Bydlení

28. června 2023 08:00

redakce Prima Living

Jak zvládnout vysoké teploty? Máme tipy, které vám přinesou vytouženou úlevu!

Tropické dny jsou na pořadu dne, sluníčko nám bere energii, ohřívá naše příbytky a my nevíme, co teď a co potom. Přinášíme vám skvělá doporučení, která vám doma zařídí snesitelnější podmínky, větší chládek i nižší teploty.

V čem spát?

Pozornost věnujte nejenom  povlečení, ale také prostěradlu. Zapomeňte na froté či ty z úpletu, které používáte tak nějak permanentně a vsaďte na ekologický a příjemně chladivý len, jenž navíc skvěle odvádí pot.

Vyšší cena vás dost možná překvapí, ale ve výsledku budete nadšení. O lnu víme, že je antibakteriální, a proto je vhodný také pro lidi trpící astmatem, ekzémy či dýchacími potížemi a četnými alergiemi. Mimo jiné nedá šanci plísním, prachu a roztočům. Ve vedrech si dále v rámci volby materiálu oblíbíte chladivý satén a dříve tolik oblíbený damašek. Nicméně investice do těchto kvalitních materiálů se vám rozhodně mnohonásobně vyplatí. Takové povlečení a prostěradla totiž hravě vydrží mnoho sezon a jejich vzhled jen tak něco nezničí.

Viníkem jsou okna

Skrze okna se nám do bytu dostává sluníčko a tím pádem dochází k navýšení teploty v interiéru. Ideální je pořízení venkovních rolet či předokenních žaluzií. Pokud si výše uvedené možnosti nemůžete dovolit, neváhejte se rozhodnout alespoň pro závěsy. Vybírejte takový materiál, který nepropustí mnoho slunečních paprsků.

Nicméně brzy ráno a přes celou noc větrejte, avšak poté okna zavřete a dopřejte si kýžený stín. Doporučuje se také ochlazovat sluncem vyhřáté žaluzie rosením. Pokud do oken pere slunce téměř po celý den, vyplatí se také promyslet instalaci protislunečních fólií, ty však nejsou tolik efektivní jako třeba speciální skla, která umí zamezit až 70 % sluneční energie. Tuhle variantu určitě zvažte, léta v Česku jsou rok co rok tropičtější.

Sbohem hřejivé textilie

Rozlučte se nejenom s přehozem na kožené sedačce, dejte na chvíli sbohem také kusovému koberci, který máte rozložený pod konferenčním stolem. Sundejte huňaté návleky z dekoračních polštářků a nahraďte je těmi saténovými či z obyčejné bavlny.

Klimatizace versus větráky?

Nemůžete si dovolit utrácet za klimatizaci v celém bytě? Využít můžete cenově příznivé ochlazovače vzduchu, které jsou vybaveny intuitivním ovládáním, kde je možné si nastavit danou dobu provozu, rychlosti či jiné režimy. Výhodou klimatizace je především ten fakt, že dokáže kromě ochlazení vzduchu jej také tzv. vyčistit za pomoci filtru a navíc vzduch i zvlhčit.

A jak je to s tolik diskutovanými ventilátory či přenosnými větráky? Sice vám přinesou úlevu, ale to jen díky rozhánění vzduchu, nedojde tedy k jeho zchlazení, pouze kolem vás cirkuluje stále teplý vzduch.

Zdroj: redakční článek


Přečtěte si také