Jak na to

13. února 2019 14:20

Oldřich Navrátil: Jsem spíše zahrádkář než kutil

V neděli 3. března se můžete těšit na první díl premiérové řady oblíbeného hobby pořadu Receptář prima nápadů, ve kterém pořad oslaví významné jubileum – 100. odvysílaný díl od svého návratu v roce 2016. V říjnu loňského roku převzal moderátorské žezlo po Václavu Postráneckém Oldřich Navrátil, který o sobě říká, že je lepší zahrádkář než kutil.

Nově uvádíte pořad Receptář prima nápadů, co vy a hobby? Jste spíše kutil, nebo zahrádkář?

Jsem spíše zahrádkář než kutil. Na chatě máme zahrádku a práce na ní je takové moje fitcentrum. Ryji, hrabu, pleji, sázím i seji. A nejraději mám sklizeň.

Vypěstoval nebo vyrobil jste někdy něco, na co jste obzvlášť pyšný?

Můj „kutilský“ majstrštyk je ručně vyrobená kvedlačka z větve vánočního stromku. Mnohokrát jsem to viděl dělat mého dědu Josefa, zkusil jsem to dle jeho vzoru a povedlo se, funguje. Co se týče pěstování, jsem pyšný na vše, co mi „vzejde“. Jsem nekorunovaným králem česneku a radost mám vždy z pěkné úrody švestek, po našem „trnek“. Je to nejlepší ovoce, a to v pevném i tekutém stavu.

Jakou nejzajímavější reportáž jste zatím v rámci Receptáře prima nápadů točil? Dozvěděl jste se něco, co jste předtím vůbec nevěděl?

Všechny jsou pro mne zajímavé. Co se týče kutění, inspirují spíše mou paní. A pokud jde o zahradničení, získal jsem již spoustu nových informací. A to i mimo kameru. S panem Větvičkou jsem například konzultoval růst našeho vánočního kaktusu – nekvete a nekvete. Jeho rada byla jednoduchá: „Moc se o něj staráte. Musí být v nouzi, aby vykvetl. Tak se na něj vykašlete.“ A opravdu, už má poupata.

Zkoušíte doma vy nebo vaše manželka některé z návodů či receptů, které jste točil či viděl v rámci pořadu?

To jsem vlastně odpověděl. Manželka stále něco tvoří, někdy mám dojem, že by mohla být naším respondentem. Já jsem po zhlédnutí jedné ze starších reportáží pořídil na zahradu pomocníka – kultivátor půdy. Na jaře ho vyzkouším, tak jsem zvědav.

RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ slaví letos jubilejní 100. díl od svého obnovení v roce 2016, a zároveň na Primě slaví plnoletost – první díly vysílala Prima v roce 2001. Sledoval jste pořad v minulosti?

Sledoval, intenzivně. Je to jeden z mála pořadů, které v televizi sleduji pravidelně. Receptáři prima nápadů bych do budoucna přál ještě hodně zajímavých dílů a mnoho spokojených diváků.

Profesionálního kutila hrajete i v seriálu Krejzovi, a tak Vás diváci vídají na obrazovce nejčastěji v kostkovaných košilích a vestách s množstvím nejrůznějších kapsiček. Je Vám tahle „móda“ blízká, nebo nosíte raději trička či naopak i sako?

Sako si vezmu jen v případě největší nezbytnosti. Mám rád ležérní oblečení, a tak mi vyhovují trička, džíny a vesta s mnoha kapsami. Nosím tam totiž celou domácnost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také