Trendy

11. června 2021 14:00

Matouš Hartman

Češi mají jedny z nejšpinavějších ulic v Evropě. Po Italech dýcháme nejvíce prachu

V porovnání s ostatními evropskými státy jsme na tom špatně. V českých městech poletuje množství prachu, smutnou statistiku předhání jen průmyslová města v severní Itálii. Až 62 procentům Čechů znečištěné ovzduší vadí, ale jen zanedbatelné množství z nás dělá něco pro to, aby se ve městech dýchalo lépe.

Průzkum společnosti Kärcher, která vyrábí čisticí přístroje, ukázal, jak zamořené ovzduší českých měst obyvatele trápí. Ačkoli si Češi v dotazníku stěžovali například na nepořádek kolem popelnic nebo psí exkrementy v ulicích, uvědomují si i problematiku polétavého prachu. Pětině z nás se špatně dýchá a 17 procent lidí si uvědomuje, že polétavý prach má negativní vliv na naše zdraví. Prach navíc zaplňuje ulice, dostává se do bytů a znečišťuje náš majetek, například automobily.

Měli bychom více zametat

„Češi dlouhodobě podceňují zametání, což přispívá vzniku polétavého prachu. Česká republika je podle nedávné studie barcelonského Ústavu globálního zdraví (ISGlobal) mezi třemi zeměmi v Evropě, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel, za první Itálií a před třetím Polskem,“ upozorňuje Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Na tak vysoké místo ve statistikách Česko dostávají hlavně průmyslová města v Moravskoslezském kraji. ISGlobal poskládal desítku evropských měst, kde polétavé částice mohou za zvýšenou úmrtnost. Tři z těchto měst se nacházejí na našem území. Úplně nejhůř je na tom Karviná, kterou následují Ostrava a Havířov.

Jen 8 procent pomáhá s úklidem

„Další zajímavostí je, že téměř polovina respondentů vnímá, že je potřeba přiložit vlastní ruku kdílu a nespoléhat se jenom na obec. Ale pouze 8 procent tak činí. Na otázku, zda by byli lidé ochotni za kvalitnější úklid připlatit, například zvýšeným příspěvkem obci, odpovědělo pouze 14 procent, že ano, 55 procent, že možná, ale nevědí, a 31 procent lidí přispívat odmítlo,“ doplňuje Lukáš Rom.

Polétavý prach v Česku:

  • 62 procentům Čechů polétavý prach vadí
  • 29 procent trápí prach na ulicích
  • 20 procentům se špatně dýchá
  • 11 procentům vadí nepořádek doma způsobený prachem
  • 68 procent si myslí, že obce dobře uklízejí ulice a 17 procent je velmi spokojených

Průzkum pro společnost Kärcher zpracovala začátkem června 2021 výzkumná agentura Rondo Data na vzorku 2 100 respondentů ve věku 21–61 let ze všech krajů ČR.

Sdílejte článek

Přečtěte si také