Vánoce

21. listopadu 2020 14:00

redakce Prima Living , redakce Prima Zoom

Vánoce bez dárků? Jak se domluvit s příbuznými a čím dárky nahradit

Letos je nejspíš ta nejvhodnější příležitost, abychom zkusili oslavit Vánoce bez dárků. Má to hned několik výhod, které oceníme, nejen pokud chceme ušetřit. Poradíme vám, jak Vánoce bez dárků vytvořit a jak se domluvit s příbuznými.

Pokud máme děti, je situace horší. Děti prostě dárky chtějí. Vánoce bez dárků jsou spíše možností pro dospělé. Stačí, když si položíme otázku: Opravdu potřebujeme dostávat věci, které mnohdy nevyužijeme? Vždyť většina znás chce k Vánocům stejně spíše obálky spenězi… a s těmi se sváteční kouzlo vytrácí ještě rychleji než s nechtěným svetrem nebo ponožkami.

Proč chtít Vánoce bez dárků?

  1. Ušetříte hodně peněz. Výdaje za dárky bývají největší položkou ve vánočním rozpočtu. Navíc hodně lidí nakupuje dárky těsně před Štědrým dnem a má v hlavě myšlenku „hlavně, aby něco bylo“. To je přece špatně. Měli bychom blízké obdarovat, protože chceme, ne proto, že to po nás chce nějaká zvyklost. Je tedy lepší nekupovat žádné dárky než investovat do zbytečností.
  2. Neplýtváte časem. Ať už se jedná o nákupy na e-shopech nebo v kamenných obchodech, vždycky vám takové hony na dárky seberou čas. A to nepočítáme hodiny strávené přemýšlením nad tím, co komu koupit…
  3. Užijete si atmosféru. Vánoce by neměly být jen o dárcích, ale také o setkávání se a o společném prožitku. Raději si nastudujte, jaké tradice dodržet, a o Štědrém večeru je oživte. Užijete si den naplno. Nebudete jen čekat na večer, až zazvoní Ježíšek.

Jak se domluvit srodinou?

Rodiny s dětmi by dárky neměly vynechávat, ale bezdětné páry nebo třeba singl lidé se mohou domluvit se širší rodinou, že si prostě dárky předávat nebudou. Takže jak na to?

Nebojte se to říct. Vytáhněte bezdárkové téma a prostě ho proberte. Vysvětlete výše uvedené důvody a zeptejte se, zda to druhému člověku vyhovuje. Netlačte na něj a nechte ho věc si rozmyslet. Vánoce bez dárků totiž nejsou standardem.

Navrhněte náhradu za dárky. Vysvětlete, že Vánoce by neměly být tak materialistické, a že dáte přednost setkání nebo procházce parkem před vyměňováním dárků.

Čím dárky nahradit

  1. Společně stráveným časem! Je to přece to nejcennější, co druhému můžete věnovat.
  2. Jídlem. Dohodněte se, že si připravíte cukroví, které si vyměníte, nebo třeba jeden člověk uvaří večeři, druhý připraví moučník. Možností je hromada.
  3. Dobročinností. Peníze, které byste investovali do dárků, můžete věnovat na charitu. Neziskových organizací, které se zabývají dobročinností, jsou spousty a už nějaký čas před Vánoci nabízejí, že u nich můžete koupit něco pro obyvatele v rozvojových zemích nebo třeba přispět na vzdělání dětem v Africe. Takový dárek má na rozdíl od svetru s norskými vzory opravdu smysl.

Zdroj: Redakce prima Living, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také