Pivoňky potřebují čas, než vykvetou. Jak opojně vonící květiny pěstovat?

Kdysi zdobily snad každou venkovskou i městskou zahradu a z jejich vůně se až zatočí hlava. Mají však pověst rozmarných krásek, které si místo pro své jarní kralování pečlivě vybírají a dlouho si na něj zvykají. Trvá to i několik let! Když se ale spokojeně usadí, pak vydrží spolehlivě vykvétat na stejném místě snad celé věky a bez větších nároků na péči.

Brzy zjara se v záhonech, ale díky jejich skromnosti klidně i uprostřed trávníku, začnou objevovat červené výhony oblíbených trvalek, bylinných pivoněk. Jsou známkou blížícího se léta.. Rostou a vyvíjejí se poměrně pomalu a první poupata se začínají objevovat koncem května nebo začátkem června, samozřejmě v závislosti na přízni a nepřízni jarního počasí.

Pěstování pivoněk má dlouhou historii

Většinou se za původní vlast pivoněk označuje Čína, ale pivoňky jsou doma i v jižní Evropě nebo na Kavkaze, a dokonce i v Severní Americe. Pivoňky v Evropě pěstovali už staří Řekové, kteří je využívali nejen jako okrasnou květinu, ale i jako léčivku. A v Číně patřila pivoňka odedávna k nejoblíbenějším květinám. Jejímu šlechtění se tak věnovali nejen zmínění Číňané, ale i Angličané, Nizozemci nebo Francouzi. Největšímu zájmu šlechtitelů se těší pivoňka čínská (Paeonia lactiflora), která se pěstuje asi ve 3 tisících odrůdách. Známá je také pivoňka lékařská (Paeonia officinalis).

Své latinské jméno, Paeonia, získala pivoňka díky řecké báji, ve které bohyně Héra darovala bylinu s léčivou mocí Paeonovi, který s její pomocí vyléčil raněného hrdinu Pluta.

Jak pečovat o bylinné pivoňky

Pro svůj spokojený růst vyžadují pivoňky místo na slunci nebo ve světlém polostínu, chráněné před větrem, s dobře propustnou, nevysychavou půdou plnou živin s neutrálním pH.

V době květu potřebují pivoňky oporu pro výhony s těžkými květy, pro které je tolik obdivujeme. Po odkvětu odstřihněte seschlé květy, ale listy nechte i nadále růst. Na konci léta pivoňku přihnojte a listy seřízněte.

Jak se bylinné pivoňky množí

Původní odrůdy se množí semeny nebo dělením kořenů, vyšlechtěné odrůdy se množí většinou pouze dělením kořenů, protože mnohé odrůdy ani nevytvářejí semena nebo tato semena nemají schopnost klíčit.

Jak a kdy pivoňky bylinné vysazovat

Pivoňky vysazujte jako solitéry na záhon i jen tak doprostřed trávníku. Zapojené do trvalkového záhonu většinou nevypadají dobře, protože jsou příliš dominantní, mohutné a ostatní květiny zastiňují.

Pivoňky jsou známé svou nechutí k přesazování. Dobře si tedy promyslete, kam je vysadíte, aby se po čase nemusely zase stěhovat, protože po výsadbě nezačnou hned kvést, ale dávají si na čas, většinou nejméně 3 roky. Pak ale budou zdobit zahradu po mnoho let, klidně na jednom místě.

Vysazují se na přelomu dubna a května a starší trsy se rozsazují na konci léta nebo na podzim. Pozor musíte dát na správnou hloubku vysazení. Pupeny musí být asi 3 cm pod povrchem půdy. Pokud pivoňku vysadíte příliš hluboko, nepokvete.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Původní druh pivoňky bylinné, který se přirozeně vyskytuje v jižní Evropě. Již od středověku se pěstovala jako okrasná i léčivá bylina.

Dorůstá do výšky asi 40–60 cm a vykvétá růžovými nebo červenými květy o průměru asi 10–15 cm.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora)

Pivoňka čínská nebo také velkokvětá, pochází z Asie a do Evropy se dostala asi v polovině 18. století. Do té doby se tu pěstovala jen o trochu méně atraktivní pivoňka lékařská.

Dorůstá do výšky asi 60–80 cm, má velké tmavě zelené listy a vykvétá nádhernými, velkými květy v barvách od bílé přes krémovou, světle i tmavě růžovou až po vínovou barvu. Pivoňky vykvétají ve dvou etapách. Nejprve vykvetou obrovské květy na koncích výhonů, a teprve po jejich odkvětu se rozvinou menší, postranní kvítky.

Pivoňky čínské jsou rozdělené do skupin, podle stavby květu:

  • Pivoňky jednoduché: Kultivary s jednoduchou korunou, složenou z 5 okvětních lístků a s terčem z mnoha (300–500) tyčinek a pestíků.
  • Pivoňky japonské: Kultivary s korunou z 5–10 velkých okvětních plátků a s terčem z mnoha neplodných tyčinek, přeměněných v široké, žluté pásky.
  • Pivoňky sasankovité (korunkovité): Kultivary s jednoduchým nebo dvojitým límečkem korunních lístků a s tyčinkami, přeměněnými na úzké pásky. Někdy mají v plátky proměněné i pestíky a květ pak vypadá, jako by měl uprostřed velkou chocholku.
  • Pivoňky poloplné: Kultivary s korunními lístky ve 2–3 řadách.
  • Pivoňky plnokvěté: Kultivary se dále dělí na rozety a plné koule. Tyto pivoňky jsou ze všech nejoblíbenější a jsou vyšlechtěny do mnoha pestrobarevných kultivarů.

Znáte i pivoňky dřevité (Paeonia suffruticosa)?

Dlouhou dobu na našich zahradách kralovaly téměř výhradně pivoňky bylinné a teprve v posledních letech se začínají více prosazovat i pivoňky dřevité. Jedná se o polokeře, dorůstající až do výšky okolo 2 m. Kromě výšky se od pivoněk bylinných liší i tím, že na zimu nezatahují, pouze shazují listy.

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/1-pivonka-stanoviste-a-druhy; https://panemzahrady.cz/rostliny-a-kvetiny/druhy-pivonek-a-mnohem-vic/

Sdílejte článek

Přečtěte si také