Obývací pokoj

23. září 2018 23:50

Tereza Javorová

5 tipů, jak správně vybrat pohovku

Sedací souprava je nejčastěji obměňovaným kusem nábytku, v průměru kupujeme novou každých osm let. Pro srovnání, například novou kuchyni si pořizujeme zhruba jednou za 20 let. Jak vybrat tu správnou pohovku, která bude odpovídat vašim potřebám a přemůže i zub času?

1) NEUTRÁLNÍ = NADČASOVÁ

Ač máme někdy při výběru sedací soupravy sklon volit výrazné vzory se záměrem prostor zpestřit, je vtomto ohledu lepší příliš neexperimentovat a zůstat neutrální. To ale rozhodně neznamená, že je nutné vybírat pouze mezi odstíny béžové a šedé. Sedačka by měla především zapadnout do konceptu celého interiéru, a to buď barvou totožnou se zbytkem místnosti, nebo naopak výrazně kontrastní.

Sáhnout můžete například po hnědé, černé, tlumených odstínech fialové, tyrkysové, tmavě zelené, vínové či žluté.Důležité je, aby sedačka byla pokud možno jednobarevná a umožňovala nám měnit atmosféru pokoje pomocí polštářků a jiných textilií. Díky tomu budete schopni reagovat na nové trendy rychle, aniž by bylo nutné investovat do nové sedací soupravy.

2) VELIKOST A DISPOZICE

Jestliže máte v obýváku minimum prostoru, vybírejte dvousedačku či trojsedačku klasického designu, tedy do 180–200 cm o hloubce maximálně 75–90 cm. Pokud smístem šetřit nemusíte, budete si moci dovolit pohovku větší, kterou lze použít např. k oddělení jídelní zóny od zóny odpočinkové. Na výběr máte buď soupravu 3+2+1 nebo modely do tvaru L či U sdoplňujícími variabilnímitaburety a otomany.

3) POHODLÍ A KOMFORT NADE VŠE

Rádi hostíte své přátele a trávíte s nimi většinu času u sklenky vína a drobného občerstvení? Vtom případě budete potřebovat nejméně dva kusy sedací soupravy – nejlépe naproti sobě a flexibilně polohovatelné, abyste měli vy i vaši hosté dostatek prostoru na sezení a vzájemnou konverzaci. Chybět by neměl ani konferenční stolek na pohoštění a odkládání nápojů. Zůstávají u vás návštěvy i přes noc? Vtakovém případě byste měli myslet na jejich pohodlí a zvolit možnost rozkládání sedací soupravy. Nabídka na trhu je dnes opravdu pestrá a jistě uspokojí vaše účelové i estetické požadavky.

ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY

Patří-li četba a sledování TV mezi vaše oblíbené odpočinkové činnosti, budete potřebovat komfortní sedačku sopěrkami hlavy a širokým prostorem pro nohy, například rohovou pohovku s otomanem nebo s výsuvnými podnožkami. Obecně se ustupuje od velkých, celistvých sedaček a na popularitě získávají sedací soupravy modulové, které si můžete přizpůsobit jak tvarově, tak i barevně.

4) MATERIÁL JAKO ZÁKLAD KVALITY

Jestliže toužíte po luxusním vzhledu sedačky a její snadné údržbě, bude pro vás kůže jasnou volbou. Obáváte se chladného pocitu při sezení? Výrobci dnes nabízejí nejrůznější povrchové úpravy kožených sedacích souprav, které jsou nejen hebké, ale i teplé a měkké na dotek. Díky vysoké odolnosti kůže se navíc jedná o rozumnou investici.

KŮŽE, KOŽENKA VS. EKOKŮŽE

Jaký typ potahu zvolit a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Hlavním rozdílem výše zmíněných materiálů je jejich původ a normy zpracování. Kůže je přírodní produkt, který takřka nepodléhá času. Naopak, spřibývajícími roky získává patinový odstín, který kůži přidává na kráse.

Naproti tomu, ekokůže je vyrobená z polyuretanu nataženém na 100% bavlněném úpletu. Splňuje přísné normy pro použití chemikálií během zpracování, aby nedocházelo ke znečištění životního prostředí. Je odolná vůči oděru, prodyšná, ale zároveň náchylná na styk stekutinami. Mohou ji však použít i alergici a od originálu je téměř k nerozeznání.

Alternativou kůže může být také koženka, která je vkomparaci skůží mnohem levnější, zároveň však tenčí a náchylnější kpraskání.

Vnabídce textilu je výběr mnohem širší. Dle osobních preferencí se můžete vybrat ze široké škály potahových látek sobsahem přírodních či syntetických vláken. Vobou případech lze tyto materiály ošetřit impregnací, která jim zaručí delší životnost.

Máte doma malé děti či neposedné domácí mazlíčky? Sáhněte raději po látce syntetické, která se tolik nezašpiní a snadněji se udržuje. Vpřípadě, že se rozhodnete pro vyměnitelný potah, eventuální nečistoty vám nebudou přidělávat příliš mnoho starostí. Nejčastěji používanou tkaninou potahů je mikrovlákno, které je prodyšné, pohodlné, nepropustné a snadno omyvatelné. Udržuje si navíc příjemnou teplotu vprůběhu celého roku. Vobchodech jej najdete pod názvem Alcantra a připomene vám semišovou useň.

5) VYZKOUŠEJTE A PŘESVĚDČTE SE

Přestože nakupování na internetu je trendem dnešní doby, nic nenahradí reálnou zkušenost. Udělejte si chvilku času, zajděte do kamenného obchodu, nechte si poradit od specialistů a sedačku si vyzkoušejte na vlastní kůži. Pravděpodobnost, že zvolíte tu, která vám bude sloužit dlouhá léta a kvaší spokojenosti, se zvýší na maximum. Měli byste se zaměřit zejména na ergonomii a pružnost. Její polstrování by mělo být flexibilní, aby se snadno přizpůsobilo změně vašeho posedu. Nespěchejte a otestujte ji! Sedačka musí být především pohodlná, a to zejména v nejvíce namáhaných částech lidského těla, jako je bederní a krční páteř.

Stále váháte, která sedačka by vašemu obýváku nejlépe slušela? Navštivte náš showroom a poraďte se sodborníky! Rádi vám předáme naše cenné zkušenosti a pomůžeme svýběrem té nejlepší.

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Výška sedáku od země: min. 40 cm [v zatíženém stavu min. 30 cm]

Hloubka sedáku: min. 45 cm

Sklon sedáku: max. 25°

Výška opěradla: min. 45 cm

Šířka sedací plochy na osobu: min. 50 cm

Šířka lehací plochy u rozkládacích pohovek: 70 cm

Délka lehací plochy u rozkládacích pohovek: 195 cm


Přečtěte si také