reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Chcete bydlet zeleně a v souladu s přírodou? Máme 17 skvělých ekologických tipů

skrivaa , Vydáno: 11.06.2018
Vypěstujte si své plodiny.
Autor: istock.com Vypěstujte si své plodiny.
Přírodu máme jenom jednu, proto bychom o ni měli dbát. Začněte u sebe a zkuste svou domácnost zařídit více ekologicky. Připravili jsme si pro vás hromadu inspirace, které ulehčí nejenom peněžence, ale i životnímu prostředí.

reklama

1. Na nákup si vždy přineste s sebou látkovou tašku. Ušetříte za jednorázové igelitové tašky, které by pak stejně skončily na skládce, ve spalovně nebo v oceánu.

2. Kupujte jen to, co skutečně potřebujete. Můžete vyzkoušet i malý experiment a po dobu 30 dní si kromě potravin nekoupit žádnou novou věc. To, co budete potřebovat, si zkuste půjčit, zakoupit v bazaru nebo si to vyrobit. Samozřejmě takto nelze obejít a vyřešit vše, ale za pokus to stojí.

Berte si vlastní plátěnou tašku.
Autor: istock.com Berte si vlastní plátěnou tašku.

3. Chystáte se malovat? Pak preferujte nátěry, jež se naředí vodou. Jsou méně toxické a hlavně nepotřebujete ředidlo. Nemluvě o tom, že výpary z nové barvy škodí organismu.

4. Umývejte, drhněte a leštěte přírodními alternativami, jako je ocet, citron, jedlá soda nebo kypřicí prášek. Na vodní kámen je zlatý ocet stejně jako popel na vyčištění začouzeného skla u krbových kamen či krbů obecně.

5. Recyklujte opravdu důkladně. Jasně, PET láhve patří do plastů a stejně tak i třeba prázdný obal od šamponu, naporcovaného masa ze supermarketu nebo kelímek od jogurtu. Primárně se ale snažte kupovat co nejvíce produktů bez obalu.

Naučte myslet ekologicky i svoje děti.
Autor: istock.com Naučte myslet ekologicky i svoje děti.

6. Nevyhazujte knihy ani časopisy. Posílejte je dál, zaplňte jimi lokální mini knihovničky nebo je darujte. A zase začněte chodit do knihoven. Tamní vůně knih je naprosto božská.

7. Do práce se vydejte na kole, pěšky nebo případně MHD. Auto nechejte stát doma, až budete jako rodina v početnější skupince.

8. Používejte úsporné zdroje světla, stejně tak si nechejte naistalovat úspornější verzi splachování a perlátory. Investujte také do termostatu, ať si teplotu vytápění můžete pohodlně nastavit a tím taky významně ušetřit.

Úsporné žárovky mají svůj smysl.
Autor: istock.com Úsporné žárovky mají svůj smysl.

9. Utrácejte za produkty lokální produkce. Nejenomže podpoříte místní podnikatele a farmáře, ale také ulevíte planetě, protože to všechno se musí odněkud dovézt.

10. Zamilujte si dřevo, korek, přírodní textilie, sklo, kámen či kov. Na plastové a jiné náhražky se vykašlete.

11. Opravdu musíte i v létě sušit prádlo v sušičce? Chápeme, že zvyk je možná zvyk, ale na sluníčku vám prádlo uschne doslova před očima a ještě k tomu zadarmo.

12. Prací gely i jinou kosmetiku či drogerii si můžete vyrobit sami doma a hlavně ekologicky. Tak se do toho pusťte, náklady budou mnohem nižší, než kolik za ně utratíte ve městě.

Návod, jak žít více zero waste, tedy bez zbytečného odpadu, najdete TADY.

13. Nádobí neumývejte pod tekoucí vodou, napusťte si ji do dřezu a dle potřeby ji obměňujte. Za vodu pak opravdu citelně ušetříte.

14. Dům provoňte na vlně přírody. Přímo božské jsou různé květinové a ovocné éterické olejíčky. Nic ale nedělá domov domovem jako čerstvě upečený závin nebo dozlatova ugrilované kuře. Zakažte si všechny chemické osvěžovače vzduchu. To stejné platí také o všelijakých vůních do toalety. Veškerá chemie po té putuje do čističky odpadních vod a vrací se nám jistým koloběhem zase zpátky. Čím méně chemie předáme do přírody, tím méně se nám jí vrátí.

Provoňte si váš domov.

Provoňte si váš domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku nebo do koupelny

Provoňte si domov!

Chcete mít voňavější domov? Zkuste tyhle DIY triky!

15. Máte doma studnu a přitom hravě stříkáte plevel na chodníku různými postřiky? Nedělejte to. Až přijde déšť, tak veškeré usazeniny nekompromisně smyje a tyto nadbytečnosti se mohou postupně dostat až do vaší studny. Jak stačí málo, že?

16. Pokud milujete perlivé nápoje, investuje do přístroje na sodu, ať nemusíte pokaždé kupovat novou PET lahev.

17. Také svačinu a obědy do práce si s sebou noste ve speciálních boxech. Mikrotenové sáčky, alobal ani potravinové fólie nejsou řešení. Zbytečně produkujete odpad.

Jak omezit používání plastů?
Autor: istock.com Jak omezit používání plastů?

(LZ)

reklama

Článek je zařazen v: ekologie , chytrá domácnost , životní prostředí , plasty , odpad , zero waste

reklama

Přečtěte si také