Jak se staví sen

19. června 2017 06:00

Jak se staví sen dnes plní přání dvěma důchodkyním – matce s dcerou

Paní Libuše žije s dospělou dcerou Janou ve starším panelákovém bytě 3+1. Kuchyň a koupelna už prošly rekonstrukcí, ale paní Jana by si přála pro maminku nový obývák a pro sebe nový „dětský“ pokoj.

Dvě ženy. Obě jsou už v důchodu a obě bez partnerů. Navzdory osudu a zdravotním potížím ale zůstávají veselé a pozitivní. Maminka Libuše měla krásné manželství, s manželem prožila skoro 57 let. Svépomocí vybudovali byt, vychovali dvě dcery a užívali si vnoučat a pravnoučat. Před rokem však přišla velká rána – manželovi náhle praskla břišní aorta. To její dcera Jana krásné manželství neměla. Skončilo rozvodem, a ač to pro ni nebylo lehké, vrátila se po letech do bytu k rodičům – do svého dětského pokoje. A byt rodičů se stal útočištěm nejen pro Janu, ale později i pro jejího staršího syna Petra. Ten, stejně jako ona, musel po rozvodu řešit, kam složit hlavu. V bytě tak žijí tři generace – matka, dcera a vnuk.

Když chybí finance a šikovné ruce

Jedná se o starší panelákový byt 3+1 o rozloze přes 72 m2. Libuše ještě s manželem stačili zrekonstruovat koupelnu a kuchyň. Obývák a ostatní pokoje měli v plánu, ale náhlá smrt tatínka všechny zaskočila. Bez jeho šikovných rukou to prostě nezvládnou. Navíc Jana je bez práce a paní Libuše má jen důchod. Syn Petr sice na domácnost přispívá, ale musí platit alimenty na děti bývalým partnerkám, a tak je s kamionem pořád na cestách.

Proto paní Jana poslala přihlášku do pořadu Jak se staví sen. Přála by si nový obývací pokoj pro maminku a nový „dětský“ pokoj pro sebe. Chtěla to jako překvapení a dárek pro maminku, ale prasklo to a maminka o všem ví. Na dceru se ale nezlobí a je ráda. Chce na ni stejně byt přepsat.

Tři generace a děti na víkend

Libuše a dcera Jana tráví společně veškerý čas. Janin syn Petr jezdí s kamionem, a tak je doma spíše jen o víkendech. Má s různými partnerkami pět dětí, které si pravidelně bere na víkendy. To pak nastává v bytě velká rošáda. Jana se ze svého „dětského“ pokoje stěhuje na gauč do obýváku a Petr se s dětmi nastěhuje do jejího pokoje. Paní Libuše je již v zaslouženém starobním důchodu. Pracovala celý život v podniku, kde vyráběla kapesníky.

Dcera Jana je v částečném invalidním důchodu. Měla velké bolesti zad. Lékaři zjistili, že má rozdrcenou ploténku a kloub. Následovala operace, ale bolesti zřejmě kvůli artróze přetrvávají. Pro 55letou Janu, která je ještě k tomu částečně invalidní, je téměř nemožné sehnat práci. Její poslední zaměstnání byla obsluha na čerpací stanici, kde prodávala naftu a pracovala na počítači. V bytě ještě žijí dva psi, papoušek a rybičky.

Moderní styl a akvárium

Designéři se na proměnu vrhnou a lehce změní i dispozici bytu. Z barev bude převládat světle šedivá s modrými akcenty. V celém prostoru bude nová laminátová podlaha v dřevěném dekoru. Do obýváku bude potřeba vměstnat novou sedačku, televizi a designéři zakomponují i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. Samozřejmě se nově vymaluje. V pokoji Jany vymění postel za menší a pokoj dostane i nové barvy. Dámám se navzdory věku líbí moderní styl. Mají rády všechny barvy. Do obýváku by si přály rohovou sedačku, neměla by být světlá kvůli pejskům. A nechtějí koberce ani staré parkety. Ve svém pokoji by si Jana představovala více místa. Co všechno nakonec proměníme a stihne se to podle plánu?

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Tato proměna byla vyčerpávající. Ubylo při ní mnoho fyzických i psychických sil. Nerodila se lehce, a ještě navíc byla velmi rozsáhlá. Hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co bychom rádi s prostorem udělali. Bylo jasné, že budeme bourat příčky a zazdívat nesmyslné dveře do obývacího pokoje. Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala a vzniklo mnoho variant.

Otevřela a propojila se kuchyň s obývákem. Prostor se „nadýchl“, je vzdušnější, prostornější. Zároveň se úplně předělala dispozice obývacího pokoje – to jsou největší klady naší proměny. Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník v této chodbě, kde tyto základní úložné prostory zcela chyběly.

Styl je moderní, což bylo i „zadání“ od majitelů. Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se obavy nepotvrdily a výsledné pojetí bydlení bavilo i starší dámy. Barevně jsme celý koncept umírnili. Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám v barvách fialové, žluté, růžové, což jsou k sobě naprosto pekelné kombinace. Původní nábytek musel kompletně pryč. Byl velmi nevzhledný a příliš masivní. Nahradili jsme jej především na míru dělanými kusy – knihovnou, úložnými prostory za televizí a na míru dělaným jídelním a konferenčním stolem.

Těšte se na další proměnu nové série. Kdy? Dnes ve 21.30 na Primě.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Sdílejte článek

Přečtěte si také