Bydlení

18. června 2017 08:00

Markéta Zídková

Stromy nekácet! aneb 14 úžasných domů s respektem k přírodě. Podívejte se

V běžné praxi stavitelé vzrostlým dřevinám neustupují. O to zajímavější jsou pak vzácné případy, kdy cihly, beton nebo asfalt i na úkor vlastní spořádanosti nechávají stromům prostor. Přesvědčte se sami, že výsledek nevypadá vůbec špatně...

Na světě, který je naším domovem, někdy stojí za to zanevřít na stereotyp a projevit úctu přírodě. Z mnoha způsobů, jak to udělat, se nabízí zasadit strom anebo alespoň nechat na pokoji ten, který už stojí. Jak ukazují fotografie v galerii níže, druhá ze jmenovaných možností si občas žádá velmi nápaditý a nekompromisní přístup. Je mnohem složitější než zasadit nový strom. Ale stojí to za to.

Originální interiér

Respektování přírody je i v případě projektování domu úctyhodné a může vzniknout zajímavý a originální interiér. Přestavte si, že místo majestátní květiny či sloupku máte v obýváku kmen vzrostlého stromu. Nebo že roste přímo uprostřed předsíně. To, co se zdá jako šílené, vypadá ale opravdu skvěle. Zajímavé je přizpůsobení verandy či balkonu kmenu nebo větvím stromu tím, že se nechají přirozené otvory pro růst.

Nutná clona

Pokud jsou domy postaveny opravdu kolem stromu a zasahují do interiéru, mnohdy si s touto výzvou architekti poradí tak, aby majitelé domů nemuseli mít strach z nezvaných hostů v podobě nejrůznějších škůdců, kteří na stromě můžou být. A aby jim do domu vlastně nepršelo...

Projděte si 14 nejlepších příkladů, kdy se člověku zželelo stromu. Nechali byste se těmito projevy lidskosti inspirovat?

(dah)

Sdílejte článek

Přečtěte si také