Myslíte si, že se v koupelně umyjete? Tohle je 5 nejšpinavějších věcí, na které denně saháme
V koupelně provádíme očistu našeho těla. To je alespoň obecná představa o tom, k čemu tahle místnost slouží. Nicméně právě zde najdeme velice špinavé věci přetékající bakteriemi. A nikdo z nás se jim nevyhne.
Naše domovy jsou plné bakterií a špíny, kterou mnohdy ani nevidíme. N aprvní pohled může koupelna vypadat čistě, ale při bližším zkoumání se ukáže, že to, co považujeme, za čisté, je mnohdy největším rájem bakterií. Podívejte se s námi na pět nejšpinavějších věcí, které všichni v koupelně máme.
Ručník a předložka
Vlhký ručník je ideálním místem pro množení bakterií, ať už se jedná o malý ručník u umyvadla nebo velkou osušku u vany. Proto bychom měli ručníky měnit co nejčastěji. Ideálně bychom je měli prát po dvou dnech používání. Kdo z nás ručníky ale mění tak často? Podobně je na tom předložka u vany nebo sprchového koutu. U ní je výměna ještě méně častá než u ručníků.
V ručnících se bakteriím daří dobře, Foto: istock.com
Držák na kartáčky
Pamatujete si, kdy jste ho čistili naposledy? Už nějaký pátek to bude. Případně se vám stalo, že jste ho nečistili nikdy… Národní vědecká nadace v USA zjistila, že až 27 % držáků na kartáčky obsahuje bakterie salmonely.
Kelímek s kartáčky je opravdovým smetištěm, Foto: istock.com
Podlaha
Zní to logicky, podlaha patří rozhodně k nejšpinavějším věcem v koupelně. Naneseme na ni nepořádek z venku, zároveň na ni skončí zbytky kůže, které se přirozeně odlupují z našich těl. To je živná půda pro bakterie, zvláště pokud máte koupelnu spojenou s toaletou. Vytírání podlahy by se proto v koupelně nemělo podceňovat.
Podlaha je ještě špinavější, pokud máte propojenou koupelnu s toaletou, Foto: istock.com
Vana a hlavice sprchy
Na stěnách vany ulpívají bakterie, které se tu vesel množí. Proto bychom měli vanu umývat často, samotné sprchování nebo koupání v ní nestačí. Používání vany na ni spíše bakterie nanese, než z ní smyje.
Podobně jako hlavice sprch, Foto: istock.com
Baterie
Sáhnete na ni, než si pustíte vodu, abyste si umyli ruce. Následně na ni musíte sáhnout znovu, abyste vodu zavřeli. Takže bakterie, které jste na rukou měly před mytím, se na kůži dostanou znovu. To dělá z baterií u umyvadel další rejdiště bakterií, jenže kdo z nás má doma baterii na fotobuňku? Zašpinění se o kohoutek se tak prostě nevyhneme.
Baterie jsou rájem bakterií, Foto: istock.com
(mh)