návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kolik mikroplastů nevědomky za rok sníme? Toto jsou skrytá nebezpečí v domácnosti

, Vydáno: 22.06.2019
Plasty v potravinách
Autor: istock.com Plasty v potravinách
Člověk za rok sní mnoho věcí, které by se do lidského organismu neměly nikdy dostat. Různým éčkům a jiné chemii se občas zkrátka nevyhneme, ale své stravovací návyky můžeme upravit tak, abychom škodlivé látky eliminovali. Vědci však nyní přicházejí se závažnou zprávou – potraviny, které běžně konzumujeme, obsahují plast. Za rok tímto způsobem dostaneme do těla až 62 000 mikročástic umělé hmoty.

reklama

Mnoho lidí dnes věnuje velkou pozornost složení nejrůznějších potravin a výrobků, které si běžně pořizují ke konzumaci nebo do domácnosti. Záleží jim na obsahu jednotlivých složek a čím dál tím častěji upřednostňují přírodní a šetrné alternativy i za cenu vyšší pořizovací ceny. I přes detailnější studii běžného obsahu však lidé neuniknou před nově objeveným faktem, že v běžných potravinách můžeme najít stopy plastu. Tvrdí to nejnovější studie, kterou publikoval časopis Environmental Science and Technology.

Mikroplasty se stávají světovým problémem číslo 1.
Autor: istock.com Mikroplasty se stávají světovým problémem číslo 1.

Jak výzkum na obsah plastu v potravinách probíhal?

Mikroplasty jsou dnes všudypřítomné napříč ekosystémy, avšak jakým způsobem tato skutečnost ovlivňuje člověka, zatím nevíme. Test se zabýval běžnou americkou stravou a výskytu plastových částic v ní. Dohromady měli k dispozici více než 3600 zpracovaných vzorků. Při hodnocení kalorickýho příjmů Američanů vědci odhadují, že roční spotřeba mikroplastů se pohybuje od 39 000 do 62 000 částic v závislosti na věku a pohlaví jedince.

Potraviny, které denně konzumujeme.zdraží
Autor: istock.com Potraviny, které denně konzumujeme.zdraží

Odborníci rovněž zkoumali výskyt těchto částic v běžných zdrojích pitné vody. Zjistili, že jedinci, kteří splňují svůj denní pitný režim pouze prostřednictvím balené vody, mohou do svého těla dostávat dalších 90 000 mikroplastů ročně navíc. V porovnání s lidmi, kteří pijí vodu z vodovodu je to o 86 000 mikroplastů více. Výzkum upozorňuje, že vzhledem k metodologickým a datovým omezením jsou tyto hodnoty pravděpodobně podceňovány.

Co jsou to mikroplasty?

Jedná se o miniaturní plastové částečky od 100 nanometrů až po 5 milimetrů. Vyskytují se běžně v půdě, vodě, ale i ve vzduchu. Jsou negativním dopadem a součástí lidského znečišťování planety. Dnes je přes 80 procent kohoutové vody ve světě kontaminováno mikročásticemi plastů, jak zjistila společnosti Orb Media. Nebezpečné částice se tak přirozeně dostávají i do ryb a mořských plodů. Jejich přítomnost se potvrdila i v některých zkoumaných uzavřených mušlích. Vědci odhadují, že v oceánech plave až 236 tisíc tun mikroplastů.

Kohoutková voda se ukázala jako vhodnější na běžné doplňování pitného režimu.
Autor: istock.com Kohoutková voda se ukázala jako vhodnější na běžné doplňování pitného režimu.

Za jeden z hlavních zdrojů znečisťování považujeme praní syntetického prádla, při kterém se uvolňují miliony mikrovláken, které z poloviny zachytí čističky, ale zbylé množství unikne do řek a oceánů. Na světě se již zakázalo používání uměle vyrobených mikroplastových částic, které jsou přidávány například do kosmetiky nebo zubních past. Do přírody se však částice dostávají i oděrem pneumatik automobilů nebo úlomky z větších kusů plastů pohozených v přírodě.

10 tipů, jak se vyhnout mikroplastům v domácnosti

  1. Eliminace jednorázových plastových výrobků v domácnosti
  2. Nepoužívat plastové krabičky na uchovávání jídla
  3. Nekupovat syntetické oblečení
  4. Používat kosmetiku bez přidaných mikroplastů
  5. Nepoužívat pastu s přidanými mikroplasty
  6. Filtrovat balenou i kohoutkovou vodu
  7. Utírat a vysávat prach
  8. Nepoužívat nekvalitní plastové sáčky na potraviny
  9. Začít používat sklo nebo papír
  10. Nekupovat potraviny v plastu

Jak se mikroplasty dostávají do našeho těla?

Velkou obavu pak vzbuzují částice, které jsou do velikosti 240 nanometrů. Říká se jim nanoplasty. Čističky mají problém zachytit je, dosanou se do přírody a my si pak s obědem dopřejeme přílohu v podobě plastového skoro neviditelného odpadu. Výzkum Univerzity v Gentu uvádí, že 99 % těchto částic z těla vyloučíme, zbylé procento však v těle zůstává a může se dostat až do krevního oběhu. Co s lidmi tato skutečnost dělá, zatím nevíme, jelikož se jedná o celkem novodobý problém, z něhož nemůžeme vyvozovat závěry.

Další články:

Vypěstujte si své plodiny.

Chcete bydlet zeleně a v souladu s přírodou? Máme 17 skvělých ekologických tipů

Jak omezit používání plastů?

10 tipů, jak v domácnosti používat méně plastů a ušetřit na tom

reklama

Článek je zařazen v: ekologie , plasty , plastové tašky , rozložitelnost , bavlněné tašky , výroba , klimatická změna , instalace , příroda , problémy , společnost , co jsou to mikroplasty , mikroplasty , mikro plastové částice , nanoplasty , praní syntetického prádla , plasty v potravinách , mikroplasty v potravinách , planety

reklama

Přečtěte si také