Pivoňky potřebují čas, než vykvetou. Jak opojně vonící květiny pěstovat?

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 1 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 2 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 3 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 4 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 5 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 6 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 7 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 8 Zdroj: iStock

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 9 Zdroj: iStock
Brzy zjara se vzáhonech, ale díky jejich skromnosti klidně i uprostřed trávníku, začnou objevovat červené výhony oblíbených trvalek,bylinných pivoněk. Jsou známkou toužebně vyhlíženého jara. Rostou a vyvíjejí se poměrně pomalu, a první poupata se začínají objevovat až vkvětnu, samozřejmě vzávislosti na přízni a nepřízni jarního počasí.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 6 Zdroj: iStock
Pěstování pivoněk má dlouhou historii
Většinou se za původní vlast pivoněk označuje Čína, ale pivoňky jsou doma i vjižní Evropě nebo na Kavkaze, a dokonce i vSeverní Americe. Pivoňky vEvropě pěstovali už staří Řekové, kteří je využívali nejen jako okrasnou květinu, ale i jako léčivku. A vČíně patřila pivoňka odedávna knejoblíbenějším květinám. Jejímu šlechtění se tak věnovali nejen zmínění Číňané, ale i Angličané, Nizozemci nebo Francouzi. Největšímu zájmu šlechtitelů se těší pivoňka čínská (Paeonia lactiflora), která se pěstuje asi ve 3 tisících odrůdách. Známá je také pivoňka lékařská (Paeonia officinalis).
Své latinské jméno, Paeonia, získala pivoňka díky řecké báji, ve které bohyně Héra darovala bylinu sléčivou mocí Paeonovi, který sjejí pomocí vyléčil raněného hrdinu Pluta.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 5 Zdroj: iStock
Jak pečovat o bylinné pivoňky
Pro svůj spokojený růst vyžadují pivoňky místo na slunci nebo ve světlémpolostínu, chráněné před větrem, sdobře propustnou, nevysychavou půdou plnou živin, sneutrálním pH.
Vdobě květu potřebují pivoňky oporu pro výhony stěžkými květy, pro které je tolik obdivujeme. Po odkvětu odstřihněte seschlé květy, ale listy nechte i nadále růst. Na konci léta pivoňku přihnojte a listy seřízněte.
Jak se bylinné pivoňky množí
Původní odrůdy se množí semeny nebo dělením kořenů, vyšlechtěné odrůdy se množí většinou pouze dělením kořenů, protože mnohé odrůdy ani nevytvářejí semena nebo tato semena nemají schopnost klíčit.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 4 Zdroj: iStock
Jak a kdy pivoňky bylinné vysazovat
Pivoňky vysazujte jako solitéry na záhon i jen takdoprostřed trávníku. Zapojené do trvalkového záhonu většinou nevypadají dobře, protože jsou příliš dominantní, mohutné a ostatní květiny zastiňují.
Pivoňky jsou známé svou nechutí kpřesazování. Dobře si tedy promyslete, kam je vysadíte, aby se po čase nemusely zase stěhovat, protože po výsadbě nezačnou hned kvést, ale dávají si na čas, většinou nejméně 3 roky. Pak ale budou zdobit zahradu po mnoho let, klidně na jednom místě.
Vysazují se na přelomu dubna a května a starší trsy se rozsazují na konci léta nebo na podzim. Pozor musíte dát na správnou hloubku vysazení. Pupeny musí být asi 3 cm pod povrchem půdy. Pokud pivoňku vysadíte příliš hluboko, nepokvete.
Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)
Původní druh pivoňky bylinné, který se přirozeně vyskytuje vjižní Evropě. Již od středověku se pěstovala jako okrasná i léčivá bylina.
Dorůstá do výšky asi 40–60 cm a vykvétá růžovými nebo červenými květy o průměru asi 10–15 cm.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) 1 Zdroj: iStock
Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora)
Pivoňka čínská nebo také velkokvětá, pochází zAsie a do Evropy se dostala asi vpolovině 18. století. Do té doby se tu pěstovala jen o trochu méně atraktivní pivoňka lékařská.
Dorůstá do výšky asi 60–80 cm, má velkétmavě zelené listy a vykvétá nádhernými, velkými květy vbarvách od bílé přes krémovou, světle i tmavě růžovou až po vínovou barvu. Pivoňky vykvétají ve dvou etapách. Nejprve vykvetou obrovské květy na koncích výhonů, a teprve po jejich odkvětu se rozvinou menší, postranní kvítky.
Pivoňky čínské jsou rozdělené do skupin, podle stavby květu:
- Pivoňky jednoduché: Kultivary sjednoduchou korunou, složenou z5 okvětních lístků a sterčem zmnoha (300–500) tyčinek a pestíků.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 9 Zdroj: iStock
- Pivoňky japonské: Kultivary skorunou z5–10 velkých, okvětních plátků a sterčem zmnoha neplodných tyčinek, přeměněných vširoké, žluté pásky.
- Pivoňky sasankovité (korunkovité): Kultivary sjednoduchým nebo dvojitým límečkem korunních lístků a styčinkami, přeměněnými na úzké pásky. Někdy mají vplátky proměněné i pestíky a květ pak vypadá, jako by měl uprostřed velkou chocholku.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 8 Zdroj: iStock
- Pivoňky poloplné: Kultivary skorunními lístky ve 2–3 řadách.
- Pivoňky plnokvěté: Kultivary se dále dělí na rozety a plné koule. Tyto pivoňky jsou ze všech nejoblíbenější a jsou vyšlechtěny do mnoha pestrobarevných kultivarů.

Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) 3 Zdroj: iStock
Znáte i pivoňky dřevité (Paeonia suffruticosa)?
Dlouhou dobu na našich zahradách kralovaly téměř výhradně pivoňky bylinné a teprve vposledních letech se začínají více prosazovat i pivoňky křovité. Jedná se o polokeře, dorůstající až do výšky okolo 2 m. Kromě výšky se od pivoněk bylinných liší i tím, že na zimu nezatahují, pouze shazují listy.

Pivoňka dřevitá (Paeonia suffruticosa) 1 Zdroj: iStock