Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nové odrůdy hortenzií bohatě kvetou a snesou i mrazy

Hortenzie mají rády polostín.
Vydáno: 11.06.2015
Moderní hortenzie snesou i hluboký mráz
Moderní hortenzie snesou i hluboký mráz Autor: FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moderní odrůdy hortenzií kvetou od pozdního jara do prvních mrazů. Snesou dokonce i namrznutí nebo krátké seříznutí. Jsou navíc krásně kompaktní a mají sytě vybarvené listy. V pořadu Gondíci s. r. o. představil Ing. Martin Hraňo Adéle a Daliborovi čtyři odrůdy z nového šlechtění, které jsou dostupné i pro běžného pěstitele.

Nádherné hortenzie, které celoročně bohatě kvetou, se postupně stávají známou novinkou. Vznikly pečlivou šlechtitelskou prací zahradníků. Jmenují se jednoduše – podle barev – Pink, Blue, Red a White. Jejich předností je výborná odolnost vůči mrazu, jelikož snášejí bez problémů teploty do –25 °C. Kromě toho kvetou nejen na loňských větévkách, ale také na letošních výhonech. A přestože je květ velký 20 až 25 cm, neprohýbají se stonky pod váhou květů do stran. Tato vlastnost u starých tradičních hortenzií chyběla.

I moderní druhy potřebují kyselou půdu, nejjednodušším řešením je použít stejný substrát jako pro azalky
I moderní druhy potřebují kyselou půdu, nejjednodušším řešením je použít stejný substrát jako pro azalky
FTV Prima

„Jen výše zmíněné moderní odrůdy lze na jaře nakrátko ořezat na 15–20 cm, a přesto pak bohatě pokvetou. Vzápětí jim totiž vyraší nové výhony, které ihned nesou květní pupeny a nasazují po celou sezonu stále nová poupata a bohatě kvetou až do zámrazu,“ říká Martin Hraňo a dodává: „Tuto vlastnost velmi oceníme v našich chladnějších podmínkách, kde mnohé hortenzie strádají a musíme je na zimu stěhovat.“

Moderní odrůdy lze pěstovat klasicky na záhonech, ale dobře se jim daří i v nejrůznějších nádobách na balkonech či terasách. Tyto rostliny milují lehký polostín, snesou však i výsluní. Čím více jsou ale na sluníčku, tím více je musíte zalévat. Jejich předností je také bohaté nasazení květů, které se dají použít i pro řez do vázy. Pravidelným odstříháváním odkvetlých hlav navíc ještě podpoříte tvorbu nových květů. Další výhodou je i kompaktní tvar – se šířkou a výškou pouze kolem 40–80 cm.

Vysvětlil, jak je pěstovat
Vysvětlil, jak je pěstovat
FTV Prima

Je důležité vědět, že stejně jako staré babičkovské odrůdy, i moderní druhy potřebují kyselou půdu, nejjednodušším řešením je použít stejný substrát jako pro azalky. „Ideální je na počátku sezony přidat některé z moderních hnojiv, která se dlouhodobě a postupně uvolňují, a nemusíte se již o hnojení starat. Výjimku bych učinil leda u modré hortenzie, tam dohnojení speciálním hnojivem na modré hortenzie podpoří sytý modrý odstín,“ radí Martin Hraňo.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Aby se vám jídlo příště nepřipálilo

Chytré rady, jak udržovat gril

U bazénu můžete mít místo i na oheň

Začali jste uvažovat o bazénu? Inspirujte se

Článek je zařazen v: Gondíci s. r. o.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama