Kuchyně

13. ledna 2018 05:55

Matouš Hartman

15 věcí, které by ve vašem bytě určitě neměly chybět. Máte je všechny?

Nezáleží, v jakém stylu si svůj domov zařídíte. Některé věci by měly být všude, ať dáváte přednost barokním židlím nebo severskému minimalismu. Podívejte se na naše doporučení nezbytností, které byste měli vlastnit.

Hasicí přístroj

Nikdy nevíte, co se stane, zvláště pokud topíte kamny, nebo máte u domu garáž či kůlnu. Pro bezpečnost a požární ochranu by proto hasicí přístroj neměl doma chybět, některé plameny totiž neudusíte tím, že je zadupete, nebo neuhasíte pouhým politím vodou.

Lékárnička

Základem jsou náplasti, dezinfekce a prášky proti bolestem. Ale do lékárničky můžete umístit i další léky, které by se mohly hodit, třeba ty proti alergiím.

Foto: istock.com

Ostré nože

Sada nožů je zkrátka základním vybavením kuchyně, bez kterého nepřipravíte ani jednu večeři. Mezi základní typy nožů patří nůž porcovací nůž, nůž na chléb, velký nůž a jeden menší univerzální.

Náhradní zdroje

Výpadky elektřiny už sice nejsou tak těžké, ale přijít mohou. Na takovou situaci by měl být váš domov připravený. Budete asi muset oželit Wi-Fi, ale bez světla se neobejdete. Takže mějte doma pár krabiček sirek, nějaké svíčky a svítilnu na baterky. Ideální je také schovávat si balenou vodu, ačkoli ta z kohoutku ej běžně pitná. Mohou přijít chvíle, kdy na určitou dobou vhodná pro pití nebude.

Foto: istock.com

Kuchyňský robot

Ten se hodí vždycky. Pro opravdové kuchaře tu jsou kvalitní a luxusní stroje, ale mnohdy postačí pouhý tyčový mixér pro přípravu pomazánek, omáček nebo polévek.

Mycí stěrka

Pomůže vám perfektně vyčistit okna i zrcadla. Použít ji ale lze i k čištění obkladů v koupelně. Výhodou jsou různé nástavce pro běžně nedosažitelná místa, takže se hodí zejména vlastníkům francouzských nebo střešních oken.

Foto: istock.com

Čistící ubrousky

Praktické jsou hlavně pro rychlý úklid pár minut před tím, než dorazí návštěva. Ty s dezinfekčním účinkem navíc pomohou při likvidaci bakterií v kuchyni, koupelně i na toaletě.

Hadříky a utěrky

Kousek textilu s všestranným využitím do domácnosti, na zahradu i do auta. Po vyčištění jednoduše vyperte v pračce a připravte pro další použití.

Foto: istock.com

Gumové rukavice

Nechrání vás jen před nečistotami, ale hlavně proti chemickým přípravkům, se kterými uklízíte. Proto by měly být nezbytnou součástí úklidového vybavení.

Úložné boxy

Velkým nepostradatelným pomocníkem v domácnosti jsou koše nejrůznějšího vzhledu a velikosti. Základem je koš na prádlo, případně vkusně vypadají taška inspirovaná americkým způsobem praní, kdy se chodí do prádelen namísto praní přímo doma. Úložné boxy jsou praktické tím, že nestojí moc peněz, často jsou závěsné, a v případě krabic mají mnohdy vkusné designy.

Foto: istock.com

Smetáček s lopatkou

Poslouží ve chvílích, kdy je zbytečné vytahovat lux. Hodí se do všech částí bytu, kde na podlaze nejsou koberce. Navíc se vyrábějí už i s násadami, díky kterým se nebudete muset ohýbat k zemi.

Vysavač

Na větší nepořádek je ale potřeba vlastnit i vysavač. Ten vám pomůže s koberci a v boji se zvířecími chlupy nebo prachem v těžko dostupných místech.

Foto: istock.com

Kuchyňské náčiní

Existuje ho nepřeberné množství. Najdete i vychytávky jako je prkénko s kráječem na cibuli, ale nejspíš budete prostě potřebovat struhadlo. Udělejte si seznam náčiní, které by se vám mohlo hodit (ideálním řešení ej navštívit šuplíky vašich maminek nebo babiček a kouknout se, co potřebují ony). Následně kupte jen to nejpodstatnější, abyste mohli v nové kuchyni začít. Zbytek dokoupíte časem.

Hrnce a pánve

Bez hrnce nic neuvaříte a bez pánve nic neusmažíte. Nádobí vybírejte podle toho, co nejčastěji vaříte. Patrně oželíte lívanečník, ale pořádnou velkou pánev nebo hrnec na špagety už asi těžko.

Foto: istock.com

Pro nečekané hosty

Návštěva, která mile překvapí, nemusí šokovat, když budete připraveni. Pokud vyžadujete, aby se příchozí u vás doma zouvali, pořiďte si pantofle pro návštěvy. Ve špajzu mějte nějaké trvanlivé občerstvení, jako jsou sušenky nebo olivy. Zároveň je dobré udržovat doma zásobu vína a piva. To se neztratí nikdy. Pokud chcete opravdu reprezentativní interiér, pořiďte si bar na kolečkách. Je to zejména americká klasika. Mějte v něm skleničky a několik lahví oblíbeného alkoholu. S tím souvisí i nutnost udržovat v mrazničce zásobu ledu, protože bar v obýváku nezajistí, abyste drinky podávali vychlazené.

(bp)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také