návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vyhazujte věci podle Japonců. Technika danshari vám uklidí v bytě i v hlavě

Vydáno: 23.07.2018
Jednoduchost a umění zbavit se zbytečností, to je danshari
Autor: istock.com Jednoduchost a umění zbavit se zbytečností, to je danshari
V našich životech je až moc věcí. Měli bychom se jich zbavit. Neznamená to ale, že na skládce skončí veškeré vybavení bytu a my zůstaneme mezi holými stěnami. Je potřeba se naučit vyhazovat věci s rozmyslem. Pomůže nám s tím technika danshari.

reklama

Vymysleli ji v Japonsku a kombinuje umění zbavit se věcí s buddhistickým hledáním vyváženosti. Nejedná se o obyčejný úklid, ale o cestu, která nás má dovést nejen k domácnosti bez zbytečností, ale také zajistit méně ustaranou mysl. Podobnou techniku do světa rozšířila i jedna Švédka, která navrhuje, abychom se postupně zbavovali věcí a nezanechávali po sobě zbytečnosti. Více si o této technice můžete přečíst ZDE.

Co přesně znamená danshari, zjistíte z jeho překladu: Dan označuje odmítnutí nepotřebných věcí, sha znamená zbavit se zbytečného majetku a ri představuje uvědomění si vlastní závislosti na věcech. Odpovězte si tedy na tři otázky a zjistíte, jak pomocí danshari odstranit zbytečnosti z bytu i ze své mysli.

Zbavte se věcí a vyčistěte si hlavu
Autor: stocksnap.io Zbavte se věcí a vyčistěte si hlavu

Potřebuju tohle?

Pokud něco kupujete, zvažte, zda danou věc opravdu potřebujete. Je jasné, že v bytě musíme mít jídelní stůl se židlemi, ale potřebujeme i velkou pohovku, když by stačila malá, nebo dokonce jen křeslo? Čím méně věcí, z nichž se časem stane odpad, doma máme, tím lépe se budeme cítit.

Nehromadím majetek?

Podívejte se na věci, které jste si už koupili. Bude jich hodně a velká část z nich je vlastně jen nepořádek. Není nutné, abyste z gruntu vybílili byt a vyhodili všechno, co zrovna nepoužíváte, ale projděte si své věci a popřemýšlejte, zda je opravdu potřebujete. Musíte mít tuhle dekoraci? Neobejdete se bez třetího křesla?

Minimalismus se v danshari výrazně uplatní
Autor: istock.com Minimalismus se v danshari výrazně uplatní

Netrpím závislostí na věcech?

Možná se závislost na majetku nezdá tak nebezpečná jako jiné závislosti, ale i tak vám dokáže znepříjemňovat život. Naučte se věci nepotřebovat. Většinou si totiž jen myslíme, že něco potřebujeme. Doopravdy nám to k ničemu není a je to zabírá místo.

Některé vám poslouží jen v určitý moment života, nemá smysl si je schovávat, i když je s nimi spojená určitá sentimentální hodnota. Obklopte se jen věcmi, které potřebujete a neschovávejte hlouposti. Japonci slibují, že se pak budete cítit šťastnější

reklama

Článek je zařazen v: úklid , danshari , Japonsko , minimalismus

reklama

Přečtěte si také