Zahrada

5. května 2014 05:28

Markéta Zídková

Pivoňky sázíme na přelomu dubna a května. Rozsazujeme je ale až v létě

Panuje obecný názor, že se pivoňky sázejí v srpnu a září. Chyba, to je ideální doba, pokud je rozsazujeme. Avšak výsadba nových se provádí na přelomu dubna a května.

Ať už bylinné nebo dřevité, pokud chcete vysadit nové pivoňky, měli byste tak učinit právě koncem dubna nebo začátkem května. Koupené rostliny můžete vysadit nejprve do květináče, ale ačkoli se to dělá, nelze to vyloženě doporučit. Pivoňkám trvá, než se na určitém místě usadí a nekvetou hned. Na květy si musíme počkat. Přesazování pivoňkám vadí.

Výsadba pivoněk do zahrady

Takže pokud můžete, vysaďte rostlinu rovnou na stanoviště. Když se uvelebí, pak pokvete roky prakticky bez péče. Na stanovišti vykopejte hlubokou jámu a dejte do ní rovnou celý pytel substrátu nebo hromadu kompostu či dostatek hnoje. Je to z toho důvodu, že pivoňka je vytrvalá rostlina, která se může dožít i 80 let, a proto bude za ty roky potřebovat dostatek výživy.

Bylinné vs dřevité pivoňky

Bylinné pivoňky (to jsou ty, jejichž stonky jsou dužnaté, hodí se jim opora a na zimu se stříhají u země) sázíme tak, aby měly pupeny maximálně 1–3 cm pod povrchem. Pokud bychom je zasadili hlouběji, budou špatně kvést. Naopak dřevité pivoňkysázíme do hloubky 10 cm. Pokud chcete z pivoňek vysázet souvislou řadu, pak je sázejte metr od sebe, protože to jsou dost široké keře.

Další články o pivoňkách:


Přečtěte si také