Pokojové květiny

7. července 2017 16:50

Tereza Javorová

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Bramboříky, difenbachie, dračince, filodendrony. Taky je máte rádi? Avšak pozor, běžně pěstované pokojové rostliny jsou vlastně jedovaté. Někdy je jed obsažen v jejich listech, někdy je jedovatá jejich šťáva.

V těsné blízkosti žijeme s rostlinami, které jsou velmi, velmi jedovaté a dokážou způsobit pěknou polízanici ne-li smrt. Přitom jsou to běžné kytičky, které většina z nás má pro radost. Ať už klasické pokojové rostliny, nebo narcisky, petrklíče, které sice rostou normálně venku, ale v tuto roční dobu si jimi krášlíme naše domovy...

Neznamená to, že bychom teď měli přijít domů a – pokud máme malé děti – jít od rostliny k rostlině a vyhazovat. Pravděpodobnost, že se malé děti zakousnou do hlízy bramboříku, je docela nízká, pokud hlízy zrovna nebudete mít vyndané někde na parapetu, ale u takového amarylisu nebo klívie je jedovatá celá rostlina – a ta už je lehce dostupná. Uškubnout si kousínek listu není vůbec žádný problém. Zkrátka a dobře je dobré o tomhle nebezpečí vědět. Vždyť když uřezáváte list třeba tchýnina jazyku, může vám skápnout kapka tekutiny z rostliny na prst a hned si neběžíte umýt ruce.

I ty, dračinci?!

Bohužel mezi jedovaté pokojové rostliny patří řada i dnes módních květin, jako jsou třeba dračinec či kroton, nebo i rostliny, které se pěstují od pradávna, jako je právě tchýnin jazyk, který byl nezbytným inventářem socialistických školních tříd. Pojďte si projít naši galerii. Možná budete překvapeni, co všechno je jedovaté. A co to způsobuje:

(mar)


Přečtěte si také