný a suchý, rozpraskaný do malých políček.
  • Žlutý třeň je úzce válcovitý, dužina babky je měkká, žlutá, ve spodní části třeně je zpravidla načervenalá. Poškozená místa a otlaky se zbarvují do zelenomodra.
  • Babky jsou od nepaměti určeny pro rychlou spotřebu, hůře snášejí transport a rychleji než ostatní houby podléhají zkáze.
  • Nevýhodou babky je její velká červivost za suchého počasí a naopak sklon k plesnivění za počasí vlhkého.
Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) nebo babka: nejoblíbenější jedlá houba a nejsbíranější hřib u nás

Hřib žlutomasý neboli babka je nejoblíbenější jedlá houba

Hřib kovář

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Je babka jedovatá a může způsobit rakovinu?

Možná si ještě vzpomenete na houbařskou aféru, které proběhla před více než deseti lety, kdy se v médiích objevila zpráva o tom, že babky jsou jedovaté a způsobují rakovinu. „Vyvolal ji tehdy svým poněkud černým humorem známý mykolog Jiří Baier, jenž babky označil za rakovinotvorné. Jeho nadsazená charakteristika byla následně a průběžně vyvracena vědeckými mykology i toxikology, ale i tak se rok co rok v houbařské sezoně stále objevuje,“ vysvětluje mykolog Jaroslav Vanča a pokračuje: „Ve skutečnosti i v dalších jedlých houbách žijí i jiné primitivnější houby, jejichž účinky namnoze ještě neznáme, a jež mohou způsobovat třeba jen hypotetickou možnost vzniku nádorového onemocnění. Nelze zpochybnit, že konzumace hřibu žlutomasého může být v některých případech riziková.“

Je babka jedovatá houba? Babku bezpečně pozná i méně zkušený houbař, hnědý, šedý, okrový nebo olivově zelený klobouk je na povrchu matný a suchý, rozpraskaný do malých políček.
Autor: iStock Je babka jedovatá houba? Babku bezpečně pozná i méně zkušený houbař, hnědý, šedý, okrový nebo olivově zelený klobouk je na povrchu matný a suchý, rozpraskaný do malých políček.

„Dužina obsahuje vysoký podíl vody – a to je jádro pudla. Jednak rychle podléhá zkáze a hlavně bývá napadána plísněmi a dalšími houbami, především nedohubem zlatovýtrusým, jenž vytváří metabolické mykotoxiny, které se v houbě hromadí a mohou způsobit tzv. nepravou (sekundární) otravu, tedy, že nepochází ze samotné plodnice, ale z jejího parazita,“ objasňuje mykolog.

Krásný hřib žlučník neboli hořčák není jedlý, ale je léčivý

Krásný hřib žlučník neboli hořčák se nedá jíst, ale může léčit

Hřib satan

Jak poznat hřib satan a další jedovaté hřiby

Jak babku napadenou plísní poznat

Hřib žlutomasý na sobě má bělavý povlak, který časem mění barvu na žlutou až žlutohnědou. Určitý problém může být, že první stadia napadení nejsou pouhým okem rozeznatelná. Ačkoli se však nedohubu zlatovýtrusému daří právě na babkách, protože jsou měkké, napadá i jiné hřiby.

Je babka jedovatá houba? Babky zpracujte co nejrychleji, už proto, že se špatně suší a nedohub tak déle přežívá!
Autor: Jaroslav Vanča Je babka jedovatá houba? Babky zpracujte co nejrychleji, už proto, že se špatně suší a nedohub tak déle přežívá!

Pravidla pro sběr hřiba žlutomasého

Pokud tahle základní dodržíte, konzumace babek se určitě bát nemusíte:

  • Rozhodně nesbírejte a nejezte houby, které jsou evidentně viditelně napadené plísní, neboť tak zvyšujete riziko tzv. nepravé otravy. Nestačí napadené části houby vykrojit. To platí u jakékoli jiné potraviny.
  • Sbírejte pouze mladé plodnice, na kterých nejsou stopy po nedohubu zlatovýtrusém a zároveň nejsou popraskané.
  • Babky zpracujte co nejrychleji, už proto, že se špatně suší a nedohub tak déle přežívá!

Mohlo by vás ještě zajímat:

Bílé hřiby alias praváci: Představujeme neznámější hřib smrkový, nejpopulárnější hřib dubový a nejvzácnější hřib borový

Bílé hřiby neboli praváci jsou houbová elita. Nejznámější je hřib smrkový, nejoblíbenější dubový a nejvzácnější borový

Kozák je výborná houba s jedinou vadou na kráse

Kozák je výborná houba s jednou jedinou vadou. Jak ho poznat a připravit houbový věnec?

Hřib hnědý je nejznámější i nejoblíbenější česká jedlá houba

Hřib hnědý: Nejznámější česká jedlá houba chutná skvěle

Hořký hřib kříšť si můžeme splést s jedlými hřiby kovářem a kolodějem, ale i jedovatým hřibem satanem

Hořký hřib kříšť si můžeme splést s jedlými hřiby kovářem a kolodějem i jedovatým satanem

reklama

Článek je zařazen v: Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) , babka , hřib žlutomasý babka , jedovatá babka , babka rakovina , houby jedovaté

reklama

Přečtěte si také