Trendy

23. července 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Vyhazujte věci podle Japonců. Technika danshari vám uklidí v bytě i v hlavě

V našich životech je až moc věcí. Měli bychom se jich zbavit. Neznamená to ale, že na skládce skončí veškeré vybavení bytu a my zůstaneme mezi holými stěnami. Je potřeba se naučit vyhazovat věci s rozmyslem. Pomůže nám s tím technika danshari.

Vymysleli ji vJaponsku a kombinuje umění zbavit se věcí sbuddhistickým hledáním vyváženosti. Nejedná se o obyčejný úklid, ale o cestu, která nás má dovést nejen kdomácnosti bez zbytečností, ale také zajistit méně ustaranou mysl. Podobnou techniku do světa rozšířila i jedna Švédka, která navrhuje, abychom se postupně zbavovali věcí a nezanechávali po sobě zbytečnosti. Více si o této technice můžete přečíst ZDE.

Co přesně znamená danshari, zjistíte zjeho překladu: Dan označuje odmítnutí nepotřebných věcí, sha znamená zbavit se zbytečného majetku a ri představuje uvědomění si vlastní závislosti na věcech. Odpovězte si tedy na tři otázky a zjistíte, jak pomocí danshari odstranit zbytečnosti zbytu i ze své mysli.

Potřebuju tohle?

Pokud něco kupujete, zvažte, zda danou věc opravdu potřebujete. Je jasné, že vbytě musíme mít jídelní stůl se židlemi, ale potřebujeme i velkou pohovku, když by stačila malá, nebo dokonce jen křeslo? Čím méně věcí, znichž se časem stane odpad, doma máme, tím lépe se budeme cítit.

Nehromadím majetek?

Podívejte se na věci, které jste si už koupili. Bude jich hodně a velká část znich je vlastně jen nepořádek. Není nutné, abyste zgruntu vybílili byt a vyhodili všechno, co zrovna nepoužíváte, ale projděte si své věci a popřemýšlejte, zda je opravdu potřebujete. Musíte mít tuhle dekoraci? Neobejdete se bez třetího křesla?

Netrpím závislostí na věcech?

Možná se závislost na majetku nezdá tak nebezpečná jako jiné závislosti, ale i tak vám dokáže znepříjemňovat život. Naučte se věci nepotřebovat. Většinou si totiž jen myslíme, že něco potřebujeme. Doopravdy nám to kničemu není a je to zabírá místo.

Některé vám poslouží jen vurčitý moment života, nemá smysl si je schovávat, i když je snimi spojená určitá sentimentální hodnota. Obklopte se jen věcmi, které potřebujete a neschovávejte hlouposti. Japonci slibují, že se pak budete cítit šťastnější

Sdílejte článek

Přečtěte si také