Ložnice

17. února 2017 14:10

Markéta Zídková

Jak na malou ložnici aneb I z malé místnosti můžete vykouzlit hvězdné místo

I malé prostory mohou být zařízeny stylově. Se správnými triky a technikami to bude zábava. V tomto článku se podíváme, jak stylově zařídit ložnici.

Malý byt a nedostatek místa může být někdy pěkně frustrující. Možná máte pocit, že jednotlivé pokoje nemůžete zařídit stylově, protože se vám dovnitř prostě nevejde to správné vybavení. Ale ono to jde, jen musíte více uplatnit sebekázeň a nemůžete si dopřát vše, co byste chtěli. Se správnými triky a technikami to bude hračka.

Držte se omezené palety barev

Pokud máte v ložnici málo místa, nezatěžujte pokoj mnoha barevnými odstíny. Malému prostoru svědčí bílá, která dělá místnost vzdušnější. Aby však pokoj nevypadal sterilně jako v nemocnici, nějakou barvičku si zaslouží. Je jen na vás, jestli dáte přednost například barevným závěsům, koberci nebo třeba jednu stěnu vytapetujete barevnou tapetou se vzorem. K hlavnímu dominantnímu prvku však potom dolaďte další barevné detaily. Myslete na to, že barvu do místnosti vnese i povlečení.

Budiž světlo

Když máte malý pokoj, dovolte přirozenému světlu, ať do něj co nejvíc proniká. Z toho důvodu byste neměli okna příliš zakrývat závěsy nebo žaluziemi. Potřebujete-li však soukromí a nechcete, aby vám do ložnice viděli sousedi, vsaďte například na krajkové záclony či zneprůhledňující fólie na okna.

Maximalizujte svůj úložný prostor

V malých ložnicích je nedostatek úložného místa. Proto při vymýšlení policového systému využijte každý dostupný prostor. Nechte si vytvořit police na míru a nechte je protáhnout až do stropu. Na horní police pak umístíte věci, které nepoužíváte každý den, mohou to být třeba vzpomínky, jichž se nechcete zbavit. Níže pak uložte věci, které používáte pravidelně – knihy, osobní věci, šperky. Také místo na lampičku na čtení se bude zaručeně hodit.

Klidně postavte něco i do oken

Postel asi nebudete dávat až k oknu, abyste nespali v průvanu. Pod oknem ale určitě může být komoda, křesílko. Pokud máte široký parapet, využijte ho na drobnosti.

Pokoj můžete zvětšit aspoň opticky

Maličký pokoj můžete opticky zvětšit zrcadlovou stěnou nebo alespoň pořádně velkým zrcadlem. Je to klasický iluzionistický trik, který funguje pokaždé. Zrcadlová stěna opticky zdvojnásobí prostor, jde jen o to, jak zrcadla umístíte. Někomu například vadí zrcadlo naproti posteli, jiný to miluje.

Nábytek na míru

Ano, nábytek na míru je sice dražší, ale potýkáte-li se s malým prostorem, jde o investici, která se rozhodně vyplatí. Můžete tak získat úložné prostory i v místech, kde vám je nábytek z konfekce nevytvoří. A možná se vám do pokoje nevejde ani klasický noční stolek, tak nechte truhláře, ať vám jej vyrobí na míru.

Využijte čelo postele

Čelo postele nemusí tvořit jen polstrovaná deska, i když je to pěkné. Bojujete-li s nedostatkem místa, toto místo je chytrým způsobem, jak využít co nejvíce prostoru. Dokážete tak získat noční stolky i knihovnu. Šikovně postavené police navíc dokážou pokoj opticky rozdělit na dvě části a vy tak třeba získáte i pidišatnu.

Zvyšte postel

Pod většinupostelí se vejde nízký šuplík, do kterého můžete uložit sezonní oblečení nebo náhradní lůžkoviny. Sice je dobré pod postelí nechat volný prostor ze zdravotních důvodů, aby matrace dýchala, omezí se tak množství roztočů, ale ruku na srdce, kolik z nás nemá pod postelí další peřiny nebo spacáky? Když ale zvýšíte postel o dalších dvacet centimetrů, najednou získáte mnohem víc úložného prostoru. A když zvednete postel až ke stropu, můžete pod ni dokonce umístit stůl či celý šatník.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také