návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

České vánoční tradice a zvyky: Jak se věští z jablka a proč se klepe botou na kurník?

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 23.12.2020
Vánoční tradice a zvyky: Štědrovečerní magie vám prozradí budoucnost
Autor: archiv Simona Bauer Vánoční tradice a zvyky: Štědrovečerní magie vám prozradí budoucnost
České Vánoce a Štědrý den zvláště mají své vlastní tajemné kouzlo, a proto se tak ochotně oddáváme lidovým tradicím, zvykům, rituálům, magii a věštění budoucnosti. V rodinném kruhu napjatě sledujeme plavbu lodiček z ořechových skořápek v umyvadle, s obavami krájíme jablka nebo nebo lijeme roztavený vosk či olovo do vody a dohadujeme se, co se asi příští rok stane. Singl holky hází botou, kluci vyhlížejí první hvězdičku a všichni se líbají pod jmelím. A taky se docela určitě vyplatí dodržet některé z dávných štědrovečerních rituálů. Pojďme si některé z štědrovečerních tradičních zvyků připomenout a hlavně je vyzkoušet.

reklama

Štědrý večer a noc byly pro naše předky časem, kdy se stírala hranice mezi světem pozemským a nadpřirozeným, kdy bylo možné nahlédnout do budoucnosti a případně ji i ovlivnit. Zatímco dávné rituály, které měly za úkol zajistit bohatou úrodu se ze současných Vánoc už téměř vytratily, věštby kolem lásky, manželství, zdraví, nemoci, štěstí i neštěstí zůstávají aktuální dodnes. Na Štědrý den může věštit buď celá rodina, nebo jen nezadaní.

České Vánoce a Štědrý den zvláště mají své vlastní tajemné kouzlo, a proto se tak ochotně oddáváme lidovým tradicím, zvykům, rituálům, magii a věštění budoucnosti.
Autor: istock.com České Vánoce a Štědrý den zvláště mají své vlastní tajemné kouzlo, a proto se tak ochotně oddáváme lidovým tradicím, zvykům, rituálům, magii a věštění budoucnosti.

Věští celá rodina

Krájení jablek

Po štědrovečerní večeři si každý rozkrojí jablko kolmo na stopku. Nalezne-li v něm jadérka ve tvaru hvězdy, bude příští rok zdravý a šťastný. Pokud je ale jádřinec červivý, může dotyčného potkat nemoc. A když jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí to nejhorší. Osudu se dá napomoci výběrem zdravého jablka.

Vánoční tradice a zvyky: štědrovečerní krájení jablek
Autor: istock.com Vánoční tradice a zvyky: štědrovečerní krájení jablek

Tři oříšky

Po večeři rozpulte tři vlašské ořechy, jádra vyndejte. Do jedné skořápky dejte zeminu, do druhé kousek chleba a do třetí minci. Pak skořápky slepte k sobě a uložte zpět mezi ostatní ořechy. O půlnoci si každý z rodiny vezme z plné mísy jeden ořech. Pokud někdo otevře ořech naplněný zeminou, čeká ho chudoba. Chléb ve skořápce předpovídá spokojený život a mince prorokuje velké bohatství. Kdo si vytáhne „obyčejný“ ořech, vše zůstane při starém.

Vánoční tradice a zvyky: tři oříšky napoví...
Autor: istock.com Vánoční tradice a zvyky: tři oříšky napoví...

Budoucnost z olova nebo vosku

Ke staročeským vánočním zvykům patří věštění z vosku. Vosk rozehřejte a lijte se do nádoby se studenou vodou. Někde vosk lili skrze dírky ve větších klíčích, aby odemkli tajemství. Náročnější je lití olova. Nad plamenem svíčky zahřívejte na lžíci olovo na lžíci. Když se roztaví, vlijte ho najednou do nádoby se studenou  vodou. Podle tvarů, do kterých olovo nebo vosk ve vodě ztuhne, se pak věští budoucnost.

Vánoční tradice a zvyky: štědrovečerní lití olova
Autor: istock.com Vánoční tradice a zvyky: štědrovečerní lití olova

Obecně rovný kousek znamená pohodu a klid v osobním životě, zvlněný tvar neklid a zmatky, ale také cestování. Půlkruh skrývá zradu a rozchod, neuzavřený kruh značí problémy, kolo předvídá štěstí. Dva uzavřené kroužky věští nezadaným vztah či manželství, naopak zadaným naznačuje, že se mohou rozvést či ovdovět. Srdce věští vždy lásku a hvězda zvěstuje, že příští rok bude rokem splněných přání. Výsledný tvar olova je možné „číst“ i jako odpověď na předem položenou otázku.

Kde se vzaly Vánoce aneb Jak vánoční svátky slavili naši předkové

Kde se vzaly Vánoce aneb Jak vánoční svátky slavili naši předkové

Tradice vánočních dárků. Víte, kdy se spojily české Vánoce se štědrým Ježíškem?

Kdy k nám začal chodit Ježíšek? Dávání vánočních dárků má v Česku dlouhou tradici

Lodičky ze skořápek

Poetický zvyk je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Každý u stolu rozpůlí vlašský ořech, do jedné skořápky připevní maličkou svíčku a svou lodičku se zapálenou svíčkou vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal.

Vánoční tradice a zvyky pouštění lodiček z ořechových skořápek
Autor: istock.com Vánoční tradice a zvyky pouštění lodiček z ořechových skořápek

Když dlouho svítí, čeká vás život dlouhý a šťastný. Jestliže se pustí na volnou vodu, vydáte se do světa, drží-li se při břehu, zůstanete doma. Pokud se lodička převrátí či plamínek zhasne, může vás potkat nemoc. Pokud se lodička při plavbě dotýká jiné, věští to lásku a přátelství. Pluje-li lodička uprostřed jiných, majitel potřebuje ochranu. Lodička točící se v kruhu upozorňuje na nerozhodnost. Pokud vaše skořápka dopluje k protějšímu břehu, věští to úspěch a získání všeho po čem toužíte. Obměnou je pouštění lodiček v páru kdy si dívka a chlapec rozpůlí ořech, dají do skořápky po svíčce a pustí je na vodu. Když se skořápky přiblíží, láska jim vydrží, když odplují, stejný osud potká i lásku. 

Poslední listopadová noc má čarovnou moc: svatoondřejské svatební věštění pro svobodné dívky

Svatý Ondřej je patron svateb a nevěst. Během poslední listopadové noci se věští budoucnost!

Vše, čeho chtěli mít lidé v příštím roce hojnost, muselo být rozprostřeno na čistě umytém štědrovečerním stole: např. od každého druhu obilí, slané i sladké pečivo z žitné i pšeničné mouky, houby, ořechy, luštěniny, med, česnek, ovoce...

Štědrý večer je dnes úplně jiný než za našich předků. Kapra nejedli, ale servírovali 9 chodů

9 x štědrovečerní věštění pro svobodné

Zájem svobodných se soustřeďuje především na informace ohledně lásky a životního partnera. Dívky byly co se týká v svatby a manželství vždycky vynalézavější a aktivnější než chlapci, i když ani ti nezůstávali úplně stranou štědrovečerní magie.

 1. Patrně nejznámější je házení botou přes hlavu. Na Štědrý den se můžete dozvědět, čeká-li vás v příštím roce svatba. Jestliže dopadne bota patou ke dveřím, zůstanete i nadále doma. Pokud ale bota zamíří špičkou ze dveří ven, čeká vás odchod z rodičovského domu.
 2. Jste-li singl mladá žena, tak o Štědrém večeru pojídejte jablko ve venkovních dveřích. Když projde kolem vás jako první muž, tak se v novém roce na devadesát procent vdáte.
 3. Oloupejte jablko tak, aby byla slupka vytvořila dlouhou spirálu. Tou pak následně třikrát zatočte nad svou hlavou a hoďte ji za sebe. Slupka spadne na zem do určitého tvaru, z tohoto se snažte přečíst písmeno. A právě tím začíná jméno vaší životní lásky.
 4.  Kdo je zvědavý, jak urostlý bude jeho životní partner/ka, nechť zavře oči a z hromady dřevěných polínek si jedno vytáhne. Rovné naznačuje krásného štíhlého, křivé, sukovité znamená muže kulhavého či pokřiveného, silné polínko pak tlustého a břichatého. Tuto věštbu rádi zkouší i mladí muži, kteří si přejí znát tělesné parametry své nastávající.
 5. Dívky také mohou klepat botou na kurník. Pokud se ozve kdákání slepice, zůstanete nadále svobodná, zakokrhá-li kohout, tak jsou vdavky do roka takřka jisté.
 6. Bez černý má nejen léčivou, ale i kouzelnou moc – když jím po štědrovečerní večeři zatřesete a budete při tom říkat: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes" a když se někde ozve pes, partner se pak do roka dostaví, z té strany, z které štěkal pes. Nebo trochu jinak: „Třesu, třesu, třas, ozvi se mi hlas, kde já budu za rok večeřeti zas."
 7. Pod zavěšeným jmelím má podle pověry muž právo políbit kteroukoli dívku nebo ženu. Kdo pod jmelím se políbí, ten druhému se zalíbí a magická moc jmelí zajistí, že jejich láska bude věčná.
 8. Je-li v rodině svobodných víc, rozkrájejte vánočku na tolik kusů, kolik jich je. Pak přidělte každému svobodnému muži a dívce jeden kousek, zavolejte domácího mazlíčka (tedy psa nebo kočku). Čí kousek si vybere, ten jako první potká životní lásku.
 9. A něco extra pro ženitbychtivé mládence: První hvězda, která na Štědrý den vyjde, ukazuje směr, odkud přijde chlapci jeho vyvolená.
Vánoční tradice a zvyky: oloupejte jablko a slupka ukáže první písmeno jména životní lásky
Autor: istock.com Vánoční tradice a zvyky: oloupejte jablko a slupka ukáže první písmeno jména životní lásky

9 štědrovečerních rituálů, které byste měli dodržet

 1. O Štědrém dnu nezametejte, nemalujte, nešijte, nevylévejte vodu na dvůr, nevynášejte popel, nevstávejte prudce od stolu, nic si nepůjčujte, neobchodujte, nekýchejte – to může přivolat neštěstí, ba dokonce smrt.
 2. U štědrovečerního stolu by vás měl být sudý počet, pokud tomu tak není, nesmí chybět talíř navíc – to proto, aby si pro někoho z rodiny nepřišla v dalším roce smrt.
 3. Štěstí do domu přináší seno pod stolem, což připomíná narození Ježíška v chlévě.
 4. Nohy stolu sepněte řetězem, tak vytrvá vaše rodinná soudržnost.
 5. Jestli máte strach ze zlodějů, pak k řetězům přidejte ještě provazy – odpudí je.
 6. Pod ubrus (měl by být čistě bílý a vydržet na stole až do Štěpána) dejte semena všech plodin, které chcete příští rok pěstovat. Pak je přidejte k ostatním, která budete sít, a dobrou úrodu máte zaručenou.
 7. Nezapomeňte, že pod ubrus nebo pod talíř patří rybí šupina, jinak se bohatství nedočkáte.
 8. Hojnost rodině přinese také mince či bankovka ukrytá pod pecnem chleba na prostřeném stole.
 9. Pokrmů na štědrovečerním stole má být devatero, protože devítka symbolizuje úplnost a je to číslo, které přivolává zázraky.

Mohlo by vás taky zajímat:

Pozvánka k vánočnímu stolu: 7 pravidel slušného chování u jídla

7 pravidel slušného chování u vánočního stolu aneb štědrovečerní etiketa

Betlém k Vánocům neodmyslitelně patří

Na Boží hod nestelte postele, nevěšte prádlo, jinak přijde neštěstí

Koleda, koleda ....

Na Štěpána není pána aneb Dnes neplatí společenské hranice

Barborky se trhají 4. prosince a vykvétají 24. prosince

Dnes je svaté Barbory, utrhněte si barborky. Víte, co všechno umí?

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , české vánoční tradice , staročeské vánoční zvyky , štědrovečerní magie , Štedrý večer budoucnost

reklama

Přečtěte si také